Miniarki, mączniarki czy ploniarki... – to także groźne szkodniki upraw
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Miniarki, mączniarki czy ploniarki... – to także groźne szkodniki upraw

07.09.2021autor: Marek Kalinowski

Szkodniki mogą powodować znaczne straty we wszystkich uprawach ozimych. Uszkodzenia powodują osobniki dorosłe lub larwy. Niesłychanie groźnym zagrożeniem są też choroby wirusowe, przenoszone przez mszyce, ale także przez pluskwiaki i skoczki.

Tydzień temu pisaliśmy o monitoringu za pomocą żółtych naczyń i progach szkodliwości jesiennych szkodników rzepaku. Niedawno opisywaliśmy też biologię rozwoju śmietki kapuścianej i pchełek rzepakowych. To przykłady tych najgroźniejszych, bo oziminom zagraża jesienią naprawdę olbrzymia armia szkodników.
r e k l a m a

Najgroźniejsze szkodniki rzepaku ozimego

W rzepaku ozimym, w trakcie jesiennej wegetacji pojawia się wspomniana śmietka kapuściana i pchełki, ale groźne są także: chowacz galasówek, gnatarz rzepakowiec, mszyca kapuściana i brzoskwiniowa, miniarka kapuścianka, śmietka kapuściana, tantniś krzyżowiaczek, rolnice, ślimaki, mączlik warzywny, wciornastki, nicienie. Wiele z tych szkodników ze względu na miejsce żerowania larw należy zwalczyć jeszcze przed złożeniem jaj przez samice. Np. larwy śmietki kapuścianej żerują na korzeniu, chowacza galasówka w naroślach na korzeniach, a larwy pchełki rzepakowej w tkankach nadziemnych, których żerowanie jest szczególnie niebezpieczne podczas długiej i ciepłej jesieni.
 
Oprócz żerów najgroźniejszej w rzepaku jesienią śmietki kapuścianej na plantacjach możemy zauważyć jasne, białe plamy. Są charakterystyczne dla żerów miniarki kapuścianej. Minuje ona wewnętrzne tkanki blaszki liściowej bez przerywania skórki liścia. Wewnątrz można spotkać odchody po żerowaniu larw tej muchówki. Lokalnie ten szkodnik żeruje silnie i mocno ogranicza powierzchnię asymilacyjną liści. Pojawia się od kwietnia i najczęściej takie uszkodzenia widzimy wiosną, ale miniarki rozwijają się i szkodzą w młodym rzepaku jesienią, a ich żer przy ciepłej jesieni może trwać do listopada.
 
Jednym z najbardziej żarłocznych szkodników rzepaku jest gnatarz rzepakowiec. Osobniki dorosłe odżywiają się pyłkiem kwiatowym, ale larwy mają silny aparat gryzący. Młode larwy są delikatne i wyjadają miękisz od dołu liści wygryzając tylko małe otwory w blaszce. Stąd też początkowe żerowanie jest mało widoczne a otworki mylnie można przypisać żerowaniu pchełek. Za to starsze larwy gnatarza przenoszą się na górną stronę blaszki liściowej i zjadają całe liście pozostawiając tylko główne nerwy. Przy licznym pojawieniu starsze, bardzo żarłoczne larwy gnatarza rzepakowca w ciągu kilku dni potrafią zjeść całą plantację.
 
Zdarzały się już w historii silne ataki na rzepaku mączlika warzywnego. Jego larwy i osobniki dorosłe odżywiają się sokiem z floemu. W praktyce rzadko mączlik powoduje duże straty w rzepaku. Przy wystąpieniu licznej populacji osłabia jednak przygotowanie rzepaku do zimy, a zatem nasila uszkodzenia mrozowe.

Miniarka kapuściana minuje liście, tj. wyjada miękisz bez naruszania skórki liści. Na zdjęciu charakterystyczne białe miny
  • Miniarka kapuściana minuje liście, tj. wyjada miękisz bez naruszania skórki liści. Na zdjęciu charakterystyczne białe miny

Wystąpienie mączlika warzywnego w dużym nasileniu znacznie pogarsza przygotowanie się roślin do zimy i zwiększa straty mrozowe rzepaku
  • Wystąpienie mączlika warzywnego w dużym nasileniu znacznie pogarsza przygotowanie się roślin do zimy i zwiększa straty mrozowe rzepaku

Najgroźniejsze szkodniki zbóż ozimych

W zbożach ozimych, zwłaszcza w sianych wcześnie pszenicy i jęczmieniu, mogą żerować i uszkadzać rośliny larwy ploniarki zbożówki. Najczęściej przyczółkiem owadów dorosłych jest kukurydza, z której ploniarka nalatuje na młode zboża. Samice składają jaja przy szyjce korzeniowej a następnie żerujące larwy powodują punktowe zasychanie i żółknięcie środkowych liści zbóż. Te liście możemy bardzo łatwo wyjąć dwoma palcami i jest to swoisty test na żerowanie larw ploniarki. Ewentualne ograniczanie ploniarki zbożówki należy przeprowadzić w czasie wylęgu larw z jaj umiejscowionych wokół szyi korzeniowej.
 
Wielu rolników każdego roku informuje nas o olbrzymich stratach wyrządzanych lokalnie przez łokasia garbatka. Zdarza się nawet konieczność przesiewu. Larwy łokasia garbatka pożerają tkankę miękiszową młodych zbóż ozimych. Mogą zniszczyć młode siewki całkowicie podgryzając liście u podstawy i powodując zamieranie roślin. Liście nieco starszych roślin są przez larwy żute i pozbawiane miękiszu. Po tej operacji z liścia pozostają tylko najgrubsze poskręcane nerwy.
 
Łokaś garbatek jest ciekawy i bardzo szkodliwy. Właściwie w dzień larwy siedzą w norkach w glebie i żeby mieć tam pokarm czasami wciągają do tych norek pojedyncze młode liście zbóż i tam je zjadają. Po zjedzeniu jednej rośliny przemieszczają się do kolejnej. Przy inwazji szkodnika z daleka widać w oziminach gołożery Atakuje on najczęściej od strony miedz, użytków zielonych oraz z pól, na których zboża były uprawiane w monokulturze. Szkodnik ten na tendencję do pojawów gradacyjnych, czyli raz na kilka lat i wtedy może powodować duże straty wymagające nawet przesiewu plantacji.
 
W ograniczaniu szkodnika najlepszym rozwiązaniem jest uprawa gleby i zmianowanie. Niestety, nawożenie organiczne sprzyja łokasiowi. Nie ma na łokasie zarejestrowanych insektycydów, a ponadto w dzień i tak ukrywa się on w norkach.
 
Przedstawiłem zaledwie kilka przykładów szkodników, które lokalnie mogą szkodzić bardziej od tych uważanych za najgroźniejsze. Niemniej to i tak zaledwie kilka z wielu zagrożeń dla uprawianych ozimin.

Charakterystyczne uszkodzenia powodowane przez łokasia garbatka
  • Charakterystyczne uszkodzenia powodowane przez łokasia garbatka

Niewielkie dziurki mogłyby wskazywać na uszkodzenia przez pchełki, większe są raczej dziełem gnatarza rzepakowca. Najstarsze larwy szkodnika w dużym nasileniu mogą w kilka dni ogołocić z liści całą plantację
  • Niewielkie dziurki mogłyby wskazywać na uszkodzenia przez pchełki, większe są raczej dziełem gnatarza rzepakowca. Najstarsze larwy szkodnika w dużym nasileniu mogą w kilka dni ogołocić z liści całą plantację


Marek Kalinowski
Zdjęcia: Marek Kalinowski, Archiwum
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu i zwalczać ślimaki w uprawach rolniczych?

Ślimaki są poważnym zagrożeniem dla wielu roślin uprawnych. Do gatunków siejących największy spustoszenie w rolnictwie i ogrodnictwie należą pomrownik i ślinik. Jak rolnicy mogą chronić swoje uprawy przed inwazją ślimaków? W jaki sposób można je zwalczać?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Zielony Ład zaszkodzi uprawie rzepaku?

„To ogromne wyzwanie, które grozi spadkiem efektywności rolnictwa, a w konsekwencji podażą surowców rolnych” – tak o Europejskim Zielonym Ładzie piszą naukowcy z Instytutu Ochrony Roślin w ekspertyzie dotyczącej rynku rzepaku.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Drożeje ropa i soja, drożeje także rzepak

Rynek rzepakowy jest w ciągłym rosnącym trendzie, tym razem notowania rzepaku wzrosły w ślad za wzrostami cen ropy naftowej i soi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)