Jak zadbać o system deszczujący, aby służył na lata?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak zadbać o system deszczujący, aby służył na lata?

11.06.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

Jeżeli chcemy cieszyć się przez wiele sezonów bezproblemowym działaniem systemu deszczującego, należy zadbać o prawidłowe przygotowanie do przechowania przez zimę.

Z artykułu dowiesz się

  • Dlaczego warto odwadniać węże?
  • W jaki sposób konserwować deszczownię?
  • Jak ją przechowywać?
W przeciwnym razie istnieje bardzo duże ryzyko, że kolejny rok użytkowania będziemy musieli zaczynać od jego renowacji. Czynności konserwacyjne nie powinny nastręczyć większych problemów.

Warto zadbać o węże

Jednym z ważniejszych elementów wchodzących w skład deszczowni szpulowej jest wąż polietylenowy. Posiada on właściwości rozciągania i kurczenia się, dlatego odwadnianie go nie jest konieczne do wykonania, jednak wielu użytkowników deszczowni z własnego doświadczenia uważa, że warto to wykonać. Do tego celu powinno się wyszukać teren z około 20% spadkiem powierzchni, a następnie rozwinąć całe uzwojenie i pozbyć się wody (korek odwadniający jest w miejscu łączenia węża z wózkiem).

Węże mają wbudowane sprężarki powietrza

Duże systemy nawadniające, o przekroju węża 100–150 mm, mają wmontowane w ramę układu jezdnego sprężarki wysokociśnieniowe. Urządzenia te pozwalają na wtłoczenie powietrza pod wysokim ciśnieniem do węża, usuwając po każdorazowym zakończeniu deszczowania wodę z całego uzwojenia. Dzięki odwodnieniu zmniejszamy ryzyko wywrócenia się ich podczas transportu. Ponadto nie trzeba już przeprowadzać odwodnienia takich urządzeń na zimę.

r e k l a m a
Przygotowując deszczownię szpulową do zimy, należy także pamiętać o odwodnieniu systemu napędowego. Czynność tę wykonujemy za pomocą znajdującego się pod nią kulowego zaworu spustowego. Niezbędnym elementem, o którym należy pamiętać w przypadku deszczowni wyposażonych w komputer sterujący jest wymontowanie zasilającego go akumulatora żelowego i jego przechowanie w stałej temperaturze powyżej 0 st. C.

Przechowywanie deszczowni

Armatkę nawadniającą ze zraszaczem trzeba zdemontować i zakonserwować wszystkie jej ruchome elementy, a następnie umieścić w suchym miejscu. Na zimę musimy zakonserwować łańcuch napędowy bębna i wszystkie elementy wyposażone w punkty smarujące. Deszczownia powinna być przechowywana pod dachem zimą, ale i latem. Wąż polietylenowy pod wpływem skrajnych temperatur może ulegać deformacji.

Deszczownie przetaczane, składające się z części aluminiowych, posiadają dużą liczbę elementów łączeniowych (śruby i uszczelki gumowe), które powinny być zdemontowane i przechowywane pod dachem, w suchym i przestronnym miejscu. Na szczęście każda z rur wchodząca w skład takiego systemu posiada tzw. odwadniacz składający się ze sprężyny, rygla i uszczelniacza gumowego. 

Bardzo delikatne i wrażliwe na korozję są również zraszacze. Trzeba zadbać o węże przesyłowe (strażackie), które mogą przegryzać gryzonie.

Marcin Hahnel
Zdjęcia: archiwum Marek Kalinowski


autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak optymalnie nawadniać uprawy?

W ostatnich latach można było zaobserwować coroczne susze, już nie tylko w okresach letnich, ale praktycznie całoroczne. Rok 2020 może być jeszcze gorętszy. Już w pierwszej części bieżącego roku, ukazywały się w mediach informacje o trwającej suszy. Wodę trzeba oszczędzać i optymalnie zużywać – również przy nawadnianiu.

czytaj więcej

Niuanse prawne a nawadnianie upraw

Korzystanie z wód do nawadniana uregulowane jest w Prawie wodnym. Przed wykonaniem urządzeń wodnych oraz rozpoczęciem korzystania z wód trzeba przyjrzeć się wymogom natury formalnoprawnej. Pominięcie tej ścieżki może skończyć się bowiem karą grzywny, aresztu lub nawet w skrajnych przypadkach ograniczeniem wolności.

czytaj więcej

Nawadnianie upraw zwiększa przyrost plonu do 100%

W ostatnich latach, mamy do czynienia w Polsce z głębokimi suszami, które nie dotyczą już tylko okresów wegetacyjnych, ale również jesieni i zimy. Mamy zatem do czynienia z niedoborami wody, nawet w okresach, w których jej zasoby powinny zostać odbudowywane

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)