Niskie dopłaty do materiału siewnego jeszcze pogorszą wymianę kwalifikatu w Polsce
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niskie dopłaty do materiału siewnego jeszcze pogorszą wymianę kwalifikatu w Polsce

05.09.2022autor: Marek Kalinowski

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwrócił się do Henryka Kowalczyka, wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi z prośbą o interwencję w sprawie tegorocznych stawek dopłat do materiału siewnego oraz w sprawie ogólnych przepisów regulujących kwestię dopłat do materiału siewnego w naszym kraju.

Polska pierwsza od końca w europejskich statystykach wymiany materiału siewnego

Sprawa jest niecierpiąca zwłoki. W statystykach wymiany materiału siewnego zbóż i wdrażania postępu hodowlanego już jesteśmy na szarym końcu UE i niżej spaść się nie da. Jak pisze do wicepremiera w imieniu PZPRZ i wszystkich rolników prezes zarządu Związku, Stanisław Kacperczyk:

Drastyczny wzrost cen środków produkcji, jaki nas dotknął w bieżącym sezonie jest dla nas rolników bardzo dużym problemem, gdyż mimo wyższych cen zbytu, jakie uzyskujemy ze sprzedaży naszych płodów rolnych osiągnięcie opłacalności na poziomie warunkującym zwrot kosztów produkcji jest bardzo trudny.

Obecnie stajemy przed dylematem, ile możemy zainwestować w produkcję rolną na przyszły sezon. Niestety, ale ceny środków produkcji są na niezmiennie bardzo wysokim poziomie. Dotyczy to także materiału siewnego. Aktualnie proponowane przez firmy nasienne ceny kwalifikatu są na tyle wysokie, że oferowana przez resort rolnictwa stawka dopłaty, w żaden sposób nie rekompensuje w znaczącym stopniu kosztów tego rodzaju zakupu.

r e k l a m a

Dylemat wielu polskich rolników: postawić na materiał pewny, ale bardzo drogi czy własny i tańszy, ale bez gwarancji dobrego plonu

W związku z tym, duża część producentów staje przed wyborem – kupić (droższy) kwalifikat, tym samym gwarantując sobie lepsze plony, ale jednocześnie zrujnować budżet gospodarstwa, czy postawić na swój materiał siewny, ryzykując niepewnymi, a zazwyczaj niższymi zbiorami.

Jak bardzo istotne jest stosowanie kwalifikowanego materiału siewnego wie każdy rolnik. Udowodniły to także nasze badania ankietowe, w których producenci jednoznacznie wskazywali na bardzo dużą rolę dobrej jakości materiału siewnego kwalifikowanego w kształtowaniu opłacalności produkcji.

Pragniemy tutaj także przytoczyć raport NIK z 2018, z którego wynika, że Polska zajmuje ostatnie miejsce w UE pod względem udziału kwalifikowanego materiału siewnego w zasiewach zbóż.

Wsparcie rolników w zakupie kwalifikatu konieczne dla zachowania bezpieczeństwa żywnościowego

Biorąc pod uwagę obecne uwarunkowania, także te związane z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w naszym kraju, uważamy, że odpowiednio wysokie wsparcie producentów w zakresie zakupu materiału siewnego kwalifikowanego jest bardzo potrzebne czy wręcz konieczne.

Panie Premierze, według ogólnie dostępnych informacji w tegorocznym budżecie, podobnie jak w latach poprzednich, na realizację programu dopłat do materiału siewnego budżet państwa przeznaczy 75 mln zł. Naszym zdaniem, tylko dla utrzymania podobnego poziomu wsparcia jak w latach poprzednich niezbędne jest zasadnicze zwiększenie tej kwoty, przynajmniej o 100% (np. ze środków rezerwy budżetowej).

Zwracamy się również do Pana Premiera z prośbą o to, aby rozważyć na lata przyszłe inną metodę określania kwoty przeznaczonej na dopłaty do materiału siewnego. Obecnie z góry ustalona kwota podzielona pomiędzy wszystkich składających wnioski nie jest dostatecznie silnym wsparciem dla producentów, co zresztą potwierdza zacytowany wcześniej raport NIK. Naszym zdaniem, najlepiej byłoby określić wysokość dopłat stosowanych przez państwo przyjmując określoną z góry stawkę dopłat do 1 hektara.

Liczymy na pozytywne rozpatrzenie naszej prośby”.

Oprac. Marek Kalinowski
fot. arch.red. (T. Ślęzak)
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 36/2022 na str. 27.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Koniunktura w polskim rolnictwie wciąż jest fatalna

Jak wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej, choć oba wskaźniki koniunktury w rolnictwie poszły w ostatnim kwartale w górę, sytuacja nadal nie jest optymistyczna, a rolnicy nie patrzą w przyszłość ze spokojem. Jak wygląda sytuacja w III kwartale 2022 roku?

czytaj więcej

Materiał kwalifikowany najlepszą ochroną przed śniecią. Ale jak rozpoznać tę chorobę?

Choroby odnasienne i odglebowe zbóż są bardzo groźne, ale i łatwe w ograniczeniu przez zaprawianie materiału siewnego. Najlepszą ochronę daje oczywiście zakup fabrycznie zaprawionego materiału kwalifikowanego.

czytaj więcej

Jakie studia dają kwalifikacje rolnicze?

Jedna z Czytelniczek Tygodnika Poradnika Rolniczego zadała pytanie o poradę w sprawie wyborów studiów. Dostała się na dwa kierunki i chciałaby wybrać, aby później mieć także kwalifikacje rolnicze, ponieważ jej ojciec jest rolnikiem i prowadzi gospodarstwo rolne. Zatem ukończenie jakich studiów daje kwalifikacje rolnicze? Czy wystarczą także studia podyplomowe?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)