Jak dokrzewiać pszenicę ozimą za pomocą regulatorów wzrostu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak dokrzewiać pszenicę ozimą za pomocą regulatorów wzrostu?

02.03.2020autor: Marek Kalinowski

Pszenica i niektóre odmiany pszenżyta, w zależności od cech odmianowych oraz jesiennego terminu siewu mogą dokrzewiać się wiosną, a ten proces można wspomagać dawką azotu i niektórymi substancjami czynnymi regulatorów wzrostu.

Z artykułu dowiesz się

  • Czy w tym roku potrzebne będzie dokrzewianie pszenicy?
  • Jak przerzedzić zbyt zagęszczone zboża? 
  • Jakimi regulatorami wzrostu najlepiej dokrzewiać?
Tradycyjnie przed ruszeniem wegetacji przypominamy o tej możliwości, chociaż generalnie w tym roku rzadko będzie to potrzebne. Zabieg regulatorami wzrostu w celu dokrzewienia pszenicy ozimej należy przeprowadzić zanim rośliny zakończą fazę krzewienia.

Nie zaleca się zbyt gęstego siania zboża

Poza oceną faz rozwojowych w celu planowania zabiegu dokrzewiania należy pamiętać, że ostateczny termin wyznacza fotoperiodyzm zbóż, co wyjaśniamy w dalszej części. Możliwości dokrzewiania retardantami przypominamy, bo plantacje wymagające zagęszczenia zapewne są, ale w tym roku to raczej rzadkość.

r e k l a m a
Wielu rolników dzwoni do redakcji z pytaniem, jak przerzedzić zbyt zagęszczone zboża? Powiem wprost – ciężka sprawa i przypomnę, że przedstawiając od lat jesienne zalecenia dotyczące terminów i gęstości siewu sugerujemy, aby siać oziminy rzadziej niż wynika to z opracowań naukowych sprzed 20 czy 30 lat. Zbyt gęste zboża same zredukują źdźbła, lecz ten proces też warto wspomóc i przyspieszyć. Jak? To zadanie spełnia dobrze podstawowy zabieg skracania w fazie pierwszego kolanka.

A jaka jest górna optymalna granica zagęszczenia np. pszenicy ozimej? To zależy od typu budowania plonu przez konkretną odmianę. Przyjmuje się, że optymalna ilość kłosów pszenicy ozimej na metrze kwadratowym powinna wynosić od 600 do 700. A zatem, priorytetem przed planowaniem ewentualnego dokrzewiania jest ocena potencjału plantacji.

Najlepiej dokrzewić pszenicę do końca marca

Działanie chemicznego dokrzewiania musi współgrać z zastosowaną odpowiednio wysoką startową dawką azotu. Tylko dobrze odżywiona roślina zostaje pobudzona do wzrostu i po zastosowaniu regulatora wzrostu jest on właściwie pobierany przez odbudowany aparat asymilacyjny głównego pędu.

Kiedyś jedyną możliwość dokrzewiania pszenic dawały odpowiednio wcześnie stosowane środki zawierające chlorek chloromekwatu (CCC). Jakimi jeszcze substancjami można dokrzewiać pszenice chemicznie? Generalnie takie działanie stymulujące tworzenie pędów bocznych wykazują substancje zawarte w regulatorach wzrostu a należące do tzw. inhibitorów giberelin, wśród których popularny jest wspomniany chlorek chloromekwatu (CCC), ale także trineksapak etylu, chlorek mepikwatu.

Najlepsze efekty dokrzewiania uzyskuje się stosując inhibitory giberelin w fazie krzewienia zbóż. W tym okresie hamują one wzrost pędu głównego, a przyspieszają rozwój pędów bocznych. A tak naprawdę przejściem pszenicy z fazy krzewienia w fazę strzelania w źdźbło (pisaliśmy o tym tydzień temu) steruje fotoperiodyzm i ma to miejsce do dwóch tygodni po tzw. równonocy. Dlatego najbardziej optymalnym terminem na dokrzewianie pszenic jest okres do 31 marca, a graniczną datą, do której uzyskamy jeszcze efekt dokrzewienia jest 10 kwietnia.

Natężenie światła i długość dnia to naturalne regulatory wzrostu roślin, których oszukać się nie da. Po równonocy zboża ozime szybko wchodzą w fazę strzelania w źdźbło. To dynamiczny proces – np. jęczmień ozimy kłosi się  już po 3. tygodniach od strzelenia w źdźbło
  • Natężenie światła i długość dnia to naturalne regulatory wzrostu roślin, których oszukać się nie da. Po równonocy zboża ozime szybko wchodzą w fazę strzelania w źdźbło. To dynamiczny proces – np. jęczmień ozimy kłosi się  już po 3. tygodniach od strzelenia w źdźbło
Marek Kalinowski
Zdjęcie w artykule: Marek Kalinowski
Zdjęcie główne: Pixabay
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dokrzewiający, podstawowy, korekcyjny i na dokłosie – kiedy i jak wykonać zabieg w zbożach?

Tegoroczne konferencje zimowe Syngenta u progu sezonu 2020 skupione były merytorycznie na kilku aktualnych tematach, z którymi muszą mierzyć się rolnicy planując wiosenną ochronę swoich upraw. Jednym z nich jest zmniejszająca się liczba substancji czynnych, a także zmiany agroklimatu.

czytaj więcej

Jak dokrzewić pszenice, jeśli zajdzie taka potrzeba?

W polskim klimacie zawsze należy liczyć się ze stratami zimowymi w obsadzie roślin. Na dobrą sprawę zimy jeszcze nie było, lecz historia pogodowa uczy pokory. W marcu wszystko może się jeszcze zdarzyć.

czytaj więcej

Pszenica jara – Lista Odmian Zalecanych

W Krajowym Rejestrze znajduje się obecnie 36 odmian pszenicy zwyczajnej jarej. Dodatkowo, COBORU wydał w styczniu br. postanowienie o zamiarze wpisania do Krajowego Rejestru kolejnych 6 odmian pszenicy zwyczajnej jarej (Akcja, Anakonda, Aura, Fama, SU Ahab i WPB Troy – wszystkie z grupy A jakościowe chelebowe). Należy dodać, że w rejestrze są też dwie odmiany jare pszenicy orkisz (Wirtas i Kuiavia) oraz jedna oścista odmiana pszenicy twardej jarej – SMH87.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)