Sianokosy na Opolszczyźnie – spore opóźnienia w zbiorze traw
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sianokosy na Opolszczyźnie – spore opóźnienia w zbiorze traw

24.05.2021

Rozpoczęły się sianokosy. Maj to jak zwykle czas zmagań o jak najlepsze pasze objętościowe. Pierwsze pokosy w tym roku pokazują, że jesienne i wiosenne deszcze dobrze wpłynęły na użytki zielone. Chłodny kwiecień i maj wpłynęły jednak na wysokość plonu. 

Gospodarstwa, w których utrzymywane jest bydło, koszą już trawy i lucernę, podsuszają zielonkę i robią kiszonkę. To, obok kukurydzy jest głównym składnikiem białkowym w paszy dla bydła. Część materiału jest pakowana w rękawy i baloty, a znaczna część trafia do silosów. 

Jeśli uda się podsuszyć zielonkę do 36% suchej masy zapowiada się dobry materiał. Rolnicy mają nadzieję, że w kolejnych tygodniach spadnie więcej deszczu, żeby nie powtórzyła się sytuacja z poprzednich dwóch lat, gdy kolejne pokosy były bardzo słabe. Na Opolszczyźnie rolnicy, jako jedni z pierwszych wyjechali na łąki.

– Są spore opóźnienia – nawet do dwóch tygodni - bo kwiecień był bardzo zimny. I to też dotyczy użytków zielonych. Bardzo fajnie urosły trawy, ale niestety trwałe użytki zielone są jeszcze słabe, małe z powodu zimna, ale jakościowo bardzo fajne. Teraz wykonujemy pierwszą pryzmę u kolegi, a za tydzień przejedziemy na moje gospodarstwo. Systematycznie uzupełniane są braki paszy z poprzednich lat. Zaczęło się już jesienią, kiedy plony kukurydzy były bardzo wysokie. Problem jest jednak z komponentami białkowymi, takimi, jak śruta rzepakowa i soja, które niesamowicie podrożały. Ceny wzrosły o kilkadziesiąt procent, co powoduje podniesienie kosztów i dobra cena mleka jest pożerana przez drogie komponenty pasz – mówi Martin Ziaja, prezes Opolskiego Związku Hodowców Bydła. 

Na temat tegorocznych sianokosów wypowiedzieli się również Hubert Murlowski, rolnik z Raszowej oraz Grzegorz Rzepa, rolnik z Wielowsi. 

Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

4 zasady jak dobrze zebrać sianokiszonkę?

Zespół ekspertów z programu „Krowie na zdrowie” systematycznie udziela hodowcom bydła mlecznego fachowych i kompleksowych informacji oraz porad z wielu dziedzin, również na temat użytków zielonych. W gorącym sezonie zbioru pokosów Paweł Baurycza z Class Polska, podzielił się kilkoma zasadami, jakimi należy kierować się podczas zbioru sianokiszonki.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Jak wyglądał handel bydłem opasowym w XVII wieku?

„Zwierzęta pędzono lądem, szlakami wołowymi” – brzmi nieco dziwnie, ale to sama historia! Na ciekawe materiały historyczne dotyczące opasu bydła można trafić buszując w sieci. Warto dowiedzieć się, jak to było kiedyś – a było ... oj nie łatwo! 

czytaj więcej
Bydło mleczne

Gorzowska i żyto na kiszonkę w trakcie zbioru, ale pogoda płata figle

W wielu rejonach kraju hodowcy bydła rozpoczęli zbiór mieszanki gorzowskiej i żyta na kiszonkę. Niestety pogoda w tym roku płata figle! 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)