Adiuwanty to wsparcie dla środków ochrony roślin
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Adiuwanty to wsparcie dla środków ochrony roślin

01.03.2020

Ochrona buraków cukrowych to dla plantatorów coraz większe wyzwanie. Unia Europejska ulega naciskom ekologów i eliminuje kolejne substancje czynne. Są one niesłusznie podejrzewane o szkodliwe oddziaływanie na środowisko naturalne oraz ludzi. Rolnicy tracą więc możliwość skutecznej walki z chwastami. Brak dostępnych środków to dodatkowe koszty związane z osiąganiem satysfakcjonujących plonów o wysokiej jakości. Te środki, które pozostały mogą jednak działać bardziej skutecznie i efektywnie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich adiuwantów.

Z artykułu dowiesz się

  • Jaki wpływ na walkę z chwastami mają adiuwanty?
  • Jakich oprysków używać w skutecznej walce z chwastami ?
  • Jak często wykonywać dany oprysk?

Adiuwanty na pomoc rolnikom

Tylko do końca czerwca można stosować preparaty oparte na substancji desmedifam. Kolejna fenmedifam z listy dostępnych zostanie skreślona 30 czerwca 2021. Rolnikom pozostaje coraz mniej substancji aktywnych do dyspozycji. W zbliżającym się sezonie uprawy buraków dostępny jeszcze będzie metamitron i chinomerak, etofumesat, triflusulfuron metylowy oraz lenacyl i fenmedifam.

r e k l a m a
W takiej sytuacji coraz większą rolę, jeśli chodzi o skuteczność działania poszczególnych środków odgrywać będą adiuwanty. Rolnicy staną przed koniecznością nauczenia się ich używania i stosowania. Jak się okazuje, potrafią one podnieść skuteczność herbicydów i fungicydów nawet wtedy, kiedy występują trudne warunki pogodowe podczas wegetacji buraków.

– Buraki udało mi się w zeszłym roku zasiać pierwszy raz. Możliwe to było dzięki podpisanej kontraktacji z Pfeifer & Langen. Od razu zdecydowałem się na 20 ha. Buraki były siane od 23 do 25 marca. Obsada wyniosła 1,1 j./ha. Wybrałem odmianę Maribo Diplomat Rh. Wschody były bardzo nierównomierne i następowały falami. Było sucho. Tam gdzie struktura gleby była lepsza a teren płaski, buraki wschodziły szybciej. Pierwszy oprysk przeciwko chwastom został wykonany po 10. dniach od siewu. Rośliny były wtedy w fazie liścieni. W wielu jednak miejscach wschodów jeszcze nie było – wspomina Wojciech Chojan z Pniew.

Plantacja buraków Wojciecha Chojana wolna od chwastów i chorób grzybowych. Pewnie trochę to zasługa tego,  że do zeszłego roku buraków w płodozmianie nie było

  • Plantacja buraków Wojciecha Chojana wolna od chwastów i chorób grzybowych. Pewnie trochę to zasługa tego, że do zeszłego roku buraków w płodozmianie nie było 

Częste opryski skuteczne w walce z chwastami

Buraki siane były po pszenicy. W gospodarstwie nie ma produkcji zwierzęcej więc słoma jest cięta przez kombajn i zostaje na polu. Przedplonem była zaś facelia zasiana w czystym siewie jesienią w ramach zazielenienia. Plantator stosuje tradycyjną uprawę gleby wykorzystując pług.

– W pierwszym oprysku przeciw chwastom zastosowałem mieszaninę składającą się z preparatu Powertwin 400 SC w dawce 1 l/ ha do tego został dołożony Safari 50 WG w obniżonej ilości 15 g oraz jeden litr adiuwantu Atpolan BIO 80 EC. Taka kombinacja zagwarantowała czyste pole. Po kolejnych dwóch tygodniach drugi oprysk przeciw chwastom został wykonany przy zastosowaniu na jeden ha 0,8 l Powertwin 400 SC, 15 g Safari 50 WG, 1 l Beetup Compact 160 SC. Także i tym razem zdecydowałem się wesprzeć działanie herbicydów adiuwantem Atpolan BIO 80 EC w dawce 1 l/ha. Ostatni zabieg był przeprowadzony na przełomie maja i kwietnia. Trudne i nierównomierne wschody spowodowały, że część roślin była dopiero w fazie liścieni a te, które wzeszły wcześniej miały już 4 liście. Trzeci oprysk składał się z 0,8 l/ha Powertwin 400 SC, 1 l Beetup Compact 160 SC, 0,3 l Venzar 500 SC 0,3 l oraz 15 g Safari. Także i tym razem skład mieszaniny został uzupełniony o adiuwant Atpolan 80 BIO EC, tym razem w dawce 1,5 l/ha. Do trzeciego oprysku został także dołożony preparat Jenot 100 EC w dawce 0,4 l przeciw chwastom jednoliściennym – wymienia plantator.

Atpolan 80 BIO EC to produkt zwiększający efektywność środków ochrony roślin. Produkowany jest przez Zakład Produkcyjno-Handlowy Agromix z Niepołomic. Jest przydatny do stosowania z herbicydami powschodowymi  wymagającymi dodatku adiuwantu olejowego, a szczególnie do aktywacji herbicydów sulfonylomocznikowych. Preparat zawiera estry metylowe kwasów tłuszczowych oleju rzepakowego 80% oraz substancje powierzchniowo czynne (surfaktanty) i bufor pH do 100%.

Podnosi on pH cieczy użytkowej do poziomu 7,2–7,5, dzięki czemu zwiększa rozpuszczalność herbicydów oraz zapobiega ich krystalizacji na powierzchni roślin. W połączeniu z estrem metylowym oleju rzepakowego i surfaktantami, rozluźnia i rozpuszcza wosk na liściach chwastów, w wyniku czego wnikanie (absorpcja) herbicydów do komórek roślinnych silnie wzrasta.

Jest szczególnie przydatny w trudnych warunkach atmosferycznych, jakie miały miejsce w ubiegłym roku, czyli susza, wysokie temperatury, niska wilgotność powietrza i gdy chwasty pokrywa przenoszony przez wiatr pył.

– Plantacja była wolna od chwastów. Trafiały się pojedyncze rośliny komosy na wzniesieniach i tam gdzie wschody były nierównomierne. Opryski wykonywałem o świcie między 5.00 a 7.00. Herbicydy działały mimo że było sucho. Do tego zastosowałem obniżoną dawkę preparatu Safari. Rejestracja dopuszcza użycie 30 g/ha. Ważne było pilnowanie terminu zabiegów. O wykonaniu oprysku decydowała faza rozwojowa chwastów. Nie mogły one wykształcić zbyt wielu liści. Zabiegu jednak nie wolno wykonywać w pełnym słońcu. W takich warunkach ciecz użytkowa może parować, a także rośliny znacznie słabiej pobierałyby herbicydy – opowiada Wojciech Chojan.

Adiuwant na dłużej zatrzymuje oprysk na roślinie

Specjalnym adiuwantem została także wsparta ochrona plantacji buraków przeciwko chorobom grzybowym. Brak wilgoci i wysokie temperatury powodowały, że nie występowała duża presja patogenów. Oprysk preparatami fungicydowymi został wykonany w połowie lipca.

– Skorzystałem z 0,8 l/ha preparatu Amistar Gold 1 l/ha  oraz dołożyłem dedykowany fungicydom adiuwant Lewar pH– Fungi w ilości 1 l. To w zupełności wystarczyło do ochrony przed chorobami grzybowymi plantacji. Więcej oprysków nie trzeba było wykonywać. Na moich gruntach nie było dużej presji chorób. Pierwsze oznaki chwościka w postaci drobnych plan pojawiły się dopiero w połowie października. Było ich jednak niewiele i nie zostały wyrządzone szkody obniżające plon. Niska presja być może była związana z tym, że buraki uprawiałem po raz pierwszy. Na moich gruntach od wielu lat nie były one siane – twierdzi Wojciech Chojan.

Lewar pH– Fungi to adiuwant do fungicydów o wielokierunkowym mechanizmie działania, posiadający jednocześnie właściwości aktywujące i modyfikujące. Powoduje zakwaszenie cieczy opryskowej do poziomu zapobiegającego rozkładowi hydrolitycznemu stosowanych fungicydów poprzez obniżenie pH cieczy do 3,5 – 4,5. Adiuwant zapobiega szybkiemu wysychaniu kropel opryskowych z chronionej powierzchni roślin dzięki właściwościom humektacyjnym. Zatrzymuje krople cieczy użytkowej na powierzchni opryskiwanych roślin. Wspomaga także wchłanianie substancji czynnej do komórek roślinnych i jej transportu do miejsca działania.

– Dzięki adiuwantom zastosowane środki wyraźnie lepiej i dłużej działały. Efekt był długotrwały. Przeciwko chwastom zastosowałem preparaty działające zapobiegawczo, ale także długofalowo. Przez cały okres wegetacji plantacja była zdrowa i wolna od niepożądanych gatunków roślin – mówi Wojciech Chojan.

Słowa plantatora potwierdzają wyniki produkcyjne. Buraki kopane były 9 i 10 listopada. Plon to 73 t/ha przy polaryzacji 18%. Rolnik planuje zasiać buraki także i w tym roku. Areał uprawy zostanie zwiększony do około 30 ha. Umowę podpisał z Nordzucker Polska ze względu na możliwość zakontraktowania większej ilości korzeni.

Ochronę będę dalej wspierał adiuwantami. Moje zeszłoroczne doświadczenia udowodniły, że są one skuteczne. Koszt to nieco ponad 20 zł za każdy zakupiony litr. Opłaciło się jednak go ponieść. Buraki siane będą ponownie po pszenicy. Na jesieni została na stanowisku wysiana mieszanka składająca się z grochu pastewnego, wyki jarej, słonecznika, koniczyny aleksandryjskiej, facelii, gryki. Skład uzupełniła rzodkiew oleista. Nasiona sam mieszałem, bo dzięki temu mogę dostosować skład do celów, jakie chcę nim osiągnąć, czyli wprowadzenie azotu z roślin  motylkowych, długotrwałe pokrycie gleby i pozytywne oddziaływanie korzeni na głębsze warstwy gleby – mówi Wojciech Chojan.

Wojciech Chojan (na zdjęciu) w ubiegłym roku po raz pierwszy zasiał buraki. Ich ochrona została wsparta produkowanymi w naszym kraju adiuwantami. Dzięki dodaniu adiuwantów można zwiększyć skuteczność herbicydów i znacząco ograniczyć koszty uprawy, gdyż mimo zmniejszonej dawki, ich działanie jest większe

  • Wojciech Chojan (na zdjęciu) w ubiegłym roku po raz pierwszy zasiał buraki. Ich ochrona została wsparta produkowanymi w naszym kraju adiuwantami. Dzięki dodaniu adiuwantów można zwiększyć skuteczność herbicydów i znacząco ograniczyć koszty uprawy, gdyż mimo zmniejszonej dawki, ich działanie jest większe
Tomasz Ślęzak
Zdjęcie główne: Wojciech Chojana
Zdjęcia w tekście: Wojciech Chojana, Tomasz Ślęzak
 
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nowe odmiany buraków

W dniu 21 stycznia 2020 roku w siedzibie COBORU w Słupi Wielkiej odbyło się czwarte posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian buraka w kadencji 2017–2020. Posiedzenie Komisji poprzedzone zostało spotkaniem członków Komisji z przedstawicielami jednostek zgłaszających odmiany i zaproszonymi użytkownikami odmian buraka.

czytaj więcej

Nowe polskie adiuwanty – korzystne dla rolników i bezpieczne dla pszczół

W wyniku kilkuletnich badań prowadzonych w ramach grantu udzielonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju powstała innowacyjna seria adiuwantów o wielokierunkowym działaniu. W ich skład wchodzą surowce o wysokim wskaźniku biodegradowalności, często pochodzenia naturalnego. Twórcy adiuwantów zwracają uwagę na ich bezpieczeństwo w stosunku do pszczół i innych organizmów.

czytaj więcej

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)