Nowe odmiany rzepaku od Pioneera
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowe odmiany rzepaku od Pioneera

06.06.2020autor: Marek Kalinowski

Firma ma w ofercie kilkanaście odmian rzepaku ozimego, w tym kilka nowości na jesień 2020. Odmianą rekomendowaną na trudne warunki jest PT293 – mieszaniec najnowszej generacji marki o średnio wysokim wzroście i średnio późnym terminie kwitnienia. Charakteryzuje się on bardzo wysokim potencjałem plonowania oraz wysokim zaolejeniem nasion. W badaniach rejestracyjnych COBORU w 2019 roku PT293 plonowała 4,7 dt/ha powyżej plonu wzorca.

Nowych mieszańców jest więcej

Druga nowość to PT297 – odmiana bijąca rekordy plonowania. W badaniach rejestracyjnych COBORU w 2019 roku PT297 plonowała 5,1 dt/ha powyżej plonu wzorca. Jest to odmiana o wysokim wzroście, ale o mocnej łodydze i wysokiej odporności na wyleganie. Charakteryzuje się szybkim rozwojem jesiennym, dobrą zimotrwałością i średnio późnym terminem kwitnienia, bardzo dobrą zdrowotnością.

Nowy mieszaniec PT298 jest natomiast odporny na wirusa żółtaczki rzepy (TuYV). Cecha jest szczególnie istotna w tych rejonach, w których mamy jesienią duże nasilenie mszyc, które są wektorem wirusa. Mieszaniec o wysokim wzroście i średnio późnym terminie kwitnienia jest też wysoce odporny na osypywanie nasion w końcowym etapie wegetacji, a gen RLM-7 zabezpiecza rośliny przed Phomą. Istotna jest też bardzo dobra zimotrwałość i szybka regeneracja na wiosnę.

Odmiana kiłoodporna

Jest też nowość dla poszukujących odmian kiłoodpornych. Taki jest właśnie mieszaniec PT284-kiłotolerancyjny Protector. Protector to rodzina odmian rzepaku ozimego marki Pioneer odpornych na najbardziej popularne w Polsce rasy kiły kapusty. Ten najnowszy mieszaniec charakteryzuje się bardzo wysokim potencjałem plonowania, silnym wigorem początkowym i silnym systemem korzeniowym.

Mieszańce Maximus mają duże zaufanie

Wśród nowości na jesień jest też PX131 półkarłowy mieszaniec w tzw. technologii Maximus. Tego typu mieszańce cieszą się coraz większym zaufaniem wśród rolników w całej Europie. Ich plenność i stabilność są powodem, iż duża część plantatorów powraca do nich każdego roku.

Marek Kalinowski
Za informacją Pioneer

r e k l a m a

Zdjęcie główne: Pixabay
 
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak uprawiać rzodkiew oleistą na nasiona?

Aktualnie w Krajowym Rejestrze Odmian widnieje 6 odmian rzodkwi oleistej: Adagio, Colonel, Pegletta, Rolsema, Romesa i Siletta Nova. Dla większości rolników roślina jest znana jako składnik mieszanek poplonowych.

czytaj więcej

Szykują się zmiany na rynku środków ochrony roślin

Od kilku lat w UE odbywa się wielki przegląd substancji czynnych wykorzystywanych do ochrony roślin uprawnych. Obecnie nadal dostępnych ich jest około 1 tys. Mają one rejestracje i są dopuszczone do stosowania. Wiele z nich ma jednak niekorzystny profil toksykologiczny.

czytaj więcej

Środek Major 300 SL teraz także w jesiennym odchwaszczaniu

Herbicyd Major 300 SL przeznaczony do stosowania w rzepaku ozimym, pszenicy ozimej i buraku cukrowym, otrzymał właśnie rozszerzenie rejestracji. Jak informuje firma INNVIGO, producenci rolni będą teraz mieli możliwość używania preparatu w rzepaku ozimym również jesienią – w zabiegach pojedynczych lub w mieszaninach zbiornikowych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)