3 ha lasu żywności z... jabłkami i marchewką
r e k l a m a
Partnerzy portalu

3 ha lasu żywności z... jabłkami i marchewką

14.03.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Las kojarzy nam się głównie z dużą ilością drzew, ale ten, który powstaje Seatlle w USA nie pasuje do tego opisu. Powstaje tam 3-hektarowy las żywności. Będą w nim m.in. drzewa owocowe, zioła i warzywa wieloletnie. Jak to ma wyglądać w praktyce?

Lasy żywności pomagają zwalczać głód

Las żywności, zwany także leśnym ogrodem, jest systemem zrównoważonej produkcji żywności i agroleśnictwa opartej na ekosystemie leśnym, zawierającym drzewa owocowe i orzechowe, krzewy, rośliny zielarskie, pnącza i warzywa wieloletnie, przynoszące bezpośrednie korzyści człowiekowi.

r e k l a m a
W Seattle powstaje 3-hektarowy las o nazwie Do Beacon Food Forest, składający się tylko z jadalnych roślin, do którego będzie mógł wejść każdy, kto ma ochotę na świeże marchewki, rozmaryn czy jabłka i zabrać je ze sobą do domu, bez żadnej opłaty.

Wszystko zostało starannie przemyślane i zaprojektowane tak, by las mógł rzeczywiście przynosić plony i służyć za miejsce integracji lokalnych społeczności. Wiele osób włączyło się i nadal włącza w realizuję kolejnych etapów prac – wolontariusze z radością sadzą, pielęgnują rośliny, jednocześnie aktywnie i radośnie spędzając czas.

Las jedzenia jest rozwiązaniem problemu głodu i niedożywienia. Takich obszarów z jedzeniem dla każdego jest w USA coraz więcej, a w inicjatywy angażują się zarówno prywatne, jak i publiczne podmioty.

Marnujemy sporo żywności

Indeks marnotrawstwa żywności według Programu Środowiskowego ONZ wykazał, że 17% żywności dostępnej dla konsumentów ‒ w sklepach, gospodarstwach domowych i restauracjach ‒ trafia bezpośrednio do kosza. Około 60% tych odpadów marnujemy bezpośrednio w domu.

Marnowanie żywności ma znaczący wpływ na środowisko, społeczeństwo i gospodarkę. Wycinane są lasy, spalane jest paliwo, by wyprodukować żywność, która jest wyrzucana. W międzyczasie gnijące jedzenie na składowiskach uwalnia do atmosfery gazy cieplarniane ‒ od ośmiu do dziesięciu procent globalnych emisji gazów cieplarnianych jest związanych z niespożywaną żywnością.


Opracowanie: Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Cmentarzysko na polu rolnika. Nietypowe znalezisko w rejonie Raciborza

Podczas prac polowych rolnik z okolic Raciborze (woj. śląskie) natrafił na cmentarzysko. Badania archeologiczne wskazują, że odkrycie liczy sobie ponad 4 tys. lat.

czytaj więcej

Jak chronić sad i drzewa owocowe przed przymrozkami w kwietniu?

Myśl o kwietniowych przymrozkach i ich zapowiedź w prognozach spadków temperatur co roku spędza sen z powiek sadowników i rolników, którzy mają sady przy gospodarstwach. A jak można ochronić sad i drzewa owocowe przed przymrozkami.

czytaj więcej

Jaka jest idealna praca w agrobiznesie?

Czy płeć osoby starającej się o pracę w sektorze rolniczym i szeroko pojętym agrobiznesie ma znaczenie? Na ile branża ta jest interesująca dla absolwentów kierunków rolniczych? Na ile rzeczywistość jest zgodna z wyobrażeniami osób podejmujących pracę w agrobiznesie? Na te pytania w swych badaniach próbowały znaleźć odpowiedzi naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)