Jak zwiększyć zapas pasz objętościowych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak zwiększyć zapas pasz objętościowych?

07.08.2020autor: Marek Kalinowski

Niewielka ilość opadów, susze oraz chłody w okresie wiosenno-letnim znacząco wpłynęły na plony roślin pastewnych. Oznacza to, że w wielu gospodarstwach może zabraknąć pasz objętościowych, które stanowią podstawę żywienia przeżuwaczy. Skutecznym sposobem na zwiększenie ich ilości jest wysiew różnych międzyplonów ścierniskowych, w tym poplonowych mieszanek modułowych.

Z artykułu dowiesz się

  • Jaka mieszanka dla upraw jarych, a jaka dla upraw ozimych?
  • Jakie wartości wnoszą takie mieszanki do paszy?
  • Czy jest to rozwiązanie kompleksowe?

Mieszanki z komponentu własnego i mieszanki wyspecjalizowanej

Na rynku pojawiły się mieszanki modułowe z linii Partis. Jest to nowy typ uprawy, który bazuje na tym, że jeden z komponentów rolnik pozyskuje ze swojego gospodarstwa (zboże) i uzupełnia go wyspecjalizowaną mieszanką. Pozwala to na pełne wykorzystanie potencjału pola, które w normalnych warunkach stoi puste np. od żniw do siewu kukurydzy. Uzyskuje się w ten sposób drugi plon zielonej masy, co w oczywisty sposób wpływa na ekonomikę gospodarstwa. Kompozycję, czyli mieszankę modułową + zboże,  wysiewa się łącznie, w okresie letnio-jesiennym.

Mieszanki i dla upraw ozimych i dla upraw jarych

Do uprawy ze zbożami ozimymi przeznaczona jest poplonowa mieszanka modułowa Partis Silver. Kolejną mieszankę, Partis Gold, wykorzystuje się do uprawy ze zbożami jarymi lub szybko rosnącymi trawami.

r e k l a m a
Są one w pełni komplementarne ze zbożami. Wnoszą dodatkowe wartości odżywcze, co wpływa na ilość i jakość uzyskanej paszy, która warunkuje wysoką produktywność stada. Biorąc pod uwagę szybki wzrost roślin, okazuje się, że na rynku jest dostępne rozwiązanie, które umożliwia kompleksowe uzupełnienie bazy paszowej w krótkim czasie.   


Marek Kalinowski
Za informacją Agrolok

Zdjęcie: Pixabay
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Elplon ster – dobrze zbilansowany nawóz potasowy dla rzepaku

Lipiec i sierpień to gorący czas wyboru odpowiedniego nawozu pod zasiewy ozime. Rynkowa różnorodność ofert pozwala na dobór właściwego produktu zarówno pod względem składu, jak i jakości granuli.

czytaj więcej

Międzyplony ozime to sposób na problemy z paszą

Do często uprawianych międzyplonów ozimych należą mieszanki wyki ozimej z inkarnatką i życicą wielokwiatową, żyta, żyta z wyką ozimą, pszenżyta z wyką ozimą, a także żyta z rzepakiem czy inkarnatki z żytem i wyką. Tradycyjnym międzyplonem ozimym jest po prostu żyto.

czytaj więcej

Jakie odmiany pszenżyta są najbardziej zimotrwałe?

Pszenżyto ozime jest dużo bardziej zimotrwałe i mrozoodporne niż jęczmień ozimy. Tę cechę ma na poziomie pszenic, ale istnieją dość duże różnice odmianowe z zimotrwałością od  2,5 do 6,5 w skali 9-stopniowej. Wszystkie najnowsze odmiany rejestrowane po 2016 r. mają zimotrwałość co najmniej 5.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)