Jak chronić uprawy kukurydzy przed dzikami?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak chronić uprawy kukurydzy przed dzikami?

02.05.2020autor: Marek Kalinowski

Zbliża się pierwszy atak dzików na kukurydzę, a możliwości odstraszania szkodników ubywa. Sygnalizujemy zagrożenie, bo to wiosenne uderzenie dzików na kukurydzę powoduje w niej większe straty niż jesienne na dojrzałe kolby. Pęczniejące i kiełkujące nasiona to przysmak dzika. Ten pierwszy atak dzików na kukurydzę trwa od siewu do fazy dwóch liści kukurydzy, najczęściej do końca maja. Im bliżej od plantacji do lasu, tym oczywiście gorzej.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak chronić kukurydzę przed dzikami?
  • Jakie szkody może przynieść grasowanie dzika ?
  • Jakie są najnowsze metody ogrodzenia pola ?

Metody odstraszania dzików są, zawodne i nowości w tym zakresie nie ma. Jest nawet gorzej, bo wycofano cenione przez rolników narzędzie odstraszającego i zniechęcającego dziki do żerowania - zaprawę Mesurol. To co jest, rolnicy znają od lat. Niestety, nie są to skuteczne odstraszacze i dlatego należy eliminować czynniki, które przyciągają dziki na plantacje kukurydzy. Z całą pewnością zachętą dla dzików jest rutyna i powtarzalność działań rolnika. Kukurydza uprawiana w monokulturze, a także uprawiana przy lesie, to dla dzików najłatwiejszy łup.

Najbardziej zagrożone pola kukurydzy znajdujące się blisko lasu

Ochrona upraw kukurydzy przed dzikami i jeleniami powinna rozpocząć się od właściwego wyboru stanowiska pod zasiewy. Należy unikać monokultury, ponieważ takie pola narażone są bardziej na żerowanie dzików zapamiętujących wcześniejsze miejsca żerowe.

Silniej narażone na szkody są pola kukurydzy graniczące bezpośrednio lub znajdujące się w niewielkiej odległości od powierzchni leśnych, trzcinowisk lub bagien.

r e k l a m a
Ogrodzenie elektryczne najlepiej ze wszystkich metod odstraszania zabezpiecza uprawy przed dzikami, pod warunkiem, że założymy je zaraz po siewie kukurydzy, na odpowiedniej wysokości. Niższy drut powinien być na takiej wysokości, aby dzik nie mógł przejść pod nim (ok. 40 cm od ziemi), a drugi na wysokości, która uniemożliwi przeskoczenie przeszkody (ok. 75 cm od ziemi). Najlepszą ochronę daje ogrodzenie z trzech drutów z dwoma na wysokościach jak wyżej i trzecim na wysokości ok. 25 cm.

Ogrodzenie elektryczne powinno być założone w odległości 1,5 m od brzegów plantacji i od strony ataku dzików. Należy je ciągle sprawdzać i w razie potrzeby naprawiać.


Marek Kalinowski
Zdjęcie Główne: Pixabay
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Sposoby na skuteczne odchwaszczanie kukurydzy

Kukurydza siana często, choć nie zawsze, w szerokie międzyrzędzia i charakteryzująca się długim i powolnym początkowym tempem rozwoju jest mocno narażona na konkurencję chwastów. Jaki system odchwaszczania wybrać? Postawić na jeden czy dwa zabiegi?

czytaj więcej

Odchwaszczanie kukurydzy dawkami dzielonymi – jakie terminy?

Warunki pogodowe mocno determinują skuteczność regulowania zachwaszczenia w kukurydzy. W zasadzie każdy sezon na przestrzeni wielolecia jest inny. Raz lepiej sprawdzają się zabiegi doglebowe, innym razem nalistne.

czytaj więcej

Warto znaleźć najbardziej odpowiednią dla siebie odmianę kukurydzy

Po lutowym posiedzeniu Komisji ds. rejestracji odmian kukurydzy dyrektor COBORU wydał postanowienie o zamiarze wpisania do Krajowego Rejestru aż 28 nowych odmian kukurydzy. 18 odmian do użytkowania na ziarno i 10 na kiszonkę, to obrazuje jak duży mamy postęp hodowlany w kukurydzy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)