Dlaczego potrzebujemy zrównoważonej produkcji żywności?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dlaczego potrzebujemy zrównoważonej produkcji żywności?

26.11.2022autor: Patrycja Bernat

Jak zarabiać więcej w gospodarstwie, jak zrozumieć zmiany zachodzące w rolnictwie na naszych oczach i dlaczego potrzebujemy zrównoważonej produkcji żywności? Na te pytania odpowiadali eksperci podczas naszego webinarium – "Zrównoważona produkcja żywności - szansa dla klimatu. Finansowanie, certyfikacja, najlepsze praktyki".

Podczas naszego webinarium na pytanie, dlaczego potrzebujemy zrównoważonej produkcji żywności, starała się odpowiedzieć Małgorzata Bojańczyk, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”.

Tak naprawdę czym jest rolnictwo zrównoważone?

– W debacie publicznej pojawia się bardzo dużo informacji o rolnictwie zrównoważonym, o rolnictwie ekologicznym, o którym już moi przedmówcy już wspomnieli, mówimy również o rolnictwie regeneratywnym, o rolnictwie węglowym, ale tak naprawdę czym jest rolnictwo zrównoważone – pyta Małgorzata Bojańczyk.

rolnictwo zrównoważone - praktyki regeneratywne
Zrównoważone rolnictwo to wszystkie działania, które ograniczają wpływ rolnictwa na środowisko, przy jednoczesnym zachowaniu opłacalności produkcji rolniczej i jej akceptacji społecznej.
Produkcja ekologiczna, chociaż odgrywa bardzo ważną rolę w zielonej transformacji, z uwagi na niższą wydajność, na mniejszą skalę, jest oczywiście istotna, ale nie zapewni takiego bezpieczeństwa żywnościowego, o którym teraz wszyscy mówimy. Z drugiej strony rolnictwo konwencjonalne, ten model ma zbyt wysoki koszt środowiskowy. Dlatego takim kompromisem jest rolnictwo zrównoważone, które bierze to, co najlepsze z rolnictwa ekologicznego i to, co mądre, jak rozwiązania cyfrowe z rolnictwa konwencjonalnego – dodaje Bojańczyk.

r e k l a m a
rolnictwo zrównoważone - przykłady
Jakie korzyści płyną z rolnictwa zrównoważonego?
  • optymalizacja nakładów na produkcję rolniczą,
  • zapewnienie długoterminowej stabilności finansowej gospodarstwa,
  • ograniczenie wpływu rolnictwa na środowisko,
  • zwiększenie społecznej akceptacji rolnictwa,
  • zbudowanie przewagi konkurencyjnej gospodarstwa,
  • uzyskanie większego wsparcia finansowego w ramach WPR UE,
  • poprawa żyzności i produktywności gleb gospodarstwa,
  • zapewnienie dobrostanu zwierząt.
Co oznacza zrównoważona produkcja zwierzęca?
Zrównoważona produkcja zwierzęca to nic innego jak produkcja niskoemisyjna, która musi uwzględniać podwyższenie dobrostanu zwierząt oraz ograniczająca zużycie antybiotyków.

Kompendium wiedzy o rolnictwie zrównoważonym w jednym miejscu

– Wszyscy jesteśmy świadomi zmian, jakie idą wraz z europejskim Zielonym Ładem, widzimy zmiany klimatyczne zachodzące w Polsce i w całej Europie. Dlatego chcielibyśmy jako stowarzyszenie, wyjść z kompleksową informacją, czym jest rolnictwo zrównoważone – dodaje Małgorzata Bojańczyk.
Kompendium wiedzy o rolnictwie zrównoważonym w jednym miejscu. Przystępna forma, wszystkich zagadnień z każdej dziedziny pracy rolnika. 13 obszarów, które zawierają łącznie aż 49 lekcji, poświęconych różnym aspektom zrównoważonego rolnictwa.
Zrównoważona żywność w kilku krokach
  • Po pierwsze edukacja – Asap Akademia czy warsztaty organizowane przez firmy, doradztwo agronomiczne itp.
  • Po drugie rolnicy – rolnik powinien dbać o glebę i dobrostan zwierząt, a także o zasoby wody czy bioróżnorodność wokół gospodarstwa.
  • Po trzecie przetwórcy – skracanie łańcuchów dostaw, współpraca z lokalnymi rolnikami i dostawcami.
  • Po czwarte sprzedawcy – powinni przekazywać odbiorcom informacje o zrównoważonej żywności. Skracanie łańcuchów dostaw przez współpracę z lokalnymi producentami.




Patrycja Bernat

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Polski producent białka z owadów dostanie 14,4 mln zł z ministerstwa rozwoju

Producent pasz z owadów, HiProMine S.A., uzyskał ponad 14 milionów złotych na budowę kolejnego zakładu i rozszerzenie produkcji. Pionierska hodowla owadów spod Poznania pojawi się również w woj. lubuskim.

czytaj więcej

Webinarium Wapnowanie podstawą ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi” [zobacz relację!]

Co kryje się za nowym pojęciem „rolnictwo węglowe”? Jak wejść w ten system? Czy można na tym bezpośrednio skorzystać? Jaki pierwszy krok powinniśmy wykonać? Zobacz relację z webinarium pt. Wapnowanie podstawą ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi”. 

czytaj więcej

Webinarium Jak stosować wapno, aby budować w glebie próchnicę, strukturę i zatrzymać wodę oraz związać dwutlenek węgla?

Gleba o uregulowanym pH niestety cały czas należy do rzadkości na polskich polach. Na szczęście nie dotyczy to gleb większości z czytelników tego artykułu. Warto jednak dowiedzieć się jak utrzymać właściwe pH na różnych glebach, w jaki sposób budować je strukturę za pomocą wapna oraz wiązać dwutlenek węgla.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)