Czym i kiedy najlepiej odchwaszczać użytki zielone?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czym i kiedy najlepiej odchwaszczać użytki zielone?

31.03.2022autor: Marek Kalinowski

W pierwszym roku po założeniu użytku zielonego, a także po podsiewie traw zdegradowanych kompensacją chwastów, problemem są chwasty. W dużej mierze ich konkurencję zagłusza dynamicznie odrastający nowy użytek zielony oraz koszenie.

Z artykułu dowiesz się

  • W jaki sposób działa środek Fernando Forte 300 EC?
  • Czym różnią się herbicydy Starane 250 EC i Starane 333 EC?
  • Jakie gatunki chwastów oddziałowują na substancje czynne zawarte w herbicydach?
     

Nie zawsze to wystarczy. Aby cieszyć się z dobrego plonowania użytków zielonych, czasami trzeba sięgnąć po herbicydy. To oczywiście ostateczność i w palecie zarejestrowanych do tego celu od lat nic się nie zmienia. Są trzy herbicydy do odchwaszczania, których zasady stosowania, w tym ważnej karencji opisujemy poniżej.

r e k l a m a

Postaw na częste koszenie

Chwasty są jedną z głównych przyczyn degradacji i skrócenia okresu użytkowania porostu. Dlatego warto zapobiegać kompensacji chwastów stanowiących w zebranej paszy balast i w pierwszej kolejności robić to metodami agrotechnicznymi. Dobre efekty daje częstsze koszenie, wykaszanie niedojadów i pozbywanie się na bieżąco (przez wycinanie) kęp sitów czy śmiałka darniowego. Jeżeli nie ma już innego wyjścia, możemy sięgnąć po herbicydy.

Chemiczne zwalczanie chwastów w runi łąk i pastwisk powinno być traktowane jako uzupełnienie zabiegów uprawowych i jedynie ograniczać się do tępienia chwastów uporczywych. Oczywiście łatwiej dają się odchwaszczać użytki tylko z trawami pastewnymi niż te zawierające w poroście wartościowe koniczyny. Na podstawie aktualnych zaleceń, do zwalczania chwastów dwuliściennych na użytkach zielonych można zastosować herbicydy: Fernando Forte 300 EC, Starane 250 EC i Starane 333 EC. Są też herbicydy pomocne przy rekultywacji użytków zielonych metodą pełnego odsiewu, na bazie glifosatu. Taką rejestrację ma 11 herbicydów nieselektywnych, służących do niszczenia starej darni oraz chwastów i zakładania użytków zielonych na nowo.

W jaki sposób działa środek Fernando Forte 300 EC?

To herbicyd do stosowania w okresie intensywnego wzrostu traw i chwastów, najlepiej wiosną, w początkowym okresie ich wegetacji. Maksymalna dawka jednorazowego stosowania to 2 l/ha, zalecana dawka to od 1 do 2 l/ha. Środek należy stosować w okresie intensywnego wzrostu traw i chwastów, najlepiej wiosną w początkowym okresie ich wegetacji. Jeśli ruń została skoszona lub wypasana zwierzętami, należy odczekać 2–3 tygodnie do czasu jej odrośnięcia, nie później jednak niż do osiągnięcia przez trawy wysokości 25 cm. Chwasty wrażliwe na Fernando Forte 300 EC: babka lancetowata (do 8 liści), gwiazdnica pospolita, krwawnik pospolity, mniszek lekarski, pokrzywa zwyczajna, szczaw zwyczajny; chwasty średnio wrażliwe: ostrożeń polny; chwasty średnio odporne: jaskier rozłogowy.

Nie należy bronować i wałować runi do 10 dni przed zabiegiem oraz 7 dni po zabiegu. Nie można kosić runi przez okres 4 tygodni po zabiegu dla zapewnienia maksymalnego efektu chwastobójczego. Opryskiwać tym środkiem można tylko te użytki zielone, na których rośliny bobowate (motylkowe) nie stanowią zamierzonego składnika runi. Ewentualny wysiew traw, roślin motylkowych oraz mieszanek traw z roślinami motylkowymi, wykonać po 6 tygodniach od zabiegu. Środka nie stosować na użytkach zielonych w roku, w którym zostały wysiane lub założone. W trakcie zabiegu oraz do 5 dni po zabiegu minimalna temperatura dobowa nie powinna być niższa niż 8°C.

Na tym samym polu nie można stosować tego ani innego herbicydu zawierającego trichlopyr w dawce łącznej w ciągu roku przekraczającej 480 g substancji czynnej na hektar. Na łąki i pastwiska zwierzęta gospodarskie, a szczególnie bydło mleczne, należy wpuszczać po 7 dniach od wykonania zabiegu. W przypadku użytków zielonych potraktowanych środkiem, na których występują chwasty uciążliwe (np. szczawie), zwierzęta gospodarskie należy wypasać dopiero po całkowitym zniszczeniu tych chwastów.

W jaki sposób działa środek Starane 250 EC?

Zalecany do stosowania na użytkach zielonych wiosną po ruszeniu wegetacji lub wczesną jesienią, jednak nie później niż do połowy września, gdy chwasty osiągną wysokość 8–10 cm i wytworzą co najmniej 3–4 liście. Maksymalna dawka do jednorazowego stosowania to 0,8 l/ha przy maksymalnie jednym zabiegu w sezonie wegetacyjnym.

Chwasty wrażliwe na Starane 250 EC: gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, jasnota różowa, maruna bezwonna, przetacznik polny, przytulia czepna, rumian polny, szarł szorstki, tobołki polne; chwasty średnio wrażliwe: fiołek polny, jasnota purpurowa, komosa biała, pokrzywa zwyczajna, samosiewy rzepaku i stulicha psia; chwasty średnio odporne: mak polny, mniszek pospolity, przetacznik bluszczykatowy, szczaw zwyczajny; chwasty odporne: ostrożeń polny.

Na teren potraktowany środkiem nie można wpuszczać zwierząt gospodarskich, a szczególnie bydła mlecznego, wcześniej niż po upływie 7 dni od zabiegu. W trakcie zabiegu oraz do 5 dni po zabiegu minimalna temperatura dobowa nie powinna być niższa niż 8°C.

W jaki sposób działa środek Starane 333 EC?

Od Staranne 250 EC różni się koncentracją substancji czynnej (fluroksypyru), a także podaną w etykiecie listą chwastów wrażliwych. Można go stosować do odchwaszczania użytków zielonych i traw nasiennych od marca do czerwca od fazy 3 liści do fazy drugiego kolanka. Jego maksymalną zalecaną dawką jednorazowego stosowania jest 0,54 l/ha. W etykiecie zalecany jest oprysk w okresie od marca do czerwca, ale od fazy 3 liści do fazy drugiego kolanka.

Chwasty wrażliwe na Starane 333 EC: bieluń dziędzierzawa, gwiazdnica pospolita, koniczyna biała, niezapominajka polna, przytulia czepna, poziewnik szorstki, rdest powojowy, rdest ptasi, szczawie. Chwasty średnio wrażliwe: gorczyca polna, powój polny, rdest ziemnowodny, rogownica skupiona, samosiewy ziemniaka, zwrotnica zwierciadło Wenery. Chwasty odporne: przetacznik perski, dymnica pospolita, rumianek pospolity, starzec zwyczajny, psianka czarna.

Tak, jak w przypadku poprzedniego Starane – należy przestrzegać okresu prewencji (przez 7 dni od zabiegu nie mogą wchodzić zwierzęta) i karencji dla pasz (karmić zielonką lub wypasać można po 7 dniach od zabiegu).
Przed chemią zawsze pierwszeństwo ma agrotechnika. Konkurencję chwastów efektywnie osłabia częste koszenie użytków zielonych i ich zbilansowane nawożenie

  • Przed chemią zawsze pierwszeństwo ma agrotechnika. Konkurencję chwastów efektywnie osłabia częste koszenie użytków zielonych i ich zbilansowane nawożenie

Fotl. Marek Kalinowski

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Marka Kalinowskiego, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 13/2022 na str. 46.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Stare metody najlepsze na chwasty? Pielniki wracają do łask

Kurczący się wciąż asortyment herbicydów dopuszczonych do zwalczania chwastów w uprawach warzyw i truskawek, zmusza plantatorów do zainteresowania się starymi metodami mechanicznymi. Jakie nowoczesne pielniki są dostępne na rynku?

czytaj więcej

Biologia strukturalna pozwala znaleźć nowe substancje czynne oraz mechanizmy ulepszające rośliny użytkowe

W Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN zespół naukowców, którym kieruje dr hab. Miłosz Rutkowski zajmuje zagłębianiem biologii strukturalnej. Materiał badawczy stanowią rośliny modelowe. O co w tym chodzi? Co to ma wspólnego z rolnictwem?

czytaj więcej

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)