Choroby podsuszkowe - objawy, szkodliwość i zwalczanie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Choroby podsuszkowe - objawy, szkodliwość i zwalczanie

25.02.2020autor: Marek Kalinowski

Choroby podsuszkowe to cały kompleks i wielu sprawców. Oczywiście sprzyja im duży udział zbóż w zasiewach i monokultura. Sprzyjają też błędy w zmianowaniu, bo przemyślana rotacja gatunków i wiedza o przedplonach, których podsuszki nie lubią, jest istotna.  

Z artykułu dowiesz się

  • Które choroby należą do grupy chorób podsuszkowych?
  • Kiedy obserwuje się charakterystyczne objawy wskazujące na tą grupę chorób?
  • Czym jest białokłosowość?
Niedawno przybliżaliśmy biologię dwóch ważnych chorób podsuszkowych – łamliwości źdźbła zbóż i traw oraz fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła i korzeni. Do tego grona trzeba dopisać zgorzel podstawy źdźbła, zgorzel podstawy źdźbła i korzeni, ostrą plamistość oczkową (rizoktonioza), ale także fuzaryjną zgorzel siewek i zgorzel siewek zbóż.

Najważniejsze w ograniczaniu chorób podsuszkowych jest przemyślane zmianowanie

Trudno jednoznacznie stwierdzić, która z wymienionych chorób jest najgroźniejsza, ale większość badaczy za taką uważa łamliwość źdźbła zbóż i traw, a za stanowiącą coraz większe zagrożenie i najbardziej kosztowną w zwalczaniu – zgorzel podstawy źdźbła. Czasami to jednak zgorzel fuzaryjna jest przyczyną złego przezimowania plantacji i największych strat. W ostatnich latach gwałtownie wzrosła skala zagrożenia ostrą plamistością oczkową.

r e k l a m a
Przy prawidłowym, zdrowym płodozmianie zagrożenie tymi chorobami można mocno ograniczyć, ale jak wskazują badania, np. łamliwość podstawy źdźbła zbóż i traw może się rozwijać w zbożach niezależnie od przedplonu, na najlepszych stanowiskach. O jej szkodliwości decydują przede wszystkim warunki klimatyczne i glebowe. Są co prawda dostępne środki chemiczne ograniczające występowanie chorób podsuszkowych, ale przed ich stosowaniem powinniśmy wykorzystać możliwości agrotechnicznego ograniczania tych chorób. Najważniejsze to przemyślane zmianowanie.

Z badań wynika, że najlepszym przedplonem ograniczającym zgorzele korzeni i podstawy źdźbła pszenicy ozimej jest rzepak jary i gorczyca biała
  • Z badań wynika, że najlepszym przedplonem ograniczającym zgorzele korzeni i podstawy źdźbła pszenicy ozimej jest rzepak jary i gorczyca biała

Objawy widoczne są późno, co ogranicza skuteczność zwalczania choroby

Zazwyczaj charakterystyczne objawy występowania chorób podsuszkowych w łanie obserwujemy późno, po kwitnieniu zbóż. Wówczas widać placowo występujące przedwczesne „dojrzewanie” i zamieranie roślin, tzw. białokłosowość. Po pewnym czasie, ale jeszcze na długo przed zbiorem, szczególnie w lata mokre, rośliny porażone przez patogeny powodujące choroby podsuszkowe stają się jeszcze bardziej widoczne w łanie. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest występowanie na kłosach osłabionych roślin czerni zbóż (Alternaria spp., Cladosporium spp.). Kiedy objawy chorób podsuszkowych stają się widoczne w łanie, na walkę z nimi jest o wiele tygodni za późno.

Mimo że podsuszki występują na podstawie źdźbła i korzeniach zbóż, w znaczącym stopniu wpływają na obniżenie uzyskiwanego plonu ziarna, pogarszając przy tym jego parametry jakościowe, takie jak: masa 1000 ziaren, liczba ziaren w kłosie, rozkrzewienie produkcyjne oraz plon ziarna z kłosa.

Nazwa zgorzeli podstawy źdźbła jest nieco myląca, bo mocno poraża i uszkadza korzenie. To ponadto choroba będąca głównym sprawcą zmniejszania obsady roślin uprawianych w monokulturze i po złych przedplonach. Zakaża korzenie roślin już w stadium siewki co prowadzi do ich czernienia i obumierania. Te które przetrwają, mają na korzeniach sploty czarnej grzybni. W sprzyjających warunkach infekcja przenosi się na podstawę źdźbła, które też czernieje. Czarna barwa grzybni zgorzeli podstawy źdźbła pozwala ją odróżnić od fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła i korzeni (plamy nieregularne, kreskowe, ciemnobrunatne)
  • Nazwa zgorzeli podstawy źdźbła jest nieco myląca, bo mocno poraża i uszkadza korzenie. To ponadto choroba będąca głównym sprawcą zmniejszania obsady roślin uprawianych w monokulturze i po złych przedplonach. Zakaża korzenie roślin już w stadium siewki co prowadzi do ich czernienia i obumierania. Te które przetrwają, mają na korzeniach sploty czarnej grzybni. W sprzyjających warunkach infekcja przenosi się na podstawę źdźbła, które też czernieje. Czarna barwa grzybni zgorzeli podstawy źdźbła pozwala ją odróżnić od fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła i korzeni (plamy nieregularne, kreskowe, ciemnobrunatne)

W monokulturze zgorzel podstawy źdźbła jest gwarantowana

Monokultura zbóż to problemy z podsuszkami na życzenie, co bardzo dokładnie bada się na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, bowiem na zlokalizowanym w Bałcynach doświadczeniu Katedry Systemów Rolniczych pięć gatunków zbóż uprawia się w ponad 40-letnich monokulturach. Badania wykazały, że mimo wysiewu takiej samej liczby zaprawionych ziaren na 1 m2 w monokulturze i w prawidłowym – 6-polowym płodozmianie, już po wschodach w monokulturach obsada roślin była mniejsza. Ta dysproporcja pogłębiała się w ciągu sezonu wegetacyjnego. Różnica w obsadzie roślin między monokulturą, a płodozmianem była większa w uprawach zbóż ozimych niż zbóż jarych, a największa była dla pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego.

Badania fitopatologiczne prowadzone w Katedrze Fitopatologii i Entomologii UWM w Olsztynie wykazały np. że głównym sprawcą zmniejszenia obsady roślin w monokulturze jest G. graminis var. Tritici, sprawca zgorzeli podstawy źdźbła. Objawy tej choroby pozostają często niezauważone przez rolników, ponieważ rośliny zdrowe, rozwijając się normalnie, już od momentu krzewienia maskują rośliny porażone i nie pozwalają ich dostrzec. Występowanie choroby w tej fazie możemy stwierdzić dopiero po wykopaniu roślin i opłukaniu korzeni w wodzie. Objawy choroby najlepiej widać, gdy wypłukane korzenie roślin są zanurzone w czystej wodzie znajdującej się w białym, płaskim naczyniu. Porażone rośliny mają ciemno zabarwione korzenie bądź ich fragmenty. Silne porażenie korzeni pszenicy ozimej przez G. graminis powoduje zamieranie roślin i ich wypadanie już we wczesnych fazach rozwojowych.

O zdrową podstawę plonowania warto zadbać przez właściwe zmianowanie, stosowanie dobrych zapraw nasiennych (niektóre chronią przed ostrą plamistością oczkową) i w razie konieczności wykonać zabieg T1 fungicydem ograniczającym główne choroby podstawy źdźbła
  • O zdrową podstawę plonowania warto zadbać przez właściwe zmianowanie, stosowanie dobrych zapraw nasiennych (niektóre chronią przed ostrą plamistością oczkową) i w razie konieczności wykonać zabieg T1 fungicydem ograniczającym główne choroby podstawy źdźbła
Marek Kalinowski
Zdjęcia: Marek Kalinowski
 
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rdza żółta zbóż i traw - szkodliwość, objawy i zwalczanie

Rdza żółta zbóż i traw zadomowiła się w Polsce i zależnie od srogości przebiegu zimy od kilku lat występuje w pszenicy i pszenżycie. Rok 2014 był pierwszym, kiedy rdza żółta wystąpiła epidemicznie porażając nawet odmiany pszenżyta i pszenicy uważane za odporne na sprawcę choroby.

czytaj więcej

Rdza brunatna pszenicy - rozwój choroby, objawy i zwalczanie

Już jesienią i wczesną wiosną na liściach występują pojedyncze tzw. uredinia rdzy brunatnej pszenicy. W tych okresach nie jest groźna i po wiosennym ociepleniu, jakby znika z pola widzenia. Miejmy jednak świadomość, że skoro objawy rdzy były widoczne jesienią i wiosną, to sprawca nie zginął i z całą pewnością w dużym nasileniu będziemy go obserwować w końcu czerwca i w lipcu.

czytaj więcej

Sucha zgnilizna kapustnych - sprawcy i objawy choroby

Zwykle zwalczanie suchej zgnilizny kapustnych potrzebne jest dwa razy – jesienią i wiosną, a ten zabieg ochronny realizuje najczęściej dodatkowy cel, tj. regulowanie pokroju rośliny. Pamiętajmy, że wybór produktów na tę chorobę powinien uwzględniać sprawcę (jest ich dwóch), a także genetyczną odporność roślin.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)