Roślina idealna byłaby odporna na wszelkie stresogenne czynniki zewnętrzne, takie jak: ciepło, zimno, zasolenia, susza czy szkodniki. I m.in. w poszukiwaniu takich roślin pomaga biologia strukturalna, która jest nauką na styku biologii, chemii, fizyki, nauk komputerowych i matematyki.
Chociaż przeciętnemu człowiekowi inżynieria genetyczna kojarzy się z GMO i zagrożeniami jakie mogą wynikać z modyfikacji genomu, to jej stawka jest wysoka. Nauka staje się coraz doskonalsza i pozwala na otrzymywanie nowych i wartościowych odmian roślin. Nie ma powodu do obaw o ich bezpieczeństwo, laboratoria dbają o jak najbardziej odpowiednie środki bezpieczeństwa. Wykorzystywane obecnie metoda CRISPR/Cas9 w badaniach roślin oraz w hodowli roślin uprawnych pozwala na precyzyjne modyfikowanie genomu i uzyskanie roślin, które będą dobrze plonowały w warunkach silnie rosnącej presji patogenów oraz niekorzystnych zmian środowiska.
Tworzenie nowych odmian roślin wydaje się o tyle ważne, jeśli weźmiemy pod uwagę coraz bardziej restrykcyjne obostrzenia w stosowaniu środków chemicznych. Odmiany roślin odporne na susze i chwasty są ważne z powodu rosnącego zapotrzebowanie na żywność, której produkcje może opóźnić zmiany klimatyczne. Biologia strukturalna jest zgodna z założeniami rolnictwa zrównoważonego i produkcji rolnej.