Jak ograniczyć straty w przechowywaniu ziemniaków?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak ograniczyć straty w przechowywaniu ziemniaków?

29.10.2021autor: Marek Kalinowski

Jak przechowywać ziemniaki, aby do minimum ograniczyć ubytki naturalne i wynikające z rozwoju chorób przechowalniczych? Tę pracę trzeba zacząć już na polu, ograniczając w ostatnim etapie wegetacji rozwój zarodników pływkowych zarazy ziemniaka i ograniczając uszkodzenia mechaniczne w czasie zbioru.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak przechowywać ziemniaki, aby do minimum ograniczyć ubytki naturalne i wynikające z rozwoju chorób przechowalniczych?
  • Jak groźna może być zaraza ziemniaka ?
  • Jaka jest wymagana temperatura ziemniaka w okresie długotrwałego przechowywania ?
Po wykopkach najważniejsza dla ograniczenia strat przechowalniczych jest pierwsza faza – przechowywanie wstępne. To faza osuszania bulw, ich dojrzewania (dojrzewanie trwa ok. 2 tygodni) i zabliźniania uszkodzeń.
r e k l a m a

Schładzanie ziemniaka nie powinno być zbyt gwałtowne

Kolejny etap to schłodzenie ziemniaków do temperatury wymaganej w okresie długotrwałego przechowywania. Przy składowaniu na pryzmie tempo schładzania zależy od warunków pogodowych i powinniśmy nim sterować np. przez okrywanie kopca na noc, kiedy mogą występować przymrozki. Schładzanie nie powinno być zbyt gwałtowne i zależnie od terminu zbioru ziemniaków, odmiany i pogody powinno trwać od 4 do 7 tygodni.
 
W czasie długotrwałego przechowywania ziemniaków w profesjonalnych przechowalniach wilgotność powinna wynosić 92–98%, a temperatura dla sadzeniaków ok. 2–6°C, dla ziemniaków jadalnych – 4–6°C, do przerobu na produkty spożywcze – 6–8°C (5–7°C na frytki i 7–10°C na chipsy), a dla przemysłu skrobiowego i gorzelniczego do 4°C.
 
Można takie warunki wilgotnościowe i zalecaną temperaturę zapewnić tylko w profesjonalnych przechowalniach z zastosowaniem urządzeń chłodniczych. Przechowując ziemniaki w piwnicach lub zakopcowanych pryzmach warunki możemy regulować wietrząc okresowo ziemniaki przez kalenicę, czy dokładając kolejne warstwy okrywy kopca. To bardzo ważne, bo obok ubytków naturalnych na ziemniaki czyha wiele chorób przechowalniczych: zaraza ziemniaka, sucha zgnilizna, mokra zgnilizna i zgnilizny mieszane.

Do długotrwałego przechowywania ziemniaki powinny być odpowiednio przygotowane i przebrane, suche i z dojrzałą skórką. Jedna chora albo uszkodzona bulwa stanie się ogniskiem rozwoju chorób przechowalniczych i dużych
  • Do długotrwałego przechowywania ziemniaki powinny być odpowiednio przygotowane i przebrane, suche i z dojrzałą skórką. Jedna chora albo uszkodzona bulwa stanie się ogniskiem rozwoju chorób przechowalniczych i dużych

Chore bulwy wysychają i rozpadają się

Zaraza ziemniaka poraża część nadziemną, ale również bulwy. Na powierzchni bulw występują purpurowo-ołowiane plamy, a na przekroju widoczne są twarde nacieki wnikające w głąb miąższu. Sucha zgnilizna powodowana jest przez grzyby z rodzaju Fusarium, a źródłem jest gleba i gnijące bulwy. Grzyby atakują bulwy w miejscach uszkodzeń mechanicznych. Chore bulwy wysychają, mumifikują i rozpadają się. Mokra zgnilizna wywoływana jest głównie przez bakterie z rodzaju Erwinia. Do zakażenia dochodzi w polu – chore bulwy pochodzą spod roślin porażonych czarną nóżką. Proces chorobowy rozpoczyna się od przetchlinek, bulwy gniją bardzo szybko i całe zamieniają się w miękką i mokrą cuchnącą masę.
 
Najczęściej jednak występują zgnilizny mieszane i są przyczyną dużych strat przechowalniczych. Obserwowana jest stymulacja wzajemnego rozwoju między bakteriami a grzybami. Jak wskazują badania wykonywane w Boninie, jeżeli na bulwie rozwija się w czasie przechowywania kilka patogenów zgnilizny to rozwój infekcji mieszanej jest ekspresowy – 5-krotnie szybszy aniżeli infekcji pojedynczych.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

na podstawie artykułu Marka Kalinowskiego pt. Bezpieczne przechowywanie, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 43/2021 na str. 25.

Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bronisze: mizerna sprzedaż ziemniaków i jabłek. Za to rośnie import warzyw [FILM]

Na Rynku Hurtowym w Broniszach warzywa krajowe ustępują miejsca importowanym. Szczególnie zaskakujące są kierunki importu ogórka. Natomiast producenci jabłek załamują ręce - tak mizernego handlu w końcówce października nie pamiętają! Jakie są ceny warzyw i owoców? Co o sprzedaży na Broniszach mówią rolnicy? Sprawdź w naszej filmowej relacji z Rynku. Obejrzyj nagranie pod artykułem!

czytaj więcej
Ziemniaki

Wojskowy rygor w przechowalni ziemniaków

Aby zebrane ziemniaki utrzymać jak najdłużej w dobrej kondycji, należy zapewnić im odpowiednie warunki podczas długotrwałego przechowywania. Zależą one głównie od przeznaczenia zmagazynowanych odmian.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ukraina: prognozy wysokich plonów ziemniaka

Ukraina ma szansę uniknięcia importu ziemniaków w tym roku – prognozowane są wysokie plony. Wszystko zależy teraz od pogody.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)