Brak paszy przez suszę – zmniejszyć dawkę czy obsadę krów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Brak paszy przez suszę – zmniejszyć dawkę czy obsadę krów?

04.05.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

Jednym z największych wyzwań, z którymi w ostatnich latach zmierzyć musi się większość producentów mleka, to niedobory pasz objętościowych oraz fatalna ich jakość związana z pogodowymi anomaliami.  Jakie konsekwencje niesie za sobą niedobór pasz i  czy istnieją sposoby, które mogą poprawić zły bilans paszowy?

Z artykułu dowiesz się

  • Co oznacza niska wartość pokarmowa paszy?
  • Czego nie robić w czasie niedoborów?
  • Jakie zadania podjąć aby utrzymać produkcję mleka w czasie niedoborów?

Pasze mają niższą wartość pokarmową i objętościową

Tematem tym – jakże dziś aktualnym, w obliczu katastrofalnie suchej wiosny – zajął się prof. Zygmunt M. Kowalski z UR w Krakowie podczas jednego z wykładów na tegorocznej Fermie Bydła. Profesor zwracał uwagę, iż konsekwencją suszy jest nie tylko deficyt pasz objętościowych, ale również niska ich wartość pokarmowa, która ma bezpośredni wpływ na wielkość produkcji mleka.

r e k l a m a
Susza, szczególnie w czasie intensywnego wzrostu roślin (drugi pokos traw czy drugi i trzeci pokos lucerny) powoduje radyklany spadek plonów zielonej masy. W przypadku kukurydzy przeznaczonej na kiszonkę, susza nie tylko zmniejsza plon zielonej masy przeznaczonej do zakiszania, ale również powoduje zmniejszenie udziału ziarniaków, a przez to obniża plon energii netto. Dużym problemem nierównomiernych opadów w sezonie wegetacyjnym jest także „zagrzybienie” plantacji kukurydzy i zakażenie plonu mikotoksynami. Niedobory pasz objętościowych powodują, że zaczynamy żywić zwierzęta paszami treściwymi i… zaczynają pojawiać się problemy w postaci kwasicy – wyjaśniał prof. Kowalski.

Zygmunt M. Kowalski
  • Zygmunt M. Kowalski
Niska wartość pokarmowa pasz oznacza trudności w pokryciu zapotrzebowania krów, co powoduje spadek wydajności oraz problemy z rozrodem. Prelegent uczulał hodowców, by zawsze pamiętali, iż niska jakość pasz ma długofalowe konsekwencje. Rozród zdecydowanie pogarsza się w deficytowym, ale do „normalności” powraca w drugim, a zazwyczaj w trzecim roku.

Profesor Kowalski przestrzega, aby w sytuacji niedoborów nie zmniejszać intensywności żywienia krów.

Zdecydowanie lepiej jest zmniejszyć obsadę zwierząt. Jeżeli źle będziemy żywić krowy, szczególnie te wysokowydajne, to popełnimy podwójny błąd, powodując spadek produkcji mleka oraz wprowadzimy takie sztuki w kłopoty metaboliczne, a także pogorszymy ich rozród – mówił profesor.

Zakup pasz z zewnątrz to duże ryzyko

Ratując się przed deficytem wielu hodowców decyduje się na zakup pasz z zewnątrz. W opinii eksperta takie działanie nie do końca zdaje egzamin, gdyż najczęściej nie znamy jakości i wartości pokarmowej nabytych pasz. Często są one również nadpsute i spleśniałe. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zwiększenie w dawkach pokarmowych udziału pasz odpadowych takich jak: wysłodki buraczane, młóto browarniane i tym podobne. Ogromne znaczenie ma też bilansowanie dawek pokarmowych w oparciu o aktualne dane dotyczące wartości pokarmowej pasz objętościowych.

Kolejnym, zalecanym sposobem na utrzymanie produkcji mleka i zdrowia zwierząt w okresie niedoborów pasz jest grupowanie krów. Przy małych zasobach dobrych kiszonek, te najlepsze powinno przeznaczyć się dla najbardziej wydajnych krów, co jest możliwe tylko wtedy, gdy stado podzielone jest na grupy.

Beata Dąbrowska
Zdjęcie: Beata Dąbrowska, Pixabay
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ruszyła wypłata zaległej pomocy suszowej

Dwa dni temu informowaliśmy o przeznaczeniu przez Sejm kolejnej transzy na wypłaty pomocy suszowej rolnikom poszkodowanym przez klęskę suszy w 2019 roku. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła już przekazywanie tych pieniędzy rolnikom w ramach pomocy publicznej. W ramach de minimis też trochę funduszy ma trafić do poszkodowanych gospodarzy.

czytaj więcej

Sonda o suszy wśród rolników: Jest sucho jak na pustyni!

Ciepła i bezśnieżna zima, do tego najsuchszy marzec od ponad 30 lat, przyczyniły się do bardzo niskiego poziomu wód gruntowych. Tak suchej wiosny jeszcze nie było, a zdaniem ekspertów, będzie jeszcze gorzej, prognozują, że tegoroczna susza ma być najdotkliwsza od 100 lat. Czy już mamy suszę? Które uprawy są zagrożone? W których rejonach wody brakuje najbardziej? Spytaliśmy o to kilkudziesięciu rolników w całym kraju i poniżej przedstawiamy ogólnopolską sondę suszową TPR.

czytaj więcej

Susza 2020: sytuacja jest gorsza niż w zeszłym roku

Czy na podstawie obecnych obserwacji oraz prognoz należy spodziewać się większej suszy niż w ubiegłym roku? Te pytania nurtują wielu naszych Czytelników. Niestety, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie ma dla rolników dobrych informacji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)