Poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy – kto może z tego skorzystać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy – kto może z tego skorzystać?

15.10.2022autor: wk

  Zaledwie 5 tys. ha gruntów poddzierżawił Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa od 2017 r. W jakich sytuacjach rolnik może liczyć na zgodę KOWR na poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy?

Poddzierżawianie gruntów wzbudza w ostatnim czasie wiele emocji. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiła resort rolnictwa opozycja.

- Od początku września biura poselskie są wręcz zasypywane informacjami i pytaniami od małopolskich (ale nie tylko) rolników odnośnie do bulwersującej sprawy poddzierżawy 141 ha gruntów rolnych we wsi Kępie pod Miechowem w Małopolsce przez rodzinę (brata) Norberta Kaczmarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oburzenie rolników wzbudza zarówno opisany przez portal WP.pl tryb przystąpienia do umowy poddzierżawy członków rodziny wiceministra, jej podpisanie (zatwierdzenie wniosku przez samego ówczesnego dyrektora generalnego KOWR), wysokość czynszu dzierżawnego poddzierżawy, a w szczególności fakt, że powierzchnia całkowita poddzierżawionych nieruchomości dla jednego użytkownika (rolnikowi niespokrewnionemu z dotychczasowym dzierżawcą, prowadzącemu gospodarstwo na odległość, spoza danej gminy/gmin graniczących – nieposiadającemu gruntów rolnych w gminie, gdzie znajduje się nieruchomość, lub w gminie sąsiedniej, o powierzchni powyżej 100 ha) to aż 141 ha – napisała w interpelacji Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, którzy zadali szereg pytań dotyczących praktyki związanej z poddzierżawianiem gruntów.

r e k l a m a

Ile gruntów poddzierżawiono?

Z odpowiedzi jakiej udzieliło MRiRW wynika, że w latach 2017-2022 poddzierżawa gruntów nie było zbytnio popularną formą zagospodarowania gruntów. W  analizowanym okresie z ZWRSP poddzierżawiono około 4950 ha gruntów. A średnia powierzchnia poddzierżawionej nieruchomości wynosiła około 32 ha. Dla porównania tylko w pierwszym półroczu 2022 r.

KOWR przedłużył umowy dzierżawy w stosunku do ponad 89 tys. ha a wydzierżawił (przetargi ograniczone i nieograniczone) prawie 30 tys. ha.

Z kolei na terenie województwa małopolskiego poddzierżawiono 25 działek (6 umów dzierżawy), przy czym niektóre nieruchomości poddzierżawiano kilkukrotnie w trakcie trwania umowy dzierżawy. Łączna powierzchnia poddzierżawionych gruntów wyniosła około 200 ha. Na terenie województwa śląskiego poddzierżawiono w części dwie działki (1 umowa dzierżawy), o łącznej powierzchni 0,26 ha. Na terenie województwa świętokrzyskiego w analizowanym okresie nie poddzierżawiano nieruchomości z ZWRSP.

Posłowie pytali także jak często w wojewódzkie małopolskim zdarzała się zgoda na poddzierżawę gruntów dla osób niespokrewnionych z dzierżawców. Z informacji MRiRW wynika, że Dyrektor Oddziału Terenowego KOWR w Krakowie wydał 6 zgód, a Dyrektor Generalny KOWR wydał 3 takie zgody.

- Najczęstszym argumentem przemawiającym za wydaniem takiej zgody był stan zdrowia dzierżawcy, który czasowo uniemożliwiał dzierżawcy prowadzenie działalności rolniczej na całości lub części przedmiotu dzierżawy oraz inne względy społeczno-ekonomiczne (np. programy hodowlane, konieczność stosowania płodozmianu) – napisał wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski.

Pytania bez odpowiedzi

Ale na niektóre pytania resort rolnictwa nie potrafił odpowiedzieć. Nie dowiemy się np. ile razy od 2017 r. KOWR wyraził zgodę na przedłużenie umowy dzierżawy rolnikowi prowadzącemu gospodarstwo na odległość, (spoza danej gminy lub gmin graniczących, gdzie znajdowała się nieruchomość), o powierzchni ponad 100 ha i na zawarcie umowy poddzierżawy z osobą obcą (niespokrewnioną) w stosunku do dotychczasowego dzierżawcy. Okazuje się, że KOWR nie zbiera takich informacji.

- Odnosząc się do kwestii poddzierżawiania gruntów ZWRSP członkom rodziny osób publicznych, należy wskazać, że do kompetencji KOWR nie należy ustalanie rodzinnych powiązań stron umowy. Zadaniem KOWR jest przeprowadzenie całej procedury zgodnie z przepisami powszechnie obowiązującego prawa – podsumował wiceminister R. Romanowski.

Kto może liczyć na poddzierżawę?

Zgodnie z Zarządzeniem w sprawie wykonywania umowy dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa KOWR może wyrazić na piśmie zgodę na poddzierżawę całości lub części nieruchomości rolnej, na czas określony, nie dłuższy niż pozostały do wygaśnięcia umowy dzierżawy, jeżeli dzierżawca:

·       nie jest w stanie, z przyczyn zdrowotnych lub innych uzasadnionych powodów, przez czas określony, prowadzić działalności na całości lub części przedmiotu dzierżawy, lub

·       rozpoczął starania o uzyskanie świadczeń emerytalno-rentowych, a poddzierżawcą ma być ustanowiony jego następca, lub

·       nie może prowadzić działalności gospodarczej w związku z wyborem do pełnienia funkcji publicznych, lub

·       ze względu na podejrzenie występowania kopalin lub występowanie na dzierżawionej nieruchomości kopalin i brak innej możliwości udostępnienia dzierżawionej nieruchomości podmiotom zajmującym się badaniem ich występowania,

·       z przyczyn ekonomicznych, technicznych (innych) zaprzestał wykorzystywać obiekt budowlany wchodzący w skład przedmiotu dzierżawy, a obiekt ten nie może być wyłączony z przedmiotu dzierżawy i rozdysponowany w przetargu.

Ale jednocześnie poddzierżawa nieruchomości rolnych z innych, obiektywnych względów niż wymienione powyżej wymaga zgody Dyrektora Generalnego KOWR. W odniesieniu do pkt 1 zgoda na poddzierżawę Dyrektora Generalnego KOWR nie jest wymagana do umów poddzierżawy zawieranych na okres do 12 miesięcy. Kolejne umowy bądź też umowy na okres przekraczający 12 miesięcy wymagają zgody Dyrektora Generalnego KOWR.

wk

Fot. Envato Elements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Webinarium Wapnowanie podstawą ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi” [zobacz relację!]

Co kryje się za nowym pojęciem „rolnictwo węglowe”? Jak wejść w ten system? Czy można na tym bezpośrednio skorzystać? Jaki pierwszy krok powinniśmy wykonać? Zobacz relację z webinarium pt. Wapnowanie podstawą ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi”. 

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Uwaga! PIT od działów specjalnych produkcji rolnej wzrośnie!

Jak wynika z opublikowanego projektu rozporządzenia, szacunkowy dochód z działów specjalnych produkcji rolnej w 2023 roku zwiększy się o 6 procent. To ważna informacja dla ok. 34 tys. rolników.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)