Straty suszowe 2023 – jak komisje oszacowały straty suszowe w wybranych powiatach?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Straty suszowe 2023 – jak komisje oszacowały straty suszowe w wybranych powiatach?

30.08.2023autor: Patrycja Bernat

W tym roku pogoda nie była przychylna dla rolników. Najpierw susza, a następnie ulewy, które uniemożliwiały wjazd na pole i wykonanie żniw w terminie, co przełożyło się na jakość zebranego plonu. Przedstawiamy dane dotyczące szacowania strat suszowych przez Komisje w wybranych powiatach.

Przed rozpoczęciem zbiorów rolnicy zaczęli już obserwować starty na polach spowodowane suszą. Dodatkowo niepokojące było to, że aplikacja „Zgłoś szkodę rolniczą” w swoich wyliczeniach nie odzwierciedlała rzeczywistego spadku plonów wynikającego z suszy. 
W tej sprawie m.in. Wielkopolska Izba Rolnicza wysyłała liczne prośby o umożliwienie szacowania strat suszowych przez komisje klęskowe. Przepisy weszły w życie, niestety w momencie, kiedy to część plantacji została już przez rolników zebrana. Spowodowało to, że rolnicy nie mogli zgłosić swoich start w uprawach.

W których gminach nie odnotowano zgłoszeń o oszacowanie szkód suszowych?

W paru gminach nie odnotowano zgłoszeń rolników o oszacowanie szkód, były to m.in.:
  • Grodzisk Wlkp.; Rydzyna, Poniec, Opatówek, Kobylin, Sulmierzyce, Kościan, Czempiń.
Na polach jeszcze pozostają uprawy, których zbiór odbywa się jesienią. Wnioski o oszacowanie suszy w na tych plantacjach można cały czas składać do komisji.

Wielkopolska Izba Rolnicza zebrała dane, z których wynika, że według komisji szacujących straty w woj. wielkopolskim duży spadek polonów nastąpił w zbożach jarych przeważnie na glebach słabszych, do 40% do nawet 80% strat.

W zbożach ozimych natomiast w woj. wielkopolskim na glebach słabszych odnotowano straty w wysokości od 30% do 45%. Kukurydza na kiszonkę od 50%, kukurydza na ziarno starty nawet do 70%. Rośliny strączkowe – straty do 70%. Trwałe użytki zielone – pierwszy pokos straty do 60%, drugi pokos – starty do 40%, lucerna – starty od 40% do 50%.

r e k l a m a
  • Chodzież - Nie wszystkie zgłoszone uprawy zostały oszacowane. Starty na poziomie 50-70%.
  • Gniezno - Komisje oszacowały wszystkie zgłoszone przez rolników uprawy. Ubytek plonów w uprawach: zboża ozime i rzepak 35-40%, zboża jare -jęczmień 40- 50%,owies 40-70% strączkowe 70%.
  • Gostyń - Z informacji które udało się uzyskać, komisje dopiero rozpoczną pracę – do szacowania pozostaje kukurydza, lucerny i TUZ-y. Poniec -  Komisja nie otrzymała zgłoszeń, Komisje nie miały co szacować, za późno informacje, rolnicy czekają na zgłoszenie przez aplikację
  • Grodzisk - W trzech gminach szacowano szkody suszowe tj. w gminie Kamieniec - 1 wniosek, w gminie Granowo - 1 wniosek i gmina Wielichowo – 1 wniosek rolnika, który ma miejsce zamieszkania poza gminą Wielichowo ale ziemię dokładnie łąkę na terenie gminy. Ubytek plonów w zależności od uprawy od 30% - 35 %. W powiecie grodziskim na 5 gmin tylko jedna gmina tj. Grodzisk Wlkp. nie otrzymała zgłoszeń od rolników o oszacowanie suszy. Powodem może być korzystanie z aplikacji suszowej. Co do problemów nie dotarły do mnie w tym temacie żadne sygnały.
  • Jarocin - Jarocin 76 złożonych, 45 oszacowanych -  straty 40-50%, Kotlin 81 złożonych i oszacowanych - 40-50% strat, Żerków 160 wniosków - 30-40% strat. 
  • Kalisz - W  powiecie kaliskim komisje strat suszowych oszacowały wszystkie uprawy, które  były zgłoszone. Ubytek plonów komisje oszacowały średnio na 50- 60%. Informuję, że większość gmin w powiecie kaliskim otrzymało zgłoszenia od rolników o szacowanie suszy. Szacowanie nie odbyło się w gminie Opatówek ponieważ nie było zgłoszeń rolników. Podczas szacowania szkód nie było problemów.
  • Kościan - Komisje pracujące na powiecie kościańskim oszacowały wszystkie zgłoszone uprawy. Najwięcej zgłoszeń było w gm. Krzywiń – ok. 30 wniosków – ubytek plonów w granicach 40-50%.
  • Krotoszyn - Sulmierzyce i Kobylin nie wpłynął żaden wniosek. Rozdrażew 49  wniosków -  48 oszacowanych straty ok. 30%. Zduny 50 oszacowanych  - straty 30-40%. Koźmin i Krotoszyn, Jaraczewo nie odbierają.
  • Leszno - Komisje szacowały straty, oczywiście tam gdzie było to możliwe. Poziom szacowań: zboża jare do 70%, zboża ozime – do 40%, kukurydza – na kiszonkę do 50%, na ziarno do 70%, TUZ – do 50%. Poziom strat był oczywiście mocno uzależniony od ilości opadów i jakości gleb jakie występowały przy danej uprawie. Gmina Rydzyna nie otrzymała zgłoszeń. 
  • Międzychód - W poszczególnych gminach złożono po około 20 wniosków o szacowanie szkód związanych z suszą. Szacowanie odbywało sie na bieżąco i według planu. Wszystkie wnioski, które zostały złożone są oszacowane. Z tych wniosków część rolników czeka jeszcze na szacowanie w terminie późniejszym okopowych i kukurydzy. Szacunkowe wartości są w zakresie od 0-30 %. W powiecie międzychodzkim wszystkie gminy dostały zgłoszenia o szacowanie suszy. Wpłynęło do każdej gminy około 20 wniosków. Nie było problemów przy szacowaniu jedynie szacowanie szkód w kukurydzy i warzywach okopowych przełożono na późniejszy termin aby można rzetelnie ocenić szkody.
  • Nowy Tomyśl - Komisje na bieżąco szacują straty. Nie ma natłoku. Straty oszacowane na zgłoszonych uprawach są w granicach 50%. Zgłaszane są uprawy które faktycznie mogą być nie oszacowane przez aplikacje. Komisje na terenie powiatu nowotomyskiego nie miały problemu z szacowaniem suszy. Pracowały na bieżąco. Zgłoszenia wniosków o oszacowanie strat w gminach były znikome. /1-3 wnioski.
  • Oborniki - Komisje oszacowały prawie wszystkie uprawy. Straty na poziomie 20-50%.
  • Ostrów Wlkp.- Komisje nie zakończyły swoich prac jeszcze do końca. Zgodnie z rozporządzeniem  mają czas do 15 października. Natomiast piszę jakie są straty na tą chwilę. Zboża ozime 20 – 40%, Jare 40 – 80 %, Kukurydza na kiszonkę 50 – 70%, Buraki 40-50%, Łąki, użytki zielone 30%. Ze względu na zbyt późne prace komisji po 25 lipca niektóre plantacje nie zostały oszacowane ponieważ już były po zbiorach.
  • Poznań - Komisje oszacowały/szacują na bieżąco. Straty zboża jare na słabych glebach - 30-70%. Ozime -30-45% na słabych glebach w zależności od gminy. Tuzy I pokos 40-60%, II pokos 30-40%. Kukurydza na kiszonkę i ziarno 40-50%. Lucerny 40-50%.
  • Rawicz - wniosków o szacowanie wpłynęło mało. Komisje szacowały straty w zbożach jarych  30 - 50 %. W pomidorach gruntowych 30 – 40 %.
  • Szamotuły - Komisje nie mają opóźnień w szacowaniu strat. Straty oszacowane na zgłoszonych uprawach są w granicach 50-60%.
  • Śrem - Komisje suszowe pracowały w okresie od 23.07.23 do 12.08.23 straty w zbożach (szczególnie jarych) szacowano na poziomie 30-60 % w warzywach gruntowych 30 – 80%. Kukurydze 30 – 50 %.
  • Środa Wlkp. - szacowania się zakończyły, niektóre komisje maja jeszcze przed sobą spotkanie. Średnio szacowane szkody:Gmina Dominowo 40/45%, Gmina Nowe Miasto 60% kukurydza nawet 80% na słabych glebach, Gmina Zaniemyśl 50/60%, Gmina Krzykosy 55/60%, Gmina Środa Wlkp. na słabych glebach 55% strat.
  • Wągrowiec - Komisje oszacowały wszystkie wnioski straty 20-50%.
  • Wolsztyn - W powiecie wolsztyńskim Komisje szacowały straty w dwóch gminach tj. w gminie Wolsztyn – 6 wniosków, ubytek plonów szacowano tutaj na ok. 30%- 40% w zbożach oraz 30% na łąkach; w gminie Przemęt – 7 wniosków, ubytek plonów w zależności od uprawy od 35% - 40 % w zbożach do 52 % w kukurydzy; w gminie Siedlec Komisja Suszowa nie pracowała z uwagi na brak wniosków. Powodem może być korzystanie z aplikacji suszowej. Również nie dotarły do mnie sygnały o problemach komisji szacującej szkody.
  • Września - Wszystkie wnioski strat jakie wpłynęły do gmin zostały oszacowane przez komisje, na tą chwilę przyjmowane są zgłoszenia strat w kukurydzy i ziemniakach - ubytek plonów w uprawach: zboża od 30-50 %.
  • Złotów - Ze zebranych informacji wynika, że Komisje szacowały szkody nie indywidualnie (co byłoby fizycznie nie możliwie), tylko obszarowo. Szkody z powodu suszy 79-30% plonów. Wszystkie gminy otrzymały zgłoszenia od rolników w powiecie złotowskim. Problemy komisji:- krótki czas na oszacowanie szkód.

opr. na podstawie WIR
fot: archiwum
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Aplikacja suszowa – jak wysłać wniosek i nie zwariować? [FELIETON]

W zasadzie tytułowe pytanie „Jak wysłać wniosek suszowy i nie zwariować” pozostaje tym z kategorii pytań retorycznych.  Bo o ile pierwsza część pytania jest w teorii bardzo dobrze wszystkim znana, o tyle druga część w dużej mierze zależy od kaprysu samej aplikacji i poziomu stalowych nerwów rolnika.

czytaj więcej
Pogoda

Gradobicie w Małopolsce: setki poszkodowanych gospodarstw. Jakie straty i w których gminach?

Województwo małopolskie zostało mocno poszkodowane w ubiegłym tygodniu przez deszcz nawalny oraz grad. Ucierpiały budynki, sady i uprawy. Ile szkód zgłoszono i jak wygląda Małopolska po burzach?

czytaj więcej
Aktualności

Jesienna sprzedaż ubezpieczenia upraw z dopłatą z budżetu państwa od AGRO TUW już ruszyła!

Agro Ubezpieczenia – Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, 4 września br. rozpoczęło jesienną sprzedaż ubezpieczenia upraw z dopłatą z budżetu państwa. Dostępne jest ono aż w 4 wariantach. Ciekawą opcją jest także tegoroczna nowość - stała cena plonu dla całego okresu ubezpieczenia.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)