Jak przebiegał Powiatowy Dzień Kukurydzy w Osieku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak przebiegał Powiatowy Dzień Kukurydzy w Osieku?

31.10.2022autor: Tomasz Ślęzak

Na pomysł zorganizowania Dnia Kukurydzy w gospodarstwie rodziców Adrian Soliński wpadł, kiedy był uczniem szkoły średniej o profilu rolniczym. Rozesłał zaproszenia i prośby do czołowych firm nasiennych.

Z artykułu dowiesz się

  • Ile odmian kukurydzy przygotowano na poletkach w Osieku ?
  • Jak zmniejszyć koszty suszenia kukurydzy ?
  • Czym charakteryzuje się program LEAFY ?

Firmy w większości odpowiedziały pozytywnie i przysłały mu worki z próbkami odmian. Powiatowy Dzień Kukurydzy w tym roku odbył się już po raz drugi.

r e k l a m a

Ponad 100 odmian kukurydzy

Już we wrześniu ubiegłego roku zacząłem wysyłać maile z prośbami o przysłanie nasion do największych firm działających w naszym kraju. Zdecydowana większość z nich odpowiadała pozytywnie. Łącznie wraz z firmami nawozowymi oraz chemicznymi dostałem odpowiedź aż od 25 firm. Między innymi całą ochronę herbicydową zaoferowała mi firma Invigo, a nawozy dolistne przysłał Intermag. Zapraszałem też branżową prasę. Odpowiedział „Tygodnik Poradnik Rolniczy” – opowiada Adrian Soliński, który jest też prenumeratorem i gorliwym Czytelnikiem TPR.

Łącznie na poletkach w Osieku została przygotowana kolekcja ponad 100 odmian kukurydzy. W Powiatowym Dniu Kukurydzy uczestniczyła niemal cała czołówka firm dostarczających materiał siewny kukurydzy. Na spotkanie przybyli także przedstawiciele powiatowej izby rolniczej, ARiMR oraz KRUS, władze gminy Osiek oraz Zbigniew Sosnowski – wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Wszystkie odmiany zostały wysiane technologią, jaką wykorzystujemy w gospodarstwie. Mamy sześciorzędowy siewnik. Każda odmiana została więc wysiana w jednym przejeździe. Poszczególne zabiegi wykonywałem ja oraz mój brat. Nie korzystamy z uproszczeń, stosujemy technologię orkową – mówi Adrian Soliński.

Kolekcja została wysiana w monokulturze, przed siewem zastosowano obornik w dawce 45 t/ha. Był także międzyplon z mieszanki roślin bobowatych. Zastosowano 220 kg/ha Polifoski 6 i 200 kg/ha mocznika. Siew wykonano 28 i 29 kwietnia. Obsada wyniosła 89 tys. nasion na ha.

Podczas Powiatowego Dnia Kukurydzy rolnicy mogli porównać ponad 100 odmian kukurydzy kiszonkowej, ziarnowej oraz na biogaz

  • Podczas Powiatowego Dnia Kukurydzy rolnicy mogli porównać ponad 100 odmian kukurydzy kiszonkowej, ziarnowej oraz na biogaz

Kukurydza z programu LEAFY 

Przedstawiciele firm nasiennych i dystrybucyjnych omawiali mieszańce i programy hodowlane na kolekcji odmian. Zwracali uwagę na szczególne cechy ich genetyki.

W tym roku jako pierwsza firma w Polsce wprowadziliśmy kukurydzę z innowacyjnego programu LEAFY. Charakteryzuje się większym ulistnieniem i szerszymi liśćmi o większej powierzchni w stosunku do odmian tradycyjnych – mówił Maciej Marczewski z firmy Top Nasiona.

Przedstawiciel Top Nasiona podkreślał znaczenie kosztów suszenia przy wyborze odmian wskazując na te z ziarnem dent. Wykazują one duże tempo oddawania wody w warunkach polowych. Firma zaprezentowała w Osieku osiem odmian, w tym trzy denty: to Brevi, Bruce Lee i Rambo.

Firma Lidea także ma szeroką ofertę odmian o FAO od 210 do 280 z różnym kierunkiem użytkowania: na ziarno, kiszonkę, grys, bioetanol i biogaz. A typowy dent, który będzie rejestrowany w przyszłym roku to Dragonstone o FAO 240 – 250. Ciekawie prezentowała się na polu uniwersalna odmiana Stromboli CS, o dobrej odporności na choroby wywołane przez grzyba z rodzaju Fusarium.

Okazałą kolekcję swoich odmian przedstawiła firma Farmsaat. Mateusz Wdowiak, przedstawiciel Farmsaat zapewniał, że odmiany kiszonkowe z Farmsaat mają wysoki udział kolb w kiszonce przez co plon energii jest bardzo wysoki. Flagową odmianą firmy jest Farmoritz wykazujący wysoki stay green. Przy wykorzystaniu odmiany na ziarno FAO wynosi 240, a na kiszonkę 260.

W zaprezentowanej ofercie firmy dominowały odmiany kiszonkowe. O najwyższym FAO była Markiza. Ze względu na wysokość roślin i znaczną produkcję biomasy przeznaczona do uprawy na kiszonkę w środkowym i południowym rejonie Polski. Jej potencjał plonowania określony został na poziomie 70 t zielonej i 24 t suchej masy z jednego ha.

Odmiany muszą być dobrze dobrane pod kątem wymagań glebowych

Podczas Powiatowego Dnia Kukurydzy rolników informowano, że odmiany powinny być dobrane do charakterystyki danego rejonu kraju. Występuje bowiem zróżnicowana ilość słonecznych dni i opadów deszczu. Muszą być także dobrane pod kątem wymagań glebowych.

Posługujemy się nie tylko liczbą FAO, ale przy opisie naszych odmian parametrem oznaczającym ilość dni, jaki dana odmiana potrzebuje od wschodów do kwitnienia. Każda z nich ma te dane w nazwie – to dwie pierwsze cyfry po DK plus 50. Niech przykładem będą prezentowane dwie odmiany o podobnej charakterystyce: DKC3201 do uprawy na ziarno i kiszonkę oraz DKC3204 do uprawy na kiszonkę. Kiedy do liczby 32 (dwie pierwsze cyfry po DK) dodamy 50 oznacza, że odmiany potrzebują 82 dni od wschodów do fazy kwitnienia – mówił Wojciech Pieczewski, odpowiadający za markę Dekalb w firmie Bayer.

W Osieku bardzo ciekawą propozycję 13 odmian prezentowała Hodowla Roślin Smolice. Jednym z najnowszych mieszańców zarejestrowanych w br. jest Giewont.

– Warunki w tym roku były trudne i niesprzyjające, ale nasze odmiany radziły sobie doskonale. W HR Smolice tworzymy odmiany na potrzeby polskiego klimatu i dlatego w niekorzystnych warunkach, jakie występują często na wiosnę, smolickie odmiany sprawdzają się bardzo dobrze – mówiła Małgorzata Ryzińska z HR Smolice.

Adrian Soliński, w którego gospodarstwie odbył się Powiatowy Dzień Kukurydzy, jest absolwentem szkoły rolniczej. Wraz ze starszym bratem Mateuszem pomaga rodzicom Marzenie i Andrzejowi w prowadzeniu gospodarstwa w miejscowości Osiek Kolonia w powiecie brodnickim, specjalizującego się w hodowli bydła i produkcji mleka. Gospodarstwo dostarcza mleko do oddziału SM Mlekovita w Lubawie. Stado bydła liczy 170 szt., z czego 90 to krowy mleczne. Produkcja roślinna prowadzona jest na areale 170 ha. Dodatkowa działalność to wykonywanie usług rolniczych, jak cięcie kukurydzy na kiszonkę, wysiew nasion, zbiór i prasowanie trawy. Na zdjęciu od lewej wnuk Wiktor, córka Andżelika, syn Adrian, wnuczka Julia, Marzena i Andrzej Solińscy oraz wnuczka Nicola

  • Adrian Soliński, w którego gospodarstwie odbył się Powiatowy Dzień Kukurydzy, jest absolwentem szkoły rolniczej. Wraz ze starszym bratem Mateuszem pomaga rodzicom Marzenie i Andrzejowi w prowadzeniu gospodarstwa w miejscowości Osiek Kolonia w powiecie brodnickim, specjalizującego się w hodowli bydła i produkcji mleka. Gospodarstwo dostarcza mleko do oddziału SM Mlekovita w Lubawie. Stado bydła liczy 170 szt., z czego 90 to krowy mleczne. Produkcja roślinna prowadzona jest na areale 170 ha. Dodatkowa działalność to wykonywanie usług rolniczych, jak cięcie kukurydzy na kiszonkę, wysiew nasion, zbiór i prasowanie trawy. Na zdjęciu od lewej wnuk Wiktor, córka Andżelika, syn Adrian, wnuczka Julia, Marzena i Andrzej Solińscy oraz wnuczka Nicola

fot. Tomasz Ślęzak

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 43/2022 na str. 21. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Tomasz Ślęzak

Tomasz Ślęzak

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Torunia

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Torunia

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dni Kukurydzy farmsaat z zasadą: więcej praktyki, mniej statystyki

Na Dniach Kukurydzy firmy farmsaat Polska plantatorzy tej rośliny spotykali się w br. w wielu rejonach po raz ósmy. W tym sezonie firma w okresie od siewu po zbiór zorganizowała w całym kraju ponad 80 spotkań.

czytaj więcej

W jaki sposób przyśpieszyć rozkład resztek pożniwnych kukurydzy?

Resztki pożniwne to korzenie i słoma, które stanowią dużą wartość nawozową, ale przede wszystkim dostarczają glebie i organizmom glebowym materię organiczną, z której może powstać próchnica. Nabiera właśnie tempa zbiór kukurydzy na ziarno, po której pozostaje nawet kilkanaście ton/ha cennych resztek pożniwnych.

czytaj więcej

Elastyczność uprawy kukurydzy to jej cenna cecha

Najważniejszą uprawą w gospodarstwie Dariusza Kostemskiego i podporządkowaną pod hodowlę bydła jest kukurydza. Dzięki elastyczności użytkowania tej rośliny zawsze nadmiary produkcyjne po zapełnieniu pryzm kiszonką można pozostawić na ziarno albo jak w tym roku, sprzedać na pniu innym hodowcom krów na kiszonkę.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)