4 zasady jak dobrze zebrać sianokiszonkę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

4 zasady jak dobrze zebrać sianokiszonkę?

14.06.2021autor: Beata Dąbrowska

Zespół ekspertów z programu „Krowie na zdrowie” systematycznie udziela hodowcom bydła mlecznego fachowych i kompleksowych informacji oraz porad z wielu dziedzin, również na temat użytków zielonych. W gorącym sezonie zbioru pokosów Paweł Baurycza z Class Polska, podzielił się kilkoma zasadami, jakimi należy kierować się podczas zbioru sianokiszonki.

Cztery zasady dobrego pokosu sianokiszonki

  1. Odkładanie pokosu. Starajmy się tak przeprowadzić odkładanie pokosu, by był on maksymalnie szeroki, czyli by się zmieścił między kołami ciągnika, ale nie był przygnieciony i by przypomniał w swoim przekroju trapez. Takie działanie pozytywnie wpłynie na kształt beli, jak też na wydajność samej prasy.
  2. Podbieranie pokosu. Ustaw odpowiednio wysokość roboczą podbieracza, tak by nie dopuścić do podbierania ziemi, piasku czy kamieni, które to trafiłyby do materiału i oczywiście negatywnie wpłynęły na jakość sporządzanej paszy.
  3. Noże. Pamiętajmy, aby utrzymywać je w dobrym stanie, by były przed każdym pokosem dobrze naostrzone. To pozwoli na znaczne oszczędności, dzięki mniejszemu zużyciu paliwa. Jeżeli chcielibyśmy zwiększyć wydajność swojej prasy, warto zwrócić uwagę na odpowiednie ustawienie samego dyszla. Powinien być ustawiony tak wysoko na ciągniku, by przestrzeń między podbieraczem a rotorem była jak największa. W ten sposób nie będziemy ograniczać przepływu materiału między podbieraczem a rotorem.
  4. Ciśnienie prasowania. Bardzo ważną kwestią jest ustawienie ciśnienia prasowania w komorze prasy, tak by poziom zagęszczenia był jak najwyższy. Dzięki temu uzyskamy idealne warunki zakiszania wewnątrz balotu, a skarmiany materiał będzie wysokiej jakości.

Beata Dąbrowska
autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny usług rolniczych. Ile kosztuje zbiór zielonki?

Ile kosztują usługi związane ze zbiorem zielonki? Ceny w różnych województwach różnie się kształtują. Warto się z nimi zapoznać, zanim zdecyduje się skorzystać z którejś z ofert usług rolniczych.

czytaj więcej

Najnowsze prasoowijarki są wydajniejsze o 50 procent

W tym roku mija 20 lat od rozpoczęcia produkcji pierwszej prasoowijarki firmy Claas – modelu Rollant 250 RC Uniwrap. Z tej okazji niemiecki producent przypomniał jak imponujący postęp dokonał się od tego czasu w tych maszynach.

czytaj więcej

Jak prasy Claas spisują się w zielonkach?

Do zbioru pasz z użytków zielonych dedykowane są prasy stałokomorwe. Rollant firmy Claas wyposażony jest w system MPS, ma poprawić zagęszczenie bel. Sprawdzono, jak spisuje się w zbiorze lucerny.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)