Jak chronić sad i drzewa owocowe przed przymrozkami w kwietniu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak chronić sad i drzewa owocowe przed przymrozkami w kwietniu?

28.03.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Myśl o kwietniowych przymrozkach i ich zapowiedź w prognozach spadków temperatur co roku spędza sen z powiek sadowników i rolników, którzy mają sady przy gospodarstwach. A jak można ochronić sad i drzewa owocowe przed przymrozkami.

Tegoroczna zima mogła uszkodzić sady

Jesteśmy jednym z liderów produkcji jabłek, truskawek, czy malin w UE. Jednak biznes sadowniczy jest bardzo narażony na zmiany klimatyczne, a także zależny od pogody. Na obfitość plonów wpływają głównie wiosenne przymrozki oraz susze. To z kolei znacząco wpływa na późniejsze ceny owoców w sklepach i na targach.

r e k l a m a
Tegoroczna zima z pewnością odbiegała od zim z lat poprzednich, była bardziej mroźna. Podczas pierwszej fali mrozów temperatura w nocy spadła miejscami nawet do minus 28 st. C. Taki mróz nie oszczędził drzew czy krzewów owocowych.

- Jak ruszy wegetacja, zaczną się pąki rozwijać, zobaczymy czy są uszkodzone, czy nie. Na pierwszy rzut oka wygląda na to, że uszkodzenia mogą być. Były dwie noce, gdy temperatura spadła poniżej 20 stopni. Spodziewamy się, że wtedy nastąpiły straty - mówi Business Insider Polska Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników

Najbardziej zagrożone wydają się uprawy:
  • gruszek,
  • śliwek,
  • czereśni. 

Metody ochrony sadów przed przymrozkami

Jeśli sadownicy posiadają nawadnianie nadkoronowe to z pewnością będą śledzić prognozy pogody i termometry w nocy i nad ranem, aby uruchomić instalację.

W przypadku posiadania innego rodzaju nawadniania zalecane jest obfite podlanie sadu, co może - poprzez parowanie - ograniczyć ujemne temperatury. 

Inne metody stosowane przez sadowników w celu zniwelowania przymrozków to np. wyczyszczenie pasów herbicydowych pod drzewami. Brak chwastów w pasach herbicydowych powoduje szybsze i silniejsze nagrzewanie się gleby, co w pewnym stopniu ogranicza ryzyko szkód przymrozkowych.

Warto także skosić jak najmocniej trawę, aby nie promieniowało z niej zbyt wiele ciepła w krytyczną chłodną noc. Również ryzyko uszkodzeń jest mniejsze w sadach, gdzie ten pas murawy jest węższy.
 
Oprac. Natalia Marciniak Musiał
Zdjęcie: Pixabay
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kalendarz biodynamiczny na kwiecień 2021

Końcówka tegorocznego marca przyniosła nam piękną wiosnę. Jest ciepło i słonecznie. Przyroda budzi się do życia, ptaki się rozśpiewują. Jest po prostu... wiosennie i przyjemnie. Chociaż jednocześnie wirus CoV-SARS-2 nas nie oszczędza. Jednakże, aby wzmocnić organizm, warto go rozruszać po zimowym zastaniu, pracą w ogrodzie.

czytaj więcej

Jak wyhodować własne pszczoły murarki?

Murarka ogrodowa, to dzika pszczoła, która jest bardzo pracowita, ale nie żądli. Szerokie preferencje pokarmowe i brak agresywności w stosunku do człowieka predestynują murarkę do chowu przez każdego rolnika. Jak samemu przygotować domek dla murarki?

czytaj więcej

3 ha lasu żywności z... jabłkami i marchewką

Las kojarzy nam się głównie z dużą ilością drzew, ale ten, który powstaje Seatlle w USA nie pasuje do tego opisu. Powstaje tam 3-hektarowy las żywności. Będą w nim m.in. drzewa owocowe, zioła i warzywa wieloletnie. Jak to ma wyglądać w praktyce?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)