Kalendarz biodynamiczny na kwiecień 2021
Końcówka tegorocznego marca przyniosła nam piękną wiosnę. Jest ciepło i słonecznie. Przyroda budzi się do życia, ptaki się rozśpiewują. Jest po prostu... wiosennie i przyjemnie. Chociaż jednocześnie wirus CoV-SARS-2 nas nie oszczędza. Jednakże, aby wzmocnić organizm, warto go rozruszać po zimowym zastaniu, pracą w ogrodzie.
Zaczynamy dniem owocowym, który sprzyja siewom i sadzeniu, a także pracom pielęgnacyjnym wokół drzew i krzewów owocowych. Wysiewamy nasiona warzyw ciepłolubnych w pojemnikach, m.in. pomidorów, papryki, dyni, cukinii, bakłażanów.
Opryski na niektóre szkodniki
W dni owocu po kwitnieniu agrestu robimy oprysk przeciwko amerykańskiemu mączniakowi agrestu. Przeciwko moniliozie pryskamy drzewa pestkowe. Po nowiu dzielimy karpy i rozłogi krwawników, rozsadzamy żurawki, runianki i bergenie.
Wysiew roślin jednorocznych
W dni kwiatowe wysiewamy i sadzimy kwiaty. Na rabaty wysiewamy kwiaty jednoroczne. Pojawiające się na wychodzących z ziemi liliach poskrzypki zbieramy i niszczymy, a rośliny polewamy wystudzonym naparem miętowym.
Czas na sadzenie iglaków, drzewek owocowych i zakładania żywopłotów
W dni liścia rozpoczynamy wysadzanie rozsady sałaty i wczesnych odmian kapusty. Wysiewamy nasiona sałaty, kopru ogrodowego, sadzimy iglaki oraz drzewa i krzewy ozdobne z liści. Zakładamy żywopłoty. Nadal wysiewamy nasiona na rozsady, w tym dyniowate. Nasiona umieszczamy w doniczkach torfowych, najlepiej pojedynczo. Sadzimy je wówczas z doniczką, bo nie lubią przesadzania.
Flancowanie roślinek czas start
W dni korzenia wysiewamy pietruszkę, skorzonerę i pasternak. Sadzimy również ziemniaki, ale tu warto kierować się rośliną wskaźnikową, czyli mniszkiem – jeśli kwitnie, czas na sadzenie. Rozmnażamy byliny. Tuż przed pełnią w dni kwiatu wysiewamy maciejki, nasturcje, cynie, nagietki, a w ogrodach sadzimy magnolie, różaneczniki, azalie oraz dekoracyjne pnącza. Tuż po pełni przygotowujemy wysokie zagony, na grządkach siejemy słoneczniki, rzodkiewki i buraki na młode listki. Flancujemy kapusty, kalarepy, a w razie spadków temperatury okrywamy je agrowłókniną.
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Pixabay
Natalia Marciniak-Musiał
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy