Koniunktura w polskim rolnictwie wciąż jest fatalna
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Koniunktura w polskim rolnictwie wciąż jest fatalna

05.09.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

Jak wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej, choć oba wskaźniki koniunktury w rolnictwie poszły w ostatnim kwartale w górę, sytuacja nadal nie jest optymistyczna, a rolnicy nie patrzą w przyszłość ze spokojem. Jak wygląda sytuacja w III kwartale 2022 roku?

Jaka jest wartość wskaźnika koniunktury rolnej w III kwartale 2022?

Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH) monitoruje koniunkturę w rolnictwie w systemie kwartalnym. Dla III kwartału 2022 dane są pozornie optymistyczne. Odnotowano wzrost koniunktury o 6,8 pkt. Osiągnęła ona wysokość -16,9 pkt. Jednak w szerszej perspektywie nadal nie ma powodów do radości, bo ten wynik jest niższy od ubiegłorocznego o 18,8 pkt. To oznacza, że wciąż utrzymuje się tendencja spadkowa. Co więcej, w porównaniu z poprzednim kwartałem 2022 różnica w skali roku pogłębiła się o 1 pkt. 

Obecna wartość wskaźnika jest niższa od wieloletniej średniej o 7 pkt oraz od przeciętnej średniej dla III kwartału o 10,9 pkt. 

r e k l a m a

Jak zmieniły się poszczególne wartości wskaźnika koniunktury? 

Wskaźnik koniunktury IRG SGH składa się ze wskaźnika zaufania oraz wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych gospodarstw rolnych. Choć w III kwartale 2022 obie składowe odnotowały wzrost, wciąż są o wiele niższe niż rok temu. 

Wskaźnik zaufania wzrósł o 3,2 pkt w porównaniu z II kwartałem 2022, ale jest aż o 33,9 pkt niższy niż rok temu. Z kolei wskaźnik wyrównanych przychodów pieniężnych gospodarstw rolnych wzrósł z kwartału na kwartał o 8,6 pkt i pozostaje o 11,2 pkt niższy niż w III kwartale 2021.

 Czy rolnicy faktycznie odczuli polepszenie koniunktury?

Jak podaje IRG SGH, większość rolników odnotowała nieco większe przychody z produkcji, co wpłynęło na ogólne polepszenie nastrojów. W największym stopniu poprawę koniunktury odczuły gospodarstwa położone w makroregionie północnym oraz te zajmujące się uprawą roślin wieloletnich. 

Niemniej jednak większość rolników ocenia bieżącą sytuację w swojej branży jako bardzo złą. Główny wpływ na tę ocenę mają wysokie koszty produkcji, a szczególnie sytuacja na rynku nawozów oraz pasz. Nieco polepszyła się za to kwestia cen środków ochrony roślin. 

Rolnicy obserwują także, że nakłady na budynki i budowle oraz maszyny i urządzenia rolnicze coraz bardziej idą w górę. Utrudnione jest inwestowanie, bo wysokie koszty produkcji pochłaniają większość pieniędzy, a koszty kredytów są tak wysokie, że większość gospodarzy nie decyduje się na ich zaciągnięcie.

 Jakie są perspektywy na ostatni kwartał 2022 r. dla rolnictwa?

Choć koniunktura w ślimaczym tempie pnie się w górę, rolnicy w większości nie patrzą w przyszłość optymistycznie. Takie nastawienie deklaruje zaledwie 12 proc. ankietowanych, co stanowi jeden z najniższych wyników w historii badania. Być może zmieni się to w kolejnym kwartale, bo eksperci z IRG SGH informują, że przewidywany jest dalszy wzrost koniunktury, który może przyczynić się do polepszenia nastrojów rolników. 


Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnictwo regeneracyjne odpowiedzią na zmiany w środowisku

Odpowiedzią na negatywne zmiany w środowisku naturalnym i emisję gazów cieplarnianych może być rolnictwo regeneracyjne. Łączy ono produkcję z ochroną i odbudową ekosystemów. Czyli dokładnie co?

czytaj więcej

Jaka powinna być maksymalna cena nawozów? Minister rolnictwa podaje kwotę

Część nawozów mineralnych kosztuje już około 6 tys. zł/t. Na dodatek rolnicy mają problem z ich kupnem. Minister rolnictwa określił, jaka powinna być maksymalna cena za nawozy, ale jej wysokość może zirytować rolników. Ile zapłacimy być może jeszcze tej jesieni?

czytaj więcej

Niskie dopłaty do materiału siewnego jeszcze pogorszą wymianę kwalifikatu w Polsce

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zwrócił się do Henryka Kowalczyka, wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi z prośbą o interwencję w sprawie tegorocznych stawek dopłat do materiału siewnego oraz w sprawie ogólnych przepisów regulujących kwestię dopłat do materiału siewnego w naszym kraju.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)