Nowe odmiany buraków
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowe odmiany buraków

12.02.2020autor: Marek Kalinowski

W dniu 21 stycznia 2020 roku w siedzibie COBORU w Słupi Wielkiej odbyło się czwarte posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian buraka w kadencji 2017–2020. Posiedzenie Komisji poprzedzone zostało spotkaniem członków Komisji z przedstawicielami jednostek zgłaszających odmiany i zaproszonymi użytkownikami odmian buraka.

Na spotkaniu mieli oni możliwość przedstawienia swoich uwag oraz informacji i argumentów w odniesieniu do odmian buraka. W trakcie właściwego posiedzenia Komisja m.in. pozytywnie zaopiniowała wpisanie do Krajowego Rejestru jedenastu odmian buraka, w tym dziesięciu buraka cukrowego i jednej buraka pastewnego. Ostatecznie po posiedzeniu Komisji ds. rejestracji odmian buraka, COBORU wydało m.in. postanowienie o zamiarze wpisania do Krajowego Rejestru poniżej podanych odmian.

Burak cukrowy

  • BTS 2205 N – odmiana typu normalnego, tolerancyjna na mątwika burakowego; zgłaszający: Betaseed GmbH.
  • FD Groom  – odmiana typu normalnego; zgłaszający: SAS Florimond Desprez Veuve & Fils.
  • FD Junon – odmiana typu normalno-plennego, tolerancyjna na mątwika burakowego; zgłaszający: SAS Florimond Desprez Veuve & Fils.
  • FD Mycone – odmiana typu normalno-plennego; zgłaszający: SAS Florimond Desprez Veuve & Fils.
  • Golf – odmiana typu normalnego; zgłaszający: SESVANDERHAVE Poland sp. z o.o.
  • Mariza – odmiana typu normalnego; zgłaszający: MariboHilleshög ApS.
  • Mazovia – odmiana typu normalno-cukrowego; zgłaszający: Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego sp. z o.o.
  • Rosselina KWS – odmiana typu normalnego; zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
  • Winetou – odmiana typu normalno–cukrowego; zgłaszający: SESVANDERHAVE Poland sp. z o.o.
  • Zorian – odmiana typu normalno–cukrowego; zgłaszający: Strube Polska sp. z o.o.

Burak pastewny

  • MHR Goliat – odmiana typu plennego o żółto-pomarańczowej barwie korzeni; zgłaszający: Małopolska Hodowla Roślin Spółka z o.o.
Marek Kalinowski
Za informacją COBORU
Zdjęcie: Pixabay
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Adiuwanty to wsparcie dla środków ochrony roślin

Ochrona buraków cukrowych to dla plantatorów coraz większe wyzwanie. Unia Europejska ulega naciskom ekologów i eliminuje kolejne substancje czynne. Są one niesłusznie podejrzewane o szkodliwe oddziaływanie na środowisko naturalne oraz ludzi. Rolnicy tracą więc możliwość skutecznej walki z chwastami. Brak dostępnych środków to dodatkowe koszty związane z osiąganiem satysfakcjonujących plonów o wysokiej jakości. Te środki, które pozostały mogą jednak działać bardziej skutecznie i efektywnie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich adiuwantów.

czytaj więcej

Nowe odmiany roślin pastewnych

W dniu 4 lutego 2020 roku w siedzibie COBORU w Słupi Wielkiej odbyło się czwarte posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian roślin pastewnych w kadencji 2017–2020. Posiedzenie Komisji poprzedzone zostało spotkaniem z przedstawicielami hodowców i użytkowników odmian roślin pastewnych oraz soi, na którym mieli oni możliwość przedstawienia swoich uwag oraz dodatkowych informacji i argumentów w odniesieniu do odmian tych gatunków roślin, będących przedmiotem opiniowania przez Komisję.

czytaj więcej

Nowe odmiany zbóż jarych

W dniu 16 stycznia 2020 roku w siedzibie COBORU w Słupi Wielkiej odbyło się siódme posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian roślin zbożowych w kadencji 2017–2020, poświęcone odmianom zbóż jarych. Posiedzenie Komisji poprzedzone zostało spotkaniem członków Komisji z przedstawicielami jednostek zgłaszających odmiany i zaproszonymi użytkownikami odmian zbóż, na którym mieli oni możliwość przedstawienia swoich uwag oraz dodatkowych informacji i argumentów w odniesieniu do odmian zbóż jarych, będących przedmiotem opiniowania przez Komisję.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)