33 nowe odmiany mieszańcowe kukurydzy w COBORU
r e k l a m a
Partnerzy portalu

33 nowe odmiany mieszańcowe kukurydzy w COBORU

22.03.2023autor: Marek Kalinowski

Kukurydza jest gatunkiem, w którym postęp hodowlany jest dynamiczny. W Polsce areał uprawy kukurydzy na kiszonkę jest dość stały, co wynika ze stabilnego pogłowia krów. Rośnie natomiast systematycznie powierzchnia zasiewów na ziarno.

Ponad 30 nowych odmian kukurydzy na ziarno

Z tego powodu dynamicznie zmienia się Krajowy rejestr odmian kukurydzy. W dniu 9 lutego br. w siedzibie COBORU w Słupi Wielkiej odbyło się właśnie posiedzenie Komisji ds. Rejestracji Odmian Kukurydzy, którego efektem było zaopiniowanie zamierzeń rejestrowych przygotowanych przez COBORU dotyczących wpisania i odmowy wpisania do Krajowego rejestru nowych odmian kukurydzy. Ostatecznie dyrektor COBORU wydał postanowienie o zamiarze wpisania do Krajowego rejestru aż 33 nowych odmian mieszańcowych:

r e k l a m a

Jakie odmiany kukurydzy na ziarno zostały dopuszczone do uprawy?

  • Aktoro – odmiana trójliniowa (TC), wczesna, FAO 220, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: Saatbau Polska sp. z o.o.
  • Amarola – odmiana dwuliniowa (SC), bardzo wczesna, FAO 200, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
  • Apolonio – odmiana dwuliniowa (SC), wczesna, FAO 200, przydatna do użytkowania na kiszonkę, zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
  • Bandana – odmiana trójliniowa (TC), średnio wczesna, FAO 240, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: Lidea Poland sp. z o.o.
  • BRV2604D – odmiana dwuliniowa (SC), średnio wczesna, FAO 250, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: Pioneer Hi-Bred Poland sp. z o.o.
  • Combato – odmiana dwuliniowa (SC), wczesna, FAO 230, przydatna do użytkowania na kiszonkę, zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
  • ES Myfriend – odmiana dwuliniowa (SC), średnio wczesna, FAO 240, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: Lidea Poland sp. z o.o.
  • Farmarcan – odmiana dwuliniowa (SC), wczesna, FAO 220, przydatna do użytkowania na kiszonkę, zgłaszający: Farmsaat Polska sp. z o.o.
  • Honoreen – odmiana trójliniowa (TC), średnio późna, FAO 270, przydatna do użytkowania na kiszonkę, zgłaszający: Limagrain Polska sp. z o.o.
  • Keito – odmiana dwuliniowa (SC), średnio wczesna, FAO 240, przydatna do użytkowania na kiszonkę, zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
  • Kumitso – odmiana dwuliniowa (SC), wczesna, FAO 220, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
  • KWS Aikido – odmiana dwuliniowa (SC), wczesna, FAO 210, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
  • KWS Editio – odmiana dwuliniowa (SC), średnio wczesna, FAO 240, przydatna do użytkowania na ziarno i kiszonkę, zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
  • KWS Emporio – odmiana dwuliniowa (SC), wczesna, FAO 210, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
  • KWS Garmino – odmiana dwuliniowa (SC), średnio wczesna, FAO 250, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
  • KWS Marcopolo – odmiana dwuliniowa (SC), bardzo wczesna, FAO 190, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
  • KWS Monumento – odmiana trójliniowa (TC), średnio późna, FAO 260, przydatna do użytkowania na kiszonkę, zgłaszający: KWS Polska sp. z o.o.
  • LG32257 – odmiana dwuliniowa (SC), średnio wczesna, FAO 240, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: Limagrain Polska sp. z o.o.
  • LID1145C – odmiana dwuliniowa (SC), wczesna, FAO 210, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: Lidea Poland sp. z o.o.
  • LID2020C – odmiana dwuliniowa (SC), średnio wczesna, FAO 240, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: Lidea Poland sp. z o.o.
  • LID3620C – odmiana trójliniowa (TC), średnio późna, FAO 260, przydatna do użytkowania na kiszonkę, zgłaszający: Lidea Poland sp. z o.o.
  • Lunexal – odmiana dwuliniowa (SC), średnio wczesna, FAO 240, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: RAGT Semences Polska sp. z o.o.
  • MHR Vamos – odmiana dwuliniowa (SC), średnio wczesna, FAO 250, przydatna do użytkowania na kiszonkę, zgłaszający: Małopolska Hodowla Roślin Spółka z o.o.
  • P8255 – odmiana dwuliniowa (SC), wczesna, FAO 230, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: Pioneer Hi-Bred Poland sp. z o.o.
  • P8532 – odmiana dwuliniowa (SC), średnio wczesna, FAO 240, przydatna do użytkowania na kiszonkę, zgłaszający: Pioneer Hi-Bred Poland sp. z o.o.
  • P8683 – odmiana dwuliniowa (SC), średnio wczesna, FAO 250, przydatna do użytkowania na kiszonkę, zgłaszający: Pioneer Hi-Bred Poland sp. z o.o.
  • P8782 – odmiana dwuliniowa (SC), średnio wczesna, FAO 250, przydatna do użytkowania na kiszonkę, zgłaszający: Pioneer Hi-Bred Poland sp. z o.o.
  • P9042 odmiana dwuliniowa (SC), średnio wczesna, FAO 240, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: Pioneer Hi-Bred Poland sp. z o.o.
  • Rosaleen - odmiana trójliniowa (TC), średnio późna, FAO 260, przydatna do użytkowania na kiszonkę, zgłaszający: Limagrain Polska sp. z o.o.
  • SM Ruten – odmiana trójliniowa (TC), wczesna, FAO 220, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: „Hodowla Roślin Smolice sp. z o.o. Grupa IHAR”.
  • Sunbird – odmiana trójliniowa (TC), średnio wczesna, FAO 240, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: Lidea Poland sp. z o.o.
  • Tabarro – odmiana trójliniowa (TC), średnio wczesna, FAO 240, przydatna do użytkowania na kiszonkę, zgłaszający: Saatbau Polska sp. z o.o.
  • Wesley – odmiana dwuliniowa (SC), wczesna, FAO 230, przydatna do użytkowania na ziarno, zgłaszający: Limagrain Polska sp. z o.o.


Każdy rok zaskakuje ilością rejestracji nowych mieszańców kukurydzy, ale to efekt postępu hodowlanego. Jeszcze 10 lat temu rolnicy z Polski Północnej ryzykowali z uprawą kukurydzy na ziarno, dziś bez obaw o zbiór mogą uprawiać odmiany z ziarnem typu dent. I to nie tylko z powodu widocznego ocieplenia się klimatu, ale dlatego, że pojawiły się wczesne odmiany z takim typem ziarna. Paleta nowych rejestracji ze znaczną ilością mieszańców bardzo wczesnych i wczesnych umożliwia uprawę kukurydzy na każdy typ użytkowania i w każdym zakątku Polski

  • Każdy rok zaskakuje ilością rejestracji nowych mieszańców kukurydzy, ale to efekt postępu hodowlanego. Jeszcze 10 lat temu rolnicy z Polski Północnej ryzykowali z uprawą kukurydzy na ziarno, dziś bez obaw o zbiór mogą uprawiać odmiany z ziarnem typu dent. I to nie tylko z powodu widocznego ocieplenia się klimatu, ale dlatego, że pojawiły się wczesne odmiany z takim typem ziarna. Paleta nowych rejestracji ze znaczną ilością mieszańców bardzo wczesnych i wczesnych umożliwia uprawę kukurydzy na każdy typ użytkowania i w każdym zakątku Polski
Marek Kalinowski
Za informacją COBORU

fot. Marek Kalinowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 11/2023 na str. 26. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kukurydza na ziarno i jej lista odmian zalecanych

Do uprawy na ziarno należy wybierać odmiany z bezpiecznych grup wczesności – dla przeważającej części Polski odmiany wczesne i średnio wczesne. Średnio późne ziarnówki są w Polsce ryzykownym wyborem, co pokazały minione sezony.

czytaj więcej

Nowe odmiany warzyw wpisane do Krajowego Rejestru

Na lutowym posiedzeniu COBORU do Krajowego Rejestru odmian zostało wpisanych 79 nowych odmian warzyw, roślin sadowniczych i roślin rolniczych, które nie muszą spełniać wymagań dotyczących wartości gospodarczych. Jakich roślin dotyczą nowe zarejestrowane odmiany?

czytaj więcej

Jakie odmiany kukurydzy na ziarno dają najlepszy plon ekonomiczny?

Ubiegły rok pokazał, jak wielkie znaczenie w ekonomii produkcji ma cecha dry down. Rolnicy specjalizujący się w uprawie kukurydzy ziarnowej doskonale wiedzą, ile w ich rejonie kosztuje zbicie 1% wilgotności w przeliczeniu na tonę ziarna.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)