Jak optymalnie nawadniać uprawy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak optymalnie nawadniać uprawy?

10.06.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

W ostatnich latach można było zaobserwować coroczne susze, już nie tylko w okresach letnich, ale praktycznie całoroczne. Rok 2020 może być jeszcze gorętszy. Już w pierwszej części bieżącego roku, ukazywały się w mediach informacje o trwającej suszy. Wodę trzeba oszczędzać i optymalnie zużywać – również przy nawadnianiu.

Z artykułu dowiesz się

  • Co to polowa pojemność wodna?
  • Co to wilgotność trwałego więdnięcia?
  • Jak można sterować nawodnieniami?

Sterowanie nawodnieniami

Jednym ze sposobów oszczędzania wody w rolnictwie jest jej optymalne wykorzystanie do nawadniania uprawianych roślin. Osiągnąć to można poprzez precyzyjne określenie terminu i wielkości dawki nawodnieniowej, czyli dzięki tak zwanemu sterowaniu nawodnieniami. W praktyce potrzebę nawadniania wskazuje obserwacja turgoru komórek rośliny, czyli jej jędrności i sprężystości. To najgorsza z metod określania potrzeb nawadniania.

r e k l a m a
Woda w glebie zatrzymywana jest pewnymi siłami, które w uproszczony sposób podzielić możemy na trzy grupy: woda grawitacyjna, która w sposób grawitacyjny odpływa w głąb profilu glebowego i roślina nie ma do niej dostępu; woda dostępna dla roślin: woda niedostępna dla roślin, która jest w glebie, ale siły ssące rośliny nie są w stanie jej pobrać.

Granicę pomiędzy wodą grawitacyjną, a wodą dostępną dla roślin stanowi wilgotność odpowiadająca tzw. polowej pojemności wodnej (PPW). Jest to siła przyciągania gleby, która zatrzymuje wodę, z której swobodnie mogą czerpać rośliny. Z kolei granicę pomiędzy wodą dostępną dla roślin, a wodą niedostępną dla roślin stanowi tzw. wilgotność trwałego więdnięcia (WTW). Wnioskować z tego można, że dla prawidłowego rozwoju roślin, należy wilgotność gleby utrzymywać pomiędzy PPW, a WTW.

Jaką podjąć decyzję?

Jak można łatwo wywnioskować, termin nawadniania i wielkość dawki powinna być tak określona, aby była jak najbardziej zbliżona do polowej pojemności wodnej. Każda roślina posiada okresy wzmożonego zapotrzebowania na wodę, tzw. okresy krytyczne i to właśnie w tych okresach tak ważne jest zastosowanie się do ww. zaleceń.

W internecie znaleźć można wiele sposobów sterowania nawodnieniami. Oprócz wskazanej już wcześniej metody obserwacji rośliny, istnieją modele oparte na podstawie obserwacji warunków pogodowych. Inne oparte są na podstawie warunków pogodowych i fazy rozwojowej roślin. Jeszcze inne wykorzystują tzw. irrometry, służące do pomiaru potencjału gleby oraz tensjometry, służące do pomiaru jej wilgotności.

W optymalnym systemie służącym do określenia terminu i dawki nawodnieniowej, uwzględnione powinny zostać wszelkie elementy mające wpływ na gospodarkę wodną danego gatunku roślin, a więc: wartość polowej pojemności wodnej danej gleby, warunki meteorologiczne, potrzeby wodne rośliny, okresy jej wzmożonego zapotrzebowania na wodę. Niezbędne jest również określenie warunków brzegowych na początku okresu wegetacyjnego, aby precyzyjnie ustalić punkt startowy sterowania nawodnieniami. Wszystkie powyżej wskazane parametry uwzględnia np. testowany model o roboczej nazwie SterNaw, ale badania nad nim zostały zawieszone.
Marcin Hahnel
Zdjęcie: Pixabay


autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak zoptymalizować nawadnianie upraw i koszty tych zabiegów?

Jak nawadniać uprawy, aby nie marnować wody? Jak kontrolować koszty tego zabiegu i nawadniać efektywnie? Zaglądamy do zrównoważonego gospodarstwa rolnego Farm Frites Poland Dwa Sp. z o.o. z Bobrownik k. Słupska.

czytaj więcej

Sarmin maKSi - krzemowy preparat od CIECH Sarzyna

Preparatów krzemowych na rynku przybywa, a oddziaływanie tego pierwiastka funkcjonalnego na rośliny ciągle jest badane. Taki preparat o nazwie Sarmin maKSi ma w ofercie CIECH Sarzyna.

czytaj więcej

Leszek Grala: Problem z wodą nie jest jednorazowy

Z prezesem Leszkiem Gralą, kierującym pracami Dolnośląskiej Izby Rolniczej rozmawia Krzysztof Wróblewski. Leszek Grala razem z żoną Lucyną prowadzi wielkotowarowe gospodarstwo w Pisarzowicach koło Lubania Śląskiego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)