HumiCalc 4.0 - nawóz kwalifikowany w rolnictwie ekologicznym
r e k l a m a
Partnerzy portalu

HumiCalc 4.0 - nawóz kwalifikowany w rolnictwie ekologicznym

15.03.2020autor: Marek Kalinowski

W ostatnich latach przybywa na rynku produktów służących do poprawy właściwości fizykochemiczno-biologicznych gleby. Nowością w tym segmencie jest od ub.r. HumiCalc 4.0 w ofercie firmy Osadkowski SA. Produkt jest granulowanym nawozem wapniowym wzbogaconym o kwasy humusowe i fulwowe, bor oraz bakterie Bacillus azotofixans.

Jak informuje w komunikacie firma Osadkowski SA, nawóz HumiCalc 4.0 uzyskał właśnie świadectwo kwalifikacji do stosowania w rolnictwie ekologicznym.

HumiCalcu 4.0 pobudza życie biologiczne

Bazą nawozu jest kreda granulowana, którą można stosować w okresie uprawek pożniwnych, przedsiewnych, a także pogłównie bez konieczności mieszania nawozu z glebą. Skład HumiCalcu 4.0 jest tak dobrany, aby działanie poszczególnych komponentów się uzupełniało. Wapno w postaci kredy ma za zadanie stabilizować pH i daje podkład do rozwoju życia glebowego. Kwasy humusowe i fulwowe pobudzają życie biologiczne. Wyniki doświadczenia na UP Poznań wskazują blisko czterokrotny wzrost indeksu biologicznej aktywności gleby po zastosowaniu dawki 250 kg/ha tego nawozu.

r e k l a m a
Bacillus azotofixans zawarte w HumiCalcu 4.0 to bakterie, które mają możliwość wiązania azotu atmosferycznego oraz odpowiadają za rozkład resztek pożniwnych. Wydzieliny tych mikroorganizmów są lepiszczem koloidów glebowych, co poprawia strukturę gleby i uwalnia składniki pokarmowe.

HumiCalcu 4.0 można stosować cały sezon

Produkt został również wzbogacony o bor, którego w polskich glebach brakuje, a jest szczególnie ważny w uprawie rzepaku, buraka czy kukurydzy.
 
Nawóz może być stosowany przez cały rok, najkorzystniej jednak aplikować go pod uprawki pożniwne lub w okresie jesiennym. Wysiew wiosenny dla ozimin należy wykonać jak najwcześniej. W roślinach jarych polecany jest przed siewem lub pogłównie a w uprawach wieloletnich należy wprowadzać go jesienią.

Marek Kalinowski
za informajcą Osadkowski SA
Zdjęcie główne: Archiwum
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak zaplanować uprawę kukurydzy?

Rodzinne gospodarstwo w Krasnosielcu specjalizuje się w uprawie kukurydzy, która jest oczkiem w głowie gospodarzy i stanowi prawie 3/4 areału, którym dysponują. Właściciele bardzo dbają nie tylko o przygotowanie stanowiska czy dobór odpowiedniej odmiany, ale również od samego początku myślą o wartości pokarmowej pasz z kukurydzy.

czytaj więcej

Jak rolnicy mają chronić swoje uprawy przy wycofywaniu kolejnych substancji czynnych?

Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1107/2009 począwszy od 2018  r. UE zaopiniowała do wycofania lub usunięcia z katalogu aż 26 substancji czynnych. Trwają prace nad wycofaniem kolejnych substancji czynnych, w tym wielu dobrze znanych i cenionych substancji fungicydów, herbicydów i zoocydów.

czytaj więcej

Jak lepiej chronić buraki cukrowe – konferencje na Pomorzu

W Starym Polu i Kwidzynie odbędą się konferencje dla rolników uprawiających buraki cukrowe. Podczas nich będę poruszane tematy związane z ochroną buraków cukrowych w sytuacji ograniczania dostępności pestycydów oraz metod zwalczania chwastów w burakach. Przedstawiciele Krajowej  Spółki Cukrowej przedstawią także sytuację na rynku cukru oraz współpracę KSC z rolnikami. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)