Elplon ster – dobrze zbilansowany nawóz potasowy dla rzepaku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Elplon ster – dobrze zbilansowany nawóz potasowy dla rzepaku

08.08.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

Lipiec i sierpień to gorący czas wyboru odpowiedniego nawozu pod zasiewy ozime. Rynkowa różnorodność ofert pozwala na dobór właściwego produktu zarówno pod względem składu, jak i jakości granuli.

Na lekkich polskich glebach, ze słabą sorpcją, stosowaniu nawozów mineralnych towarzyszą straty i dotyczą przede wszystkim: potasu, siarki, saletrzanej formy azotu, mniej zaś fosforu.

Dla roślin potasolubnych

Dlatego w polskich warunkach właściwie zbilansowany nawóz powinien wyróżniać się  przewagą zawartości potasu nad fosforem, a takim produktem jest Elplon Ster zawierający 30% potasu i  jest szczególnie polecany w uprawie roślin potasolubnych, do których należy m.in. rzepak. Ze względu na specyficzne uwarunkowania siedliskowe jest nawozem dopasowanym do zbóż.

Dobra dostępność składników

Jakość nawozu wyraża się w dostępności składników i ta cecha ma szczególne znaczenie w przypadku fosforu. Na polskich glebach, charakteryzujących się niskim pH i słabszą retencją wody, użyty w nawozach fosfor musi być wysoko rozpuszczalny i przyswajalny. To zależy od surowców, a Elplon Ster wytwarza się z najczystszych minerałów fosforonośnych ze źródeł północnej części Europy. Na ostateczną efektywność  tego nawozu wpływają jego właściwości siewne. Zapewnia to odpowiednio twarda i równomierna granula ograniczająca jednocześnie straty wynikające z pylenia.


r e k l a m a
Marek Kalinowski
Za informacją Agrolok


Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak zwiększyć zapas pasz objętościowych?

Niewielka ilość opadów, susze oraz chłody w okresie wiosenno-letnim znacząco wpłynęły na plony roślin pastewnych. Oznacza to, że w wielu gospodarstwach może zabraknąć pasz objętościowych, które stanowią podstawę żywienia przeżuwaczy. Skutecznym sposobem na zwiększenie ich ilości jest wysiew różnych międzyplonów ścierniskowych, w tym poplonowych mieszanek modułowych.

czytaj więcej

Rzepak nawozimy azotem później

Gospodarstwo Rafała Kupisza w Osiece odwiedziłam 2 lipca, jak mówi rolnik, to najbardziej stresujący czas, bo widzimy dookoła piękne rzepaki. Rzepaki, którym pogoda w tym sezonie wegetacyjnym sprzyjała, są dużo mocniejsze niż w ubiegłym roku. Jeżdżąc po polach szacujemy, że rzepak powinien dać plon w granicach 5 t/ha.

czytaj więcej

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)