- Na czym polega system CTS?
- Na czym polega technologia easyconnect?
- Jak wygląda pilotaż programu easyconnect?
Wraz z markami ADAMA, BASF, Belchim Crop Protection, Certis Europe, Corteva Agriscience, FMC Corporation, Nufarm, Rovensa Group oraz Syngenta, firma Bayer wprowadzi system easyconnect na rynek, oferując atrakcyjne rozwiązanie, które jest szybkie, bezpieczne i wygodne dla rolników i operatorów działających na terenie Europy. Jednocześnie Bayer będzie nadal wspierać wdrażanie systemów CTS za pośrednictwem dostępnych na rynku rozwiązań.
Bayer angażuje się w promowanie wdrażania CTS
Grupa Robocza easyconnect ma przyjemność powitać firmę Bayer w gronie swoich członków i docenia jej zaangażowanie we wspieraniu systemu easyconnect, który przyczyni się do osiągnięcia celu, jakim jest powszechny dostęp do zamkniętych systemów transferu w Europie – wyjaśnia Louise Brinkworth, lider ds. zarządzania w regionie EMEA, Corteva Agriscience i przewodnicząca komitetu sterującego grupy roboczej easyconnect CTS.
– Bayer angażuje się w promowanie wdrażania CTS w celu dalszej poprawy bezpieczeństwa operatorów oraz ochrony środowiska podczas fazy mieszania substancji, napełniania i płukania pojemników w trakcie stosowania środków ochrony roślin. Zgodnie z powyższym zobowiązaniem firma Bayer promuje system CTS od 2014 r. Aby zaoferować rolnikom jeszcze większą elastyczność, firma Bayer ma przyjemność dołączyć do branżowej Grupy Roboczej easyconnect, mając na celu wykorzystanie korzyści płynących z tego rozwiązania – wyjaśnia Fabrice Houdebert, szef marketingu regionalnego EMEA w firmie Bayer.
- To przykład systemu easyconnect zamontowanego na ciągniku, który umożliwia bezpośrednie przelewanie środków ochrony roślin z oryginalnych opakowań zaopatrzonych w specjalną nakrętkę do zbiornika opryskiwacza oraz dokładny pomiar objętości przelewanej substancji chemicznej
- Podstawowym założeniem easyconnect jest unikatowa nakrętka montowana na opakowaniach płynnych środków ochrony roślin
W Europie stawiają na easyconnect
W Danii i Holandii rozwiązanie easyconnect trafi wg planu na rynek w 2022 r., a następnie we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii będzie wprowadzone w 2023 r. System easyconnect jest otwartą technologią, która jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych podmiotów z branży rolniczej.
Firmy członkowskie promujące system zachęcają podmioty z branży agrochemicznej, producentów sprzętu oraz wszystkich zainteresowanych do włączenia się w proces wprowadzania na rynek easyconnect i do kontaktu. Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie internetowej www.easyconnect.tech.
System easyconnect to zamknięty system transferu (CTS) płynnych środków ochrony roślin, który składa się z dwóch podstawowych elementów: unikalnej nakrętki i złączki.
- Dopiero sprzężenie nakrętki z łącznikiem tworzy razem system zamknięty CTS umożliwiający bezpieczne i bez kontaktu odmierzanie i przelewanie środka ochrony roślin do opryskiwacza
BASF przeprowadza pilotaż easyconnect
Opracowany przez BASF we współpracy z zewnętrznymi producentami sprzętu, easyconnect jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych stron na rynku. W wybranych krajach ten system jest pilotażowo wdrażany i testowany przez firmę BASF od 2015 r. Łatwe, bezpieczne i bezkontaktowe wlewanie płynnych środków ochrony roślin do opryskiwacza zapewnia opracowana i przetestowana przez ostatnie 7 lat specjalna nakrętka na pojemniku środka ochrony roślin dopasowana do drugiego elementu – łącznika (złączki) montowanego np. na wlewie opryskiwacza.
Połączenie jest całkowicie szczelne, a część modułu montowanego na opryskiwaczu pozwala ustawiać precyzyjnie ilość środka, który chcemy wlać do zbiornika. Umożliwia także dokładne wypłukanie pozostałości środka z pojemnika do zbiornika i tym samym przygotowanie opakowań do zbiórki i recyklingu.
Marek Kalinowski
za wspólną informacją grupy roboczej easyconnect
Zdjęcia: Marek Kalinowski, BASF