Ukraina: prognozy wysokich plonów ziemniaka
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ukraina: prognozy wysokich plonów ziemniaka

18.10.2021

Ukraina ma szansę uniknięcia importu ziemniaków w tym roku – prognozowane są wysokie plony. Wszystko zależy teraz od pogody.

Kapryśna pogoda

W tym roku nadmierne opady deszczu nie wyrządziły dużych szkód ukraińskim hodowcom ziemniaków. Nadmiar wilgoci obserwowano głównie na południu, gdy w centralnej Ukrainie występowała susza.

Jednak dzięki ogólnym warunkom brak ziemniaków w tym roku nie jest przewidywany, o czym powiedział Nikolay Gordiychuk, dyrektor firmy Agrico Ukraina, lidera na rynku importowanych i uprawianych na Ukrainie sadzeniaków.

– Nadmierną wilgoć widzieliśmy w tym roku głównie na południu. To spowodowało wiele strat z powodu chorób ziemniaków. Cena spadła do 3-4 hrywien/kg (ok. 0,45-0,6 zł). W tym czasie całe Południe kopało, a rolnicy próbowali szybko sprzedać ziemniaki.

W centralnej Ukrainie nie było nadmiernej ilości wilgoci w sezonie wegetacyjnym. Natomiast region ten został lekko dotknięty suszą, więc w tym roku zbiory są nieco niższe. Jednak zbiory w tych regionach są kompensowane przez spore plony w zachodniej Ukrainie, gdzie rolnicy zbierają do 50 ton/ha

r e k l a m a

Późne zbiory

– W tym roku zbiory ziemniaków przesunęły się o prawie dwa tygodnie, wynika to z opadów deszczu we wrześniu. Niektóre gospodarstwa zostały zmuszone do wstrzymania pracy na prawie 10 dni. Teraz wszyscy aktywnie starają się wykopać ziemniaki tak szybko, jak to możliwe i umieścić je w magazynach. Jeśli pogoda pozwoli i będzie jeszcze 10-15 słonecznych dni – będziemy mieli duże zapasy. Jeśli wystąpią długotrwałe deszcze lub wczesne przymrozki, może być tak, że pojawi się niedobór ziemniaków – dodał dyrektor firmy Agrico Ukraina.

Jak zauważa Nikolay Gordiychuk, obecnie w wielu gospodarstwach prawie 30% plonów nie zostało jeszcze zebranych. Jest więc jeszcze za wcześnie, aby mówić o plonach.

– To, co obserwujemy w tej chwili: średnia wydajność w gospodarstwach, które uprawiają ziemniaki profesjonalnie, jest na poziomie 27-32 ton/ha. Oczywiście, istnieją gospodarstwa, w których wydajność jest znacznie wyższa – nawet 45-50 ton/ha, ale mówić o konkretnych liczbach będzie można tylko wtedy, gdy zakończą się wykopki – zauważa Nikolay Gordiychuk – Inną sytuacją mają nasi sąsiedzi, którzy mają mało ziemniaków. Ich braki stały się przyczyną do wzrostu cen na Białorusi. Dość wysoka cena utrzymuje się też w Holandii (18-20 eurocentów za kilogram), a to prawie dwa razy więcej, niż w ubiegłym roku w tym czasie. Dlatego w tej chwili nie obserwujemy tak dużego importu ziemniaków na Ukrainę, jak to było w tym okresie w ubiegłym roku.

Maryia Khamiuk
oprac. al
fot. pixabay 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak ograniczyć straty w przechowywaniu ziemniaków?

Jak przechowywać ziemniaki, aby do minimum ograniczyć ubytki naturalne i wynikające z rozwoju chorób przechowalniczych? Tę pracę trzeba zacząć już na polu, ograniczając w ostatnim etapie wegetacji rozwój zarodników pływkowych zarazy ziemniaka i ograniczając uszkodzenia mechaniczne w czasie zbioru.

czytaj więcej
Bydło mleczne

Ukraina: 57,7 mln hrywien dotacji dla hodowców bydła

Ukraińscy hodowcy bydła mogą liczyć na spore dofinansowanie produkcji w tym roku. Jakie stawki dotacji im przysługują? Jak wyglądają ceny mleka na wschodzie?

czytaj więcej
Warzywa

Ukraińscy producenci podniosą ceny, bo drożeje energia

Ze względu na wzrost cen energii, na Ukrainie wzrosną ceny nawet tych produktów, które tradycyjnie uważane są za tanie. Producenci będą wyrównywać w ten sposób koszty uprawy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)