Co Polacy wiedzą o rolnictwie zrównoważonym i cyfryzacji rolnictwa? Barometr Bayera 2021
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Co Polacy wiedzą o rolnictwie zrównoważonym i cyfryzacji rolnictwa? Barometr Bayera 2021

20.11.2021autor: Marek Kalinowski

Czy koncepcja rolnictwa zrównoważonego jest już nam znana? Czy polskie społeczeństwo rozumie co kryje się za tym pojęciem? Odpowiedzi zawiera badanie "Barometr Bayer 2021".

Wynika z niego, że z pojęciem rolnictwa zrównoważonego spotkało się już 63 proc. dorosłych Polaków, a pogłębioną znajomość kwestii związanych z rolnictwem zrównoważonym deklaruje 6 proc. badanych. To jednak odsetek niższy niż w innych państwach regionu Europy Środkowej – na Słowacji i Węgrzech wynosi on 71 proc.
r e k l a m a

Polaków interesuje pochodzenie produktów, które zjadają

  • W Polsce pojęcie "rolnictwo zrównoważone" najczęściej znają mieszkańcy wsi, mężczyźni oraz osoby powyżej 55. roku życia. 
  • Wsparciem dla rozwoju rolnictwa w zrównoważonym kierunku są trendy konsumenckie.
  • Polaków interesuje to skąd pochodzą produkty trafiające na nasz stół. Rodzaj uprawy czy hodowli jest istotny dla większości z nas (67 proc.). Stosunkowo najczęściej sprawdzamy pochodzenie mięsa i nabiału, rzadziej owoców i warzyw. Sprawdzanie źródła pochodzenia żywności jest domeną osób powyżej 55. roku życia.

Technologie cyfrowe mają znaczny wpływ na rolnictwo

W badaniu "Barometr Bayer" analizowano znajomość zagadnień związanych z cyfryzacją rolnictwa – jako jednego z czynników wspierających zrównoważony rozwój. O tym, że technologie cyfrowe mają duży wpływ na rozwój rolnictwa zrównoważonego, przekonana jest blisko połowa dorosłych Polaków.

Jednocześnie 76 proc. respondentów ocenia, że innowacyjne rozwiązania dla rolnictwa są niezbędne lub pomocne, by zachować i chronić zasoby naturalne.

Młodzi Polacy lepiej niż starsi zorientowani na czym polega transformacja rolnictwa

  • Wiedzę na temat transformacji cyfrowej w rolnictwie posiada co trzeci Polak – najczęściej są to osoby młode: do 35 roku życia (39 proc.).
  • Zarazem respondenci są sceptyczni co do dostępności tych rozwiązań – tylko 4 proc. jest przekonanych, że dostęp do technologii mają wszyscy rolnicy w równym stopniu.
  • Zdaniem 68 proc. – tylko część rolników, w tym największe gospodarstwa, a 10 proc. badanych twierdzi, że rozwiązania te są praktycznie niedostępne.

Prezentacja "Barometr Bayer" z debatą ekspertów w formule online miała miejsce 20 października br.
 

Marek Kalinowski
za informacją Bayer

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Marka Kalinowskiego pt. Wyniki badania Barometr Bayer, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 46/2021 na str. 26. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Zdjęcie: Pixabay
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bayer i Microsoft chcą wspólnie rozwijać narzędzie cyfrowe dla rolnictwa

Firma Bayer ogłosiła zawiązanie partnerstwa strategicznego z Microsoft w celu stworzenia opartego na chmurze obliczeniowej zestawu narzędzi i rozwiązań z dziedziny danetyki (ang. data science) do zastosowań w rolnictwie i branżach okołorolniczych.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Zmiana warty w Bayerze

Rada Nadzorcza Bayer AG powołała Rodrigo Santosa do zarządu firmy i na stanowisko prezesa Crop Science. Z dniem 1. Stycznia 2022 r. Santos zastąpi Liama Condona, który pracował w strukturach firmy Bayer ponad 30 lat. W ciągu ostatnich dziewięciu lat kierował i przekształcał dział Crop Science.

czytaj więcej

System easyconnect z wsparciem firmy Bayer

W myśl realizacji zobowiązania CropLife Europe dotyczącego powszechnego udostępnienia zamkniętych systemów transferu (ang. closed transfer systems, CTS) europejskim rolnikom i operatorom do roku 2030, firma Bayer przystąpiła do wielobranżowej grupy opracowującej zamknięty system transferu easyconnect.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)