Jak uprawiać rzodkiew oleistą na nasiona?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak uprawiać rzodkiew oleistą na nasiona?

22.06.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

Aktualnie w Krajowym Rejestrze Odmian widnieje 6 odmian rzodkwi oleistej: Adagio, Colonel, Pegletta, Rolsema, Romesa i Siletta Nova. Dla większości rolników roślina jest znana jako składnik mieszanek poplonowych.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak uprawiać rzodkiew oleistą na nasiona?
  • Dlaczego warto uprawiać rzodkiew oleistą ?
  • Jakie wymagania siedliskowe ma rzodkiew oleista ?
Mieszanki poplonowe cieszą się w naszym kraju coraz większym zainteresowaniem. Mogą stanowić alternatywne źródło pasz objętościowych, ale też częściowo zastępują nawozy naturalne, których w wielu gospodarstwach nie ma. Słusznie, bo trzeba coś robić, żeby w naturalny sposób wzbogacać glebę i odbudowywać to co przez lata z gleby wybieraliśmy.

Uprawa na kontrakcie się opłaca

Rzodkiew oleista do dobry komponent mieszanek poplonowych, ale też możliwość jej uprawy w czystym siewie na nasiona. Ten drugi kierunek uprawy wybrał Waldemar Wylengowski, który produkuje materiał nasienny rzodkwi oleistej dla wybranych firm nasiennych. Warto dodać, że te kontrakty rządzą się nieco innymi prawami, niż standardowe kontrakty zbożowe, czy rzepakowe, bo to jest reprodukcja i nie da się dokupić nasion od sąsiada.

r e k l a m a
 – Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wielkości plonu, raz zbiera się 500 kg, a innym razem prawie 1000 kg/ha. Ale za to inne parametry są ściśle określone w umowie, min. wilgotność 10 proc., kiełkowanie min. 80 proc. i czystość na poziomie 97 proc. – wylicza Waldemar Wylengowski.

Rzodkiew oleista ma podobne wymagania co do siedliska jak rzepak jary

W tym roku na słabych glebach V i VI klasy, właściciel gospodarstwa wysiał 40 ha rzodkwi oleistej, odmiany Romesa. Odmiana charakteryzuje się szybkim początkowym tempem wzrostu, jest dość odporna na wiosenne przymrozki. I jak czytamy w wynikach badań, ogranicza rozwój mątwika burakowego w glebie średnio o 54,8 proc. Siew trwał dwa dni, odbywał się 15 i 16 kwietnia, norma wysiewu to 10 kg/ha. Zastosowano nawożenie przedsiewne, nawóz wieloskładnikowy NPK 8:20:30 w dawce 250 kg/ha oraz saletrzak 27 w dawce ok. 200 kg/ha.

Plantator wspomina, że w ubiegłym roku zastosował saletrzak dopiero po wschodach, ale to nie był dobry pomysł – były duże straty azotu. Przy uprawie rzodkwi trzeba uważać, żeby jej nie przenawozić, bo wówczas nierównomiernie dojrzewa. Rolnik nie dokarmia rzodkwi dolistnie, choć wie, że jest to praktykowane na słabszych stanowiskach.

Rzodkiew oleista ma podobne wymagania co do siedliska jak rzepak jary, więc im lepsze stanowisko, tym wyższy plon. Jako roślina poplonowa oczywiście radzi sobie na słabszych glebach ale trzeba liczyć się z tym, że plon nie będzie rekordowy. Uprawa rzodkwi oleistej na piaszczystych glebach ma też swoje zalety – na takich stanowiskach z reguły dojrzewa szybciej, jest bardziej wyrównana i daje mniej zielonych odrostów utrudniających zbiór.

Odmiana Romesa jest dość bezpieczna do zbioru

Rzodkiew nie jest rośliną wymagającą, ale trzeba być czujnym i przyłożyć się szczególnie do zbioru, który wcale nie jest taki prosty, jakby się mogło wydawać. Odmiana Romesa charakteryzuje się roślinami średniej wysokości i jest dość bezpieczna do zbioru. Jej strąki, tak jakby łączą się i cała roślina siada, praktycznie nie wylega, więc od tej strony nie stwarza problemów podczas zbioru. Ale problemem jest już samo wyznaczenie terminu zbioru, bo roślina dojrzewa bardzo nierównomiernie. Najpierw czekamy, aż większość łuszczyn dobrze wyschnie, ale trzeba uważać, bo zbyt długie przetrzymywanie wyschniętych roślin grozi opadaniem łuszczyn i stratami plonu. Zbiór tradycyjnym kombajnem zbożowym lub z przystawką do rzepaku oczywiście jest możliwy, ale powoduje duże straty. W gospodarstwie Waldemara Wylengowskiego sprawdza się zbiór dwuetapowy.

 – Przy rzodkwi jest bardzo dużo sieczki ze strąka, więc trzeba działać kombajnem rotorowym, żeby jak najwięcej omłócić za pierwszym razem. W ubiegłym roku miałem posiane 36 ha rzodkwi i zbieraliśmy ją dopiero w październiku. Zebraliśmy na czysto ok. 800 kg z hektara – wspomina gospodarz.

Rozmówca podkreśla, że po zbiorach musi wejść szybka uprawa ścierniskowa, żeby maksymalna ilość zgubionych ziaren wykiełkowała i żeby zamienić je na zielony nawóz, jak przy uprawie w poplonie. Rolnik twierdzi, że przy uprawie rzodkwi oleistej wiele jeszcze mamy do zrobienia. Są elementy, które możemy udoskonalić, szczególnie w fazach końcowych, takich jak: zbiór, czyszczenie, suszenie.

Odmiana rzodkwi oleistej Romesa siana była w tym roku 15 i 16 kwietnia.  Na liściach widać drobne uszkodzenia, bo to gatunek atakowany przez szkodniki rzepaku jarego. Niestety, w rzodkwi nie ma zarejestrowanych insektycydów do ich ograniczania
  • Odmiana rzodkwi oleistej Romesa siana była w tym roku 15 i 16 kwietnia. Na liściach widać drobne uszkodzenia, bo to gatunek atakowany przez szkodniki rzepaku jarego. Niestety, w rzodkwi nie ma zarejestrowanych insektycydów do ich ograniczania

Problem z środkami ochrony roślin

Problemem w uprawie rzodkwi jest brak zarejestrowanych środków ochrony roślin. Rzodkiew atakują szkodniki występujące w rzepaku m.in. pryszczarek kapustnik, chowacz, słodyszek. Preparaty zarejestrowane w rzepaku jarym sprawdziłyby się w rzodkwi, ale nie ma rejestracji. Pewnym plusem jest to, że rzodkiew charakteryzuje się bardzo intensywnym początkowym tempem wzrostu, dzięki temu rośliny szybko zacieniają glebę ograniczając i utrudniając wzrost chwastów.

 – Mimo tych ograniczeń, warto uprawiać rzodkiew oleistą, bo zyskujemy bardzo dobre stanowisko. Gołym okiem widać, jak ziemia zmienia swoją strukturę, jaka jest spulchniona – wylicza rozmówca.

Wydłużony palowy system korzeniowy, nie tylko sięga głęboko, ale również posiada liczne korzenie boczne. A taka duża masa korzeniowa, spulchnia, napowietrza i wprowadza dużo materii organicznej, co przy braku nawożenia organicznego jest kluczowe. Trzeba tylko pamiętać, że nie można uprawiać rzodkwi po rzodkwi, bo przenoszą się choroby. Właściciel gospodarstwa podpowiada, że po rzodkwi najlepiej siać zboża, żeby można było likwidować skutecznie jej samosiewy.

 – Przy zbiorze rzodkwi zawsze są straty i zawsze coś się gubi i później rzodkiew kiełkuje i znowu jest np. w burakach, w łubinie, czy co gorsze, w rzepakach i ciężko ją zniszczyć – przestrzega właściciel gospodarstwa.

– Czy warto zainteresować się jej uprawą na nasiona? – Myślę, że tak, szczególnie na słabszych glebach. W tej chwili cena rzodkwi jest naprawdę przyzwoita – podsumowuje Waldemar Wylengowski.

Dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz
Zdjęcie: Dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nowe odmiany rzepaku od Pioneera

Firma ma w ofercie kilkanaście odmian rzepaku ozimego, w tym kilka nowości na jesień 2020. Odmianą rekomendowaną na trudne warunki jest PT293 – mieszaniec najnowszej generacji marki o średnio wysokim wzroście i średnio późnym terminie kwitnienia. Charakteryzuje się on bardzo wysokim potencjałem plonowania oraz wysokim zaolejeniem nasion. W badaniach rejestracyjnych COBORU w 2019 roku PT293 plonowała 4,7 dt/ha powyżej plonu wzorca.

czytaj więcej

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

czytaj więcej

Użytki zielone a odchwaszczanie. Kiedy i na jakich zasadach są one dopuszczalne?

Chwasty są jedną z głównych przyczyn degradacji i skrócenia okresu użytkowania porostu. Dlatego warto zapobiegać kompensacji chwastów stanowiących w zebranej paszy balast i w pierwszej kolejności robić to metodami agrotechnicznymi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)