Mleczna Akademia – jakie odmiany traw i kukurydzy wybrać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mleczna Akademia – jakie odmiany traw i kukurydzy wybrać?

21.05.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

Już od 10 lat w gospodarstwie Ewy i Bogdana Dzielińskich w miejscowości Chrostowo Zalesie, odbywają się pokazy polowe „Mleczna Akademia”, które organizuje firma Mifarm. Relacjonując te wydarzenia przedstawialiśmy opinie specjalistów prowadzących pokazy.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak wyglądają pokazy polowe "Mleczna Akademia" ?
  • Jak prowadzone jest gospodarstwo państwa Dzielińskich ?
  • Dlaczego soja nie spełniła oczekiwań rolnika ?
Prowadzone uprawy w dużej części służą jako poletka pokazowe, ale głównym ich celem jest dostarczenie paszy dla utrzymywanego bydła mlecznego. W związku z tym sztandarowymi roślinami w gospodarstwie jest kukurydza i mieszanki łąkowe. W ubiegłym roku Bogdan Dzieliński po raz pierwszy wysiał trawy po kukurydzy w technologii bezorkowej.

Pan Dzieliński stosuje trzy mieszanki jednocześnie

9 września wysialiśmy trzy mieszanki z firmy Barenbrug w proporcjach 1:1:1, były to: BG11, BG8 i BG6. Już od kilku lat stosuję te trzy mieszanki jednocześnie, tylko zawsze wysiewałem je na wiosnę, a w 2019 r. zdecydowaliśmy się spróbować bezorkowo wysiać je jesienią. W połowie kwietnia użytek ten wygląda naprawdę bardzo ładnie. Rośliny powschodziły dobrze, rozkrzewiły się i całość wygląda jak dwuletnia łąka. Zaskakujące jest to, że na założonym jesienią użytku są znikome ilości chwastów. Niestety, na chwilę obecną wadą takiej metody uprawy są nierówności powstałe na polu. Po uprawie nie było tego widać, ale jak już gleba dobrze osiadła, to pojawiły się w niektórych miejscach górki i dołki. Zobaczymy jak będzie to wyglądało w momencie koszenia – mówi Bogdan Dzieliński.

r e k l a m a
Pod zakładany jesienią użytek zielony zastosowany został obornik w dawce 40 t/ha. Ponadto wysiano 100 kg/ha soli potasowej i 100 kg/ha Polifoski krzem. Na wiosnę zastosowany został azot w dwóch dawkach. W pierwszej wysiany został saletrosan w dawce 200 kg/ha, a w drugiej saletra amonowa w dawce 120 kg/ha.

Trawy to podstawa chowu i hodowli bydła mlecznego. Gospodarz od lat zakłada nowe użytki zielone wysiewając mieszanki łąkowe z firmy Barenbrug
  • Trawy to podstawa chowu i hodowli bydła mlecznego. Gospodarz od lat zakłada nowe użytki zielone wysiewając mieszanki łąkowe z firmy Barenbrug

Soja znika ze struktury zasiewów rolnika

Gospodarz przez 5 lat uprawiał soję na nasiona, ale w tym roku roślina ta zniknęła ze struktury zasiewów.

W tym sezonie zrezygnowaliśmy z soi na rzecz grochu. Plonuje ona nierównomiernie w poszczególnych latach. Jeden rok był dla soi dobry, a drugi zły i tak było regularnie. Generalnie plony ziarna wahały się od 2,5 do 3,5 t z ha. Natomiast ubiegły rok był najgorszym z 5 lat uprawy tej rośliny w moim gospodarstwie. Zebrałem zaledwie 1,7 t z ha i moja cierpliwość do soi już się skończyła. Teraz spróbujemy uprawiać groch i zobaczymy jak nam to będzie wychodziło. W tym roku wysialiśmy groch na powierzchni 3,5 ha i będzie on przeznaczony na paszę dla bydła. Jeśli ta roślina sprawdzi się w naszym gospodarstwie, to zwiększymy areał jej uprawy i przeznaczymy ziarno również na sprzedaż – mówi Bogdan Dzieliński.

Groch wysiany został 17 marca na stanowisku po mieszance łąkowej. Przed siewem wykonana została pełna uprawa. Pod orkę zimową gospodarz zastosował 100 kg/ha soli potasowej. Przed siewem wysiana została Polifoska krzem w dawce 200 kg na ha.

Wysiałem odmianę Alvesta KWS w ilości 280 kg na ha. Zastosujemy herbicydy powschodowe, ale na razie czekamy z odchwaszczaniem tej plantacji. Dotychczas było za sucho, żeby zdecydować się na odchwaszczanie zaraz po siewie – dodaje Bogdan Dzieliński.

Rolnik stawia na kukurydzę

Kukurydza w gospodarstwie państwa Dzielińskich uprawiana jest tradycyjnie, czyli orkowo. Przed orką stosowany jest obornik i gnojowica. Z nawozów mineralnych plantator wysiewa około 100 kg/ha soli potasowej, około 100 kg/ha nawozu Polifoska krzem lub Polifoska 6, żeby dostarczyć odpowiednią ilość potasu oraz około 250 kg/ha mocznika.

W tym roku wysialiśmy kukurydzę bardzo wcześnie. W dalszym ciągu zakładamy poletka doświadczalne. Teraz mamy trochę mniej odmian kukurydzy, bo 34. Przeważnie 10 ha kukurydzy zbieramy na kiszonkę i 10 ha na ziarno. Wysiew kukurydzy przeprowadzony był w dniach od 6 do 8 kwietnia. Cały zasiew kukurydzy stanowią poletka z odmianami o FAO od 220 do ponad 300. Już od 10 lat taką mieszaninę odmian kiszonkarskich zbieramy na kiszonkę i wychodzi to całkiem nieźle. Zróżnicowany stopień dojrzałości poszczególnych odmian nie jest dużym problemem – mówi Bogdan Dzieliński.

Kukurydza odmian ziarnowych zbierana jest przy średniej wilgotności 28 do 29%. W ubiegłym roku średnia wilgotność ze wszystkich odmian wyniosła 29%, ale plony były słabe, na poziomie 13,5 tony z ha. Natomiast 2 lata temu średnia wilgotność 24 odmian ziarnowych z poletek w czasie zbioru wynosiła 26%, a średni plon sięgnął 18 ton z ha. Najlepsza odmiana dała wówczas 21 t ziarna z ha przy wilgotności 24%.

 – Był to wyjątkowy rok, który szybko się nie powtórzy. Oprócz niskiej wilgotności i wysokich plonów otrzymaliśmy także wysoką cenę wynoszącą 600 zł za tonę mokrego ziarna kukurydzy. Uzyskaliśmy wówczas przychód z 1 ha kukurydzy wynoszący ponad 10 tys. zł – mówi rolnik.

W gospodarstwie organizowane są pokazy polowe pod nazwą „Mleczna Akademia” i na ten cel pod kolekcję kilkudziesięciu mieszańców kukurydzy zarezerwowana jest powierzchnia ok. 20 ha
  • W gospodarstwie organizowane są pokazy polowe pod nazwą „Mleczna Akademia” i na ten cel pod kolekcję kilkudziesięciu mieszańców kukurydzy zarezerwowana jest powierzchnia ok. 20 ha

Głębszy wysiew nasion spowodowany suszą

Bogdan Dzieliński ze względu na występujące w ostatnich latach susze zdecydował się na zwiększenie głębokości siewu kukurydzy i zmianę terminu zwalczania chwastów w plantacji tej rośliny.

Wcześniej wysiewaliśmy nasiona kukurydzy płycej. W tym roku wysialiśmy je głęboko od 5 do 6 cm, ze względu na suszę. W roku ubiegłym spróbowaliśmy zastosować głębszy siew i to rozwiązanie nam się sprawdziło. W ochronie herbicydowej w ubiegłym roku zastosowaliśmy Lumax powschodowo i w tym roku też zastosujemy go w podobny sposób w dawce około 3 l/ha. Tylko w momencie oprysku kukurydza musi mieć nie więcej niż pięć liści. Wcześniej stosowaliśmy Lumax po siewie w pełnej dawce 4 l na ha, ale ze względu na suszę, trzeba było jeszcze robić poprawki – wyjaśnia plantator.

Rolnik uprawia także pszenicę ozimą. Na ten sezon wybrał odmianę Spencer z KWS, która charakteryzuje się bardzo stabilnym i wysokim potencjałem plonowania, również w czasie suszy. Wyróżnia ją także adaptacja do warunków glebowych oraz solidna odporność na mróz.

Pszenica ozima została wysiana 10 października na stanowisku po soi w technologii bezorkowej w dawce 150 kg /ha. Przed siewem zastosowane zostało tylko nawożenie mineralne w postaci 250 kg/ha Polifoski krzem. Na wiosnę wysiany został Saletrosan w dwóch dawkach po około 220 kg/ha.

Zwalczanie chwastów w pszenicy ozimej przeprowadziliśmy jesienią za pomocą preparatu Mertil 600 SC zastosowanego w dawce 0,5 l na ha. Jesień była ciepła i odpowiednio wilgotna, więc środek ten zadziałał bardzo dobrze i poprawki na wiosnę nie były potrzebne. Obecnie pszenica po zimie jest bardzo ładna, zielona i dotychczas w plantacji nie było żadnych grzybów ani szkodników. Przeprowadzimy jeszcze dwa zabiegi fungicydowe i dwa zabiegi skracające – mówi Bogdan Dzieliński.

Oprócz pszenicy ozimej pan Bogdan uprawia także jęczmień jary. W tym roku 17 marca została wysiana odmiana Harris z KWS w ilości 105 kg/ha. Przed siewem zastosowano Polifoskę krzem w dawce 200 kg/ha i saletrzak w dawce 200 kg/ha. 11 kwietnia zastosowano saletrę na krzewienie w dawce 100 kg/ha. W jęczmieniu plantator skracanie przeprowadza jednorazowo i fungicyd także stosuje jeden raz.

Ewa i Bogdan Dzielińscy łącznie z dzierżawami uprawiają około 60 ha. Na około 20 ha uprawiana jest kukurydza, w połowie przeznaczona na kiszonkę dla bydła, a w połowie na ziarno. 25 ha zajmują mieszanki traw, na powierzchni 3,5 ha wysiany jest groch, na 3,5 ha pszenica ozima i na 3 ha wysiany jest jęczmień jary. Stado składa się z 56 krów mlecznych i 70 sztuk młodzieży żeńskiej w różnym wieku. Surowiec w ilości około 500 tys. litrów dostarczany jest do OSM Sierpc. Stado objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a średnia roczna wydajność od sztuki wynosi około 12 300 kg mleka.
  • Ewa i Bogdan Dzielińscy łącznie z dzierżawami uprawiają około 60 ha. Na około 20 ha uprawiana jest kukurydza, w połowie przeznaczona na kiszonkę dla bydła, a w połowie na ziarno. 25 ha zajmują mieszanki traw, na powierzchni 3,5 ha wysiany jest groch, na 3,5 ha pszenica ozima i na 3 ha wysiany jest jęczmień jary. Stado składa się z 56 krów mlecznych i 70 sztuk młodzieży żeńskiej w różnym wieku. Surowiec w ilości około 500 tys. litrów dostarczany jest do OSM Sierpc. Stado objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a średnia roczna wydajność od sztuki wynosi około 12 300 kg mleka.

Józef Nuckowski 
Zdjęcia: Józef Nuckowski
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Młoda kukurydza zabójcza dla omacnicy prosowianki!

W jednym z artykułów opisujemy biologię rozwoju omacnicy prosowianki. Na razie to w Polsce najważniejszy szkodnik kukurydzy, chociaż jest czasami mocno atakowana również przez zachodnią kukurydzianą stonkę korzeniową, a także urazka kukurydzianego, ploniarkę zbożówkę, mszyce czy skrzypionki.

czytaj więcej

Sposoby na skuteczne odchwaszczanie kukurydzy

Kukurydza siana często, choć nie zawsze, w szerokie międzyrzędzia i charakteryzująca się długim i powolnym początkowym tempem rozwoju jest mocno narażona na konkurencję chwastów. Jaki system odchwaszczania wybrać? Postawić na jeden czy dwa zabiegi?

czytaj więcej

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)