Webinarium Wapnowanie podstawą ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi” [zobacz relację!]
Co kryje się za nowym pojęciem „rolnictwo węglowe”? Jak wejść w ten system? Czy można na tym bezpośrednio skorzystać? Jaki pierwszy krok powinniśmy wykonać? Zobacz relację z webinarium pt. Wapnowanie podstawą ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi”.
Webinarium pt. Wapnowanie podstawą ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi” odbyło się 12.10.2022. Padło pytanie, dlaczego wapnowanie? Sprawa jest prosta – skorzystanie z tego ekoschematu, a konkretnie z jednej z ośmiu jego praktyk, jaką jest „Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia” polega na wykorzystaniu jednego z dwóch wariantów:
- podstawowego – w przypadku, gdy wyniki próbek gleby nie wskazują potrzeby wapnowania, lub
- z wapnowaniem, który obejmuje wariant podstawowy rozszerzony o wapnowanie.
Ten drugi wariant wynikać będzie z wyników badań gleby. Co ciekawe będzie można skorzystać ze wsparcia do wapnowania (jeśli pH gleby wynosi poniżej lub równo 5,5, ale nie częściej niż raz na 4 lata na działkę rolną).
Jak z tego wynika badanie gleby, a następnie konieczność jej wapnowania są punktem wyjścia. Dlaczego tak jest? O tym rozmawialiśmy podczas webinarium.
Zapraszamy do obejrzenia całej relacji ze spotkania!
tcz
Tomasz Czubiński
<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>
Najważniejsze tematy