Kalendarz biodynamiczny na kwiecień 2021
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kalendarz biodynamiczny na kwiecień 2021

01.04.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Końcówka tegorocznego marca przyniosła nam piękną wiosnę. Jest ciepło i słonecznie. Przyroda budzi się do życia, ptaki się rozśpiewują. Jest po prostu... wiosennie i przyjemnie. Chociaż jednocześnie wirus CoV-SARS-2 nas nie oszczędza. Jednakże, aby wzmocnić organizm, warto go rozruszać po zimowym zastaniu, pracą w ogrodzie.

Zaczynamy dniem owocowym, który sprzyja siewom i sadzeniu, a także pracom pielęgnacyjnym wokół drzew i krzewów owocowych. Wysiewamy nasiona warzyw ciepłolubnych w pojemnikach, m.in. pomidorów, papryki, dyni, cukinii, bakłażanów.

r e k l a m a
Kończymy cięcie drzew i krzewów owocowych. To ostatni moment na oprysk brzoskwini przeciwko kędzierzawości. Budujemy wysokie grządki, układamy pryzmy kompostowe. Sprzątamy rabaty kwiatowe z bylinami, rozgarniamy kopczyki wokół krzewów różanych, uzupełniamy ściółkę, przycinamy krzewy kwitnące na tegorocznych pędach, m.in. budleje, drzewiaste i bukietowe hortensje, wielokwiatowe powojniki. W dni liścia warto opryskać preparatami olejowymi świerki i modrzewie na ochojniki. Napowietrzamy trawniki, usuwamy tzw. filc i nawozimy nawozami do trawników.

Opryski na niektóre szkodniki

W dni owocu po kwitnieniu agrestu robimy oprysk przeciwko amerykańskiemu mączniakowi agrestu. Przeciwko moniliozie pryskamy drzewa pestkowe. Po nowiu dzielimy karpy i rozłogi krwawników, rozsadzamy żurawki, runianki i bergenie.

Wysiew roślin jednorocznych

W dni kwiatowe wysiewamy i sadzimy kwiaty. Na rabaty wysiewamy kwiaty jednoroczne. Pojawiające się na wychodzących z ziemi liliach poskrzypki zbieramy i niszczymy, a rośliny polewamy wystudzonym naparem miętowym.

Czas na sadzenie iglaków, drzewek owocowych i zakładania żywopłotów

W dni liścia rozpoczynamy wysadzanie rozsady sałaty i wczesnych odmian kapusty. Wysiewamy nasiona sałaty, kopru ogrodowego, sadzimy iglaki oraz drzewa i krzewy ozdobne z liści. Zakładamy żywopłoty. Nadal wysiewamy nasiona na rozsady, w tym dyniowate. Nasiona umieszczamy w doniczkach torfowych, najlepiej pojedynczo. Sadzimy je wówczas z doniczką, bo nie lubią przesadzania.

Flancowanie roślinek czas start

W dni korzenia wysiewamy pietruszkę, skorzonerę i pasternak. Sadzimy również ziemniaki, ale tu warto kierować się rośliną wskaźnikową, czyli mniszkiem – jeśli kwitnie, czas na sadzenie. Rozmnażamy byliny. Tuż przed pełnią w dni kwiatu wysiewamy maciejki, nasturcje, cynie, nagietki, a w ogrodach sadzimy magnolie, różaneczniki, azalie oraz dekoracyjne pnącza. Tuż po pełni przygotowujemy wysokie zagony, na grządkach siejemy słoneczniki, rzodkiewki i buraki na młode listki. Flancujemy kapusty, kalarepy, a w razie spadków temperatury okrywamy je agrowłókniną.

kalendarz kwiecień

legenda

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak chronić sad i drzewa owocowe przed przymrozkami w kwietniu?

Myśl o kwietniowych przymrozkach i ich zapowiedź w prognozach spadków temperatur co roku spędza sen z powiek sadowników i rolników, którzy mają sady przy gospodarstwach. A jak można ochronić sad i drzewa owocowe przed przymrozkami.

czytaj więcej

Ogródek pięknie pachnący, choć jednoroczny

W poprzednim numerze opisaliśmy uprawę ziół wieloletnich. W tym zajmiemy się uprawą roślin ziołowych i przyprawowych jednorocznych. Pod zioła aromatyczne dobrze jest przeznaczyć stanowiska blisko miejsca wypoczynku, by móc cieszyć się ich aromatem podczas wieczornego relaksu, ale możemy też posadzić je w misach czy pojemnikach ustawionych na tarasie.

czytaj więcej

Ziołowy ogródek dla każdego

Uprawa ziół to nie tylko korzyść w kuchni, lecz także dekoracja, bowiem wiele z nich ma walory ozdobne. Dodatkowo te mocno aromatyczne pozwolą uniknąć inwazji komarów i meszek, które unikają intensywnych zapachów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)