Kryzys nawozowy prowadzi do zmiany struktury zasiewów upraw w UE
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kryzys nawozowy prowadzi do zmiany struktury zasiewów upraw w UE

16.10.2022autor: Maryia Khamiuk

  Europejscy rolnicy rezygnują z wymagających upraw i przygotowują się do redukcji pogłowia zwierząt gospodarskich. Robią to w wyniku zaostrzenia się kryzysu nawozowego.

Ograniczenie dostaw rosyjskiego gazu do Unii Europejskiej szkodzi nie tylko europejskiemu sektorowi energetycznemu, ale także rolnictwu. Z powodu gwałtownego wzrostu cen gazu zamknięto wiele europejskich zakładów produkujących nawozy azotowe. W efekcie rolnicy z różnych krajów europejskich zmuszeni są do rezygnacji z upraw pszenicy i rzepaku wymagających dużej ilości składników odżywczych, które stały się drogie i deficytowe.

Historycznie wysokie ceny nawozów

Ceny nawozów azotowych w Europie Zachodniej są obecnie zbliżone do historycznych maksimów. Jednocześnie prawdziwy kryzys żywnościowy jeszcze się nie rozpoczął. Wielu rolników zaopatrzyło się w nawozy na tegoroczne zbiory, zanim ceny poszybowały w górę. Natomiast teraz trzeba będzie zapłacić znacznie więcej, ponieważ siew pszenicy i jęczmienia europejskiego rozpoczyna się głównie jesienią, które wymagają największego nawożenia wiosną.

Ponadto rosną koszty eksploatacji różnych maszyn rolniczych, a także suszenia ziarna. Wszystko to nieuchronnie prowadzi do wyższych cen żywności.

Oczywiście w Europie nie będzie głodu, jednak Europejczycy wkrótce zapłacą znacznie więcej niż w tym roku. Co więcej, polscy rolnicy, z którymi rozmawiał Bloomberg, twierdzą, że nie mogą planować przyszłych zbiorów.

r e k l a m a

Produkcja zbóż spadła o 9%

Ale nawet bez kryzysu nawozowego produkcja zbóż w Unii Europejskiej spadła w tym roku o 9%. I to głównie z powodu suszy, która zniszczyła pola kukurydzy. Analitycy są przekonani, że w 2023 roku zbiory będą jeszcze gorsze, ponieważ wielu rolników przejdzie na uprawy wymagające mniejszej ilości nawozów. Na przykład będą uprawiać więcej roślin strączkowych (groch), jak to już ma miejsce w Wielkiej Brytanii i Finlandii.

Ponadto zmniejszy się również liczba krów w Unii Europejskiej. Wybuch kryzysu to także problem dla hodowców zwierząt gospodarskich – wielu z nich do uprawy roślin paszowych stosuje nawozy. Według Bloomberg hodowcy bydła mlecznego w Walii wydali teraz na zakup nawozu trzy razy więcej niż w ubiegłym roku. Niektórzy z nich planują nawet sprzedać część stada na mięso, jeśli koszty paszy będą tak wysokie.

mkh na podst. Bloomberg

Fot. Envato Elements

autor Maryia Khamiuk

Maryia Khamiuk

dziennikarz, współpracownik PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

„Żeby rolnictwo było na topie, kluczowa staje się optymalizacja produkcji”. Agrii buduje nowy zakład produkcyjny.

Nowoczesny zakład produkcji nawozów dolistnych FoliQ powstanie w Aleksandrowie Kujawskim do końca sierpnia 2023 roku. Właśnie wmurowano tam kamień węgielny pod jego budowę. Inwestor – Agrii Polska – to jeden z liderów w branży produkcji i dystrybucji kwalifikowanego materiału siewnego, nawozów posypowych, nawozów dolistnych, środków ochrony roślin oraz handlu zbożem.

czytaj więcej
Aktualności

Wydłużenie terminu składania wniosków o pomoc suszową. Czy to pomoże w walce ze szwankującą aplikacją?

O ponad dwa tygodnie Ministerstwo Rolnictwa wydłuża termin składania wniosków o szacowanie strat suszowych. Rolnicy będą mieli czas na zgłoszenie szkód przez aplikację suszową do 31 października 2022 roku.

czytaj więcej

Webinarium Wapnowanie podstawą ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi” [zobacz relację!]

Co kryje się za nowym pojęciem „rolnictwo węglowe”? Jak wejść w ten system? Czy można na tym bezpośrednio skorzystać? Jaki pierwszy krok powinniśmy wykonać? Zobacz relację z webinarium pt. Wapnowanie podstawą ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi”. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)