Jak dokrzewić pszenice, jeśli zajdzie taka potrzeba?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak dokrzewić pszenice, jeśli zajdzie taka potrzeba?

25.02.2020autor: Marek Kalinowski

W polskim klimacie zawsze należy liczyć się ze stratami zimowymi w obsadzie roślin. Na dobrą sprawę zimy jeszcze nie było, lecz historia pogodowa uczy pokory. W marcu wszystko może się jeszcze zdarzyć.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie nawozy wykorzystuje się w celu dokrzewienia pszenicy?
  • Co może ograniczyć ich działanie?
  • Jakich efektów można się spodziewać po takim zabiegu?
A czy zajdzie potrzeba dokrzewiania pszenicy? Na zdecydowanej większości plantacji raczej nie. Nawet te później siane pszenice dobrze wykorzystały warunki bardzo długiej jesieni, bo praktycznie bez zimy. Zawsze jednak zdarzają się plantacje, które potrzebują dokrzewienia i wyjątkowo tej wiosny jest to możliwe.

Jony saletrzane na dokrzewianie

W celu zagęszczenia łanu można pszenice dokrzewić przez aplikację wczesną wiosną nieco wyższej startowej dawki azotu i z odpowiednią porcją formy saletrzanej. Często wskazane jest w takiej sytuacji wcześniejsze (przed azotem) uzupełniające nawożenie potasem. Azot saletrzany zastosowany wcześnie (przed końcem wiosennego krzewienia) może dokrzewić i zagęścić rzadką pszenicę. Rolnicy dobrze wiedzą, że to działa, a możliwość odebrały w praktyce przepisy zezwalające na nawożenie od 1 marca. Jeszcze raz podkreślam – w tym roku można stosować azot od 15 lutego.

r e k l a m a
Typowymi nawozami azotowymi pogłównymi o najszybszym działaniu są saletry. To jony saletrzane dokrzewią pszenicę, ale należy pamiętać, że tempo pobierania azotu azotanowego znacznie spowalnia niska temperatura. W niskich temperaturach lepiej działa forma amonowa. Z tego względu azot na wiosenny start najlepiej zastosować w saletrze amonowej, w której azot występuje w dwóch formach.

Warto w tym miejscu podkreślić,  że stymulująca do tworzenia przez pszenicę ozimą większej liczby pędów bocznych forma saletrzana azotu jest też istotna przy regeneracji i odbudowie rozety rzepaku. To ważne, ale przesadzać z tym też nie można. W startowym nawożeniu ozimin nie powinniśmy podawać w formie azotanowej więcej niż 30 kg N/ha.

10% źdźbeł więcej dzięki "dokrzewianiu"

Azot mający za zadanie dokrzewić, wymaga wczesnego zastosowania – czyli jest to wcześnie zastosowana dawka startowa. Jeżeli po wczesnowiosennej lustracji widzimy potrzebę dokrzewienia, ta pierwsza startowa dawka azotu musi być uderzeniowa, a zatem wyższa niż w normalnych warunkach. Ma ona za zadanie szybko pobudzić krzewienie i uratować część bocznych źdźbeł przez ich naturalną redukcję.

Dobre wiosenne dokrzewianie jest możliwe  pod warunkiem zwiększenia o ok. 30% (w stosunku do potrzeb roślin w warunkach dobrego przezimowania) pierwszej, wczesnowiosennej dawki azotu. Zwiększeniu powinna też ulec, o około 20 kg N na hektar, druga dawka azotu, stosowana zazwyczaj na początku fazy strzelania w źdźbło. Przyjmując, że pierwsza startowa dawka azotu powinna stanowić od 30 do 50% całej wiosennej dawki azotu, w przypadku dokrzewiania powinniśmy zastosować tę drugą wartość. Jakich realnych efektów dokrzewienia można się spodziewać? Wiele doświadczeń wskazuje, że dawka dokrzewiająca może zwiększyć obsadę źdźbeł o ok. 10%.

Marek Kalinowski
Zdjęcie: Marek Kalinowski

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak rozpoznać optymalne fazy na skracanie pszenicy?

W pszenicy kluczowa dla wykonania zabiegu skracania jest faza BBCH 31 (faza strzelania w źdźbło, kiedy to pierwsze kolanko znajduje się co najmniej 1 cm nad węzłem krzewienia). Ten optymalny termin trzeba umieć rozpoznać. Faza rozpoczyna się najpierw na najsilniejszym źdźble, czyli pędzie głównym.

czytaj więcej

Jak dokrzewiać pszenicę ozimą za pomocą regulatorów wzrostu?

Pszenica i niektóre odmiany pszenżyta, w zależności od cech odmianowych oraz jesiennego terminu siewu mogą dokrzewiać się wiosną, a ten proces można wspomagać dawką azotu i niektórymi substancjami czynnymi regulatorów wzrostu.

czytaj więcej

Dokrzewiający, podstawowy, korekcyjny i na dokłosie – kiedy i jak wykonać zabieg w zbożach?

Tegoroczne konferencje zimowe Syngenta u progu sezonu 2020 skupione były merytorycznie na kilku aktualnych tematach, z którymi muszą mierzyć się rolnicy planując wiosenną ochronę swoich upraw. Jednym z nich jest zmniejszająca się liczba substancji czynnych, a także zmiany agroklimatu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)