Na wiosnę rzepak warto nakarmić dwoma dawkami azotu z siarką
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Na wiosnę rzepak warto nakarmić dwoma dawkami azotu z siarką

15.02.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Dwie dawki azotu wiosną w rzepaku, oczywiście z siarką. Taka strategia jest z powodzeniem stosowana w gospodarstwie w Starych Oleszycach (pow. lubaczowski), prowadzonym przez rodzinę Puków.

Z artykułu dowiesz się

  • Dlaczego rolnik zastępuje uprawę buraków cukrowych na rzepaki?
  • Jakie warianty ochrony rzepaku testował Pan Lesław?
  • Jaką ilością azotu rolnik nawiezie rzepak?
To rodzinne gospodarstwo odwiedziłem pod koniec stycznia. Prowadzą wspólnie ojciec i syn, czyli Lesław i Bartłomiej Pukowie. Łączą produkcję roślinną ze zwierzęcą (opasy, trzoda chlewna). W stajni stoją dwie klacze, bo jak mówi starszy z naszych rozmówców, nie wyobraża sobie, żeby w gospodarstwie nie było konia. Zadbane zwierzęta zaprzęgane są do bryczki i sań, a pan Lesław lubi od czasu do czasu przejechać się na którymś z nich wierzchem. – To wizytówki naszego gospodarstwa – śmieje się pan Bartłomiej.

r e k l a m a
Pan Lesław przejął gospodarstwo po rodzicach w 1994 r. Miało wtedy 4 ha. Od tamtej pory bardzo się rozwinęło. – Obecnie, wraz z dzierżawami, to w sumie ponad 40 ha – mówi pan Lesław. Przeważają gleby klasy IIIb, także IV i V. Pod pługiem są głównie gleby ciężkie, wymagające w uprawie. Jak mówią rolnicy, w latach suchych gleba dobrze magazynuje wilgoć, dzięki czemu w tej okolicy susze nie są problemem. Ale każdy kij ma dwa końce, w przypadku mokrego roku, a taki był na tych terenach 2020, zdarzają się podtopienia. Wiosną trzeba poczekać z możliwością pierwszego wjazdu w pole, bywają problemy ze zbiorem, np. kukurydzy.

Rzepaki zastąpią buraki cukrowe

W ostatnich latach na typową strukturę zasiewów w gospodarstwie składały się trawy nasienne, pszenice i rzepaki ozime oraz buraki cukrowe. Tę listę uzupełniają owies, pszenżyto i kukurydza, głównie na kiszonkę, ale także na ziarno. Buraków cukrowych w gospodarstwie od trzech lat już się wiosną nie sieje.

– Zdecydowała ekonomia, ta uprawa staje się zwyczajnie nieopłacalna wyjaśnia pan Lesław.

– W miejsce buraków siejemy więcej rzepaków.

W bieżącym sezonie rzepaki zajęły 5 ha, siew został przeprowadzony w terminie i zakończył się do 25 sierpnia. Na 1 ha zostało wysianych 2,2 kg nasion. Siew został przeprowadzany siewnikiem mechanicznym. Rozstawa rzędów to 25 cm.

– Staramy się, aby obsada po przezimowaniu wynosiła, w zależności od odmiany, 50–55 roślin na mkw. – wyjaśnia pan Bartłomiej.

W gospodarstwie wysiewane są zwykle odmiany liniowe rzepaku, stabilne w trudnych warunkach. Na ten sezon rolnicy wybrali odmianę Feliciano z hodowli KWS.

– Pierwszy raz w gospodarstwie. Bardzo dobrze plonowała w ub. sezonie u naszych znajomych, stąd ten wybór – tłumaczy pan Bartłomiej. Moi rozmówcy liczą, że w sprzyjających warunkach może powtórzyć się rekordowy plon rzepaku w gospodarstwie sprzed dwóch lat wynoszący 4,7 t/ha. Wówczas posiana została hybrydowa odmiana Sensation z hodowli RAGT.

Celując w wysoki plon w rzepaku, trzeba pamiętać, że ta roślina ma wysokie zapotrzebowanie na siarkę
  • Celując w wysoki plon w rzepaku, trzeba pamiętać, że ta roślina ma wysokie zapotrzebowanie na siarkę

Dwa warianty ochrony rzepaku

W bieżącym sezonie w gospodarstwie w rzepaku testowano dwa warianty ochrony. Standardową i „na bogato”. Na połowie za ochronę fungicydową i skracanie odpowiadały jesienią tebukonazol i chlorek chloromekwatu.

Na drugiej: difenokonazol i paklobutrazol.

– Jesienią obie plantacje nie różniły się specjalnie od siebie. Po równych wschodach liście rzepaku na obu działkach wyglądały podobnie, nic złego się z nimi nie działo. Zobaczymy, jak to będzie wyglądać dalej, wiosną mówi pan Bartłomiej. W każdym razie eksperyment ma być kontynuowany i ma dać odpowiedź na pytanie, czy inwestowanie w droższe preparaty ma w przypadku gospodarstwa uzasadnienie ekonomiczne.
 
Z kolei w poprzednim sezonie całość areału rzepaku była prowadzona w wersji „na bogato” z założeniem, że średni plon osiągnie 4 t/ha. Przed chorobami grzybowymi chroniły i odpowiadały za skracanie chlorek mepikwatu i metkonazol.

– Ochrona była „na bogato” a plon już niekoniecznie. Stąd pomysł na tegoroczny eksperyment – wyjaśnia pan Lesław.

– Nie wykluczam, że zdecydowała pogoda. Poprzedni sezon był mocno niekorzystny dla rzepaków. Przymrozki w fazie kwitnienia zredukowały liczbę łuszczyn w granicach 20%, rok był mokry, przechodziło dużo deszczów. Można dużo zainwestować bez oczekiwanego efektu.

C-360 z 1980 r. po generalnym remoncie. Oryginalny biały kolor lakieru idealnie pasuje do zimowych warunków. Ursus nie ma dużo pracy, większość obowiązków przejął John Deere
  • C-360 z 1980 r. po generalnym remoncie. Oryginalny biały kolor lakieru idealnie pasuje do zimowych warunków. Ursus nie ma dużo pracy, większość obowiązków przejął John Deere

Rzepak potrzebuje dużo azotu

Rzepak jest rośliną, która wymaga dużo azotu. Dla wytworzenia tony nasion (wraz z plonem ubocznym) potrzebuje ok. 60 kg azotu. Im szybciej wiosną go otrzyma, tym szybciej ruszy wzrost. Z drugiej strony należy pamiętać, że pobudzenie roślin do szybkiego rozwoju może oznaczać ich rozhartowanie. Strategia dawkowania azotu wiosną w rzepakach w gospodarstwie w Starych Oleszycach jest już przygotowana. Rośliny zostaną dokarmione azotem w dwóch dawkach.

– Planujemy zastosowanie Saletrosanu 26 lub Saletromagu. Jak tylko da się wjechać w pole, w pierwszej dawce zostanie podane 350 kg/ha. Tydzień, półtora tygodnia później powtórka, w dawce w granicach 300 kg/ha – mówi pan Bartłomiej.

– Te dawki zapewniają dobry wzrost rzepaku – dodaje pan Lesław.
 
Rolnicy podkreślają, że to rozwiązanie sprawdzone w ich gospodarstwie, dające roślinom odpowiedni wigor na start. Na pewno nie bez znaczenia jest tu połączenie w wymienionych wyżej nawozach azotu z siarką. Rzepak ma bardzo duże zapotrzebowanie na siarkę, wynosi ono między 50 a 70 kg na ha. To wszystko są naczynia połączone, ewentualny niedobór siarki odbija się na efektywności wykorzystywania przez rzepak azotu zaaplikowanego w nawozach a w konsekwencji ma przełożenie na niższy od oczekiwanego plon.

– W kolejnych przeprowadzanych w rzepakach zabiegach uwzględniamy azot, już w niewielkich (ok. 5 kg/ha) dawkach – mówi pan Bartłomiej. I dodaje: – Ta strategia sprawdza się także w pszenicach.

Pan Lesław nie wyobraża sobie gospodarstwa bez koni. Na zdjęciu z 4-letnią klaczą rasy zimnokrwistej
  • Pan Lesław nie wyobraża sobie gospodarstwa bez koni. Na zdjęciu z 4-letnią klaczą rasy zimnokrwistej

Łąka za płotem czeka pod śniegiem na wiosnę
  • Łąka za płotem czeka pod śniegiem na wiosnę

Bomba z mikroelementów

W przypadku rzepaków w gospodarstwie stosowane są także odżywki. Pan Bartłomiej wymienia tu Rapsin, czyli dedykowany rzepakom nawóz zawierający bor, cynk, mangan, molibden, siarkę i azot.

– Łączymy go z borem, siarczanem magnezu, do tego jeszcze mocznik. Ta mikstura aplikowana jest raz jesienią, a potem wiosną, dwa-trzy razy, w zależności od potrzeb – wyjaśnia rolnik.

Gospodarstwo w Starych Oleszycach to obecnie ok. 40 ha gruntów własnych oraz dzierżaw. Wysiewane są tu trawy nasienne, pszenice i rzepaki ozime, także owies, pszenżyto, kukurydza na kiszonkę i ziarno. Hodowane jest bydło opasowe i trzoda chlewna. Gospodarstwo prowadzone jest przez wielopokoleniową rodzinę. Pan Lesław gospodaruje z żoną Krystyną. Wspiera ich syn Bartłomiej. Jest żonaty z Barbarą, która pracuje w szpitalu jako położna. Mają dwóch synów: Antek ma 3,5 roku, Leon 1,5.
  • Gospodarstwo w Starych Oleszycach to obecnie ok. 40 ha gruntów własnych oraz dzierżaw. Wysiewane są tu trawy nasienne, pszenice i rzepaki ozime, także owies, pszenżyto, kukurydza na kiszonkę i ziarno. Hodowane jest bydło opasowe i trzoda chlewna. Gospodarstwo prowadzone jest przez wielopokoleniową rodzinę. Pan Lesław gospodaruje z żoną Krystyną. Wspiera ich syn Bartłomiej. Jest żonaty z Barbarą, która pracuje w szpitalu jako położna. Mają dwóch synów: Antek ma 3,5 roku, Leon 1,5.

 

Krzysztof Janisławski
Zdjęcia: 
Krzysztof Janisławski

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie dawki azotu na łąki trzykośne, a jakie na pastwiska?

Przy zakładanych wysokich plonach suchej masy z użytków zielonych roczna dawka azotu na glebach mineralnych średnich na łąki trzykośne powinna wynosić ok. 180 kg N/ha, a na pastwiskach ok. 200 kg N/ha. Na glebach organicznych, na silnie mineralizujących się glebach torfowo-murszowych średnio zmurszałych, roczne nawożenie azotowe łąk trzykośnych powinno wynosić ok. 60 kg N/ha, a pastwisk ok. 100 kg N/ha.

czytaj więcej
Rzepak

O rzepaku z Rapoolem

Rzepak według różnych opinii zajmuje pierwsze bądź drugie miejsce wśród roślin rolniczych pod względem wymagań, jakie stawia agrotechnice, ochronie, glebie i nawożeniu. Z drugiej strony gatunek ten przynosi zadowalający dochód. Dlatego cały czas cieszy się dużym udziałem na naszych polach. Rozmowy na temat rzepaku, jego przyszłości oraz agrotechnice prowadziliśmy podczas webinarium w środę 3.2.2021 r.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Rynek rzepaku, efekt motyla

Rynki oleistych są pod wpływem wielu informacji. Każde nowe dane natychmiast powodują spore zmiany cen. Niewielkie ruchy w bilansach przynoszą niewspółmierny rynkowy efekt. To jest jak efekt machnięcia skrzydełkami małego motyla, przynoszący tsunami na wielkim oceanie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)