Jakie studia dają kwalifikacje rolnicze?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie studia dają kwalifikacje rolnicze?

18.08.2022autor: dr Aneta Suchoń

Jedna z Czytelniczek Tygodnika Poradnika Rolniczego zadała pytanie o poradę w sprawie wyborów studiów. Dostała się na dwa kierunki i chciałaby wybrać, aby później mieć także kwalifikacje rolnicze, ponieważ jej ojciec jest rolnikiem i prowadzi gospodarstwo rolne. Zatem ukończenie jakich studiów daje kwalifikacje rolnicze? Czy wystarczą także studia podyplomowe?

Pomagałam tacie w gospodarstwie rolnym i chcę wybrać studia, które dają kwalifikacje rolnicze

Od kilku lat pomagam tacie w gospodarstwie rolnym. W tym roku, po ukończeniu liceum, złożyłem dokumenty na dwa kierunki studiów, w tym jeden związany z rolnictwem. Zostałem przyjęty na oba. Zastanawiam się, który wybrać – również w aspekcie kwalifikacji rolniczych. Kiedy osoba nabywa kwalifikacje rolnicze i jakie kierunki studiów je dają? Czy ewentualnie wystarczą studia podyplomowe? – pyta się jedna z Czytelniczek TPR.

r e k l a m a

Jak zdobyć kwalifikacje rolnicze?

Według art. 6 ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (UKUR), uważa się, że osoba fizyczna posiada kwalifikacje rolnicze, jeżeli uzyskała:

  • wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe, zasadnicze branżowe, średnie, średnie branżowe lub wyższe lub
  • tytuł kwalifikacyjny lub tytuł zawodowy, lub tytuł zawodowy mistrza w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, lub
  • wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie albo wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i ukończone studia podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem albo wykształcenie średnie lub średnie branżowe inne niż rolnicze i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, lub
  • wykształcenie podstawowe, gimnazjalne, zasadnicze zawodowe lub zasadnicze branżowe inne niż rolnicze i posiada co najmniej 5-letni staż pracy w rolnictwie.
  • Za staż pracy uznaje się okres, w którym osoba fizyczna:
  • podlegała ubezpieczeniu społecznemu rolników lub
  • prowadziła działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym o obszarze nie mniejszym niż 1 ha stanowiącym jej własność, przedmiot użytkowania wieczystego, przedmiot samoistnego posiadania lub dzierżawy, lub
  • była zatrudniona w gospodarstwie rolnym na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę, wykonując pracę związaną z prowadzeniem działalności rolniczej, lub
  • wykonywała pracę związaną z prowadzeniem działalności rolniczej w charakterze członka spółdzielni produkcji rolnej lub
  • odbyła staż obejmujący wykonywanie czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej.

Po ukończeniu jakich studiów uzyskuje się wykształcenie rolnicze?

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie kwalifikacji rolniczych posiadanych przez osoby wykonujące działalność rolniczą określa, że kierunkami studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich, których ukończenie uznaje się za posiadanie wykształcenia wyższego rolniczego, są:

  • rolnictwo,
  • ogrodnictwo,
  • weterynaria,
  • technika rolnicza i leśna,
  • zootechnika,
  • architektura krajobrazu,
  • rybactwo.

W przypadku ukończenia studiów na kierunku innym niż wymienione za posiadanie wykształcenia wyższego rolniczego uznaje się ukończenie kierunku studiów, dla którego program kształcenia lub zakres kształcenia obejmują treści związane z działalnością wytwórczą w rolnictwie dotyczące produkcji roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej, w wymiarze łącznym co najmniej 120 godzin.

Kwalifikacje rolnicze a studia podyplomowe

Według § 4 wymienionego wyżej rozporządzenia, studia podyplomowe są uznawane za związane z rolnictwem wówczas, gdy ich program obejmuje co najmniej jedno z następujących zagadnień: ekonomika rolnictwa, organizacja lub technologia produkcji rolniczej, marketing artykułów rolnych, rachunkowość rolnicza i agrobiznes.

Prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
Fot. Envato

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Niskie dopłaty do materiału siewnego jeszcze pogorszą wymianę kwalifikatu w Polsce

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwrócił się do Henryka Kowalczyka, wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi z prośbą o interwencję w sprawie tegorocznych stawek dopłat do materiału siewnego oraz w sprawie ogólnych przepisów regulujących kwestię dopłat do materiału siewnego w naszym kraju.

czytaj więcej

Krowy opanowały plażę i to bez parawanów i leżaków

Fani wypoczynku nad wodą i plażowania niejednokrotnie skarżą się na brak miejsca i ciasnotę. Plaże oblegane są przez “parawaniarzy”, którzy odgradzają dla siebie znaczące połacie piasku. Jednak Brytyjczycy z okolic Manchesteru napotkali o wiele bardziej nietypową przeszkodę, która utrudniła im spędzenie spokojnego popołudnia nad wodą. Skąd na angielskiej plaży wzięły się krowy?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)