Aplikacja suszowa – jak wysłać wniosek i nie zwariować? [FELIETON]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Aplikacja suszowa – jak wysłać wniosek i nie zwariować? [FELIETON]

27.10.2023autor: Agata Stachowiak

W zasadzie tytułowe pytanie „Jak wysłać wniosek suszowy i nie zwariować” pozostaje tym z kategorii pytań retorycznych.  Bo o ile pierwsza część pytania jest w teorii bardzo dobrze wszystkim znana, o tyle druga część w dużej mierze zależy od kaprysu samej aplikacji i poziomu stalowych nerwów rolnika.

Jak wysłać wniosek suszowy? Niby żadna filozofia. Tak samo jak w zeszłym roku oraz dwa lata temu. Aplikacja suszowa towarzyszy nam bowiem już od pewnego czasu. Jednak, już od samego początku wzbudzała wiele kontrowersji, głównie z uwagi na to  że, zmusiła rolników do założenia Profilu Zaufanego. Część producentów rolnych ze starszej generacji mocno oponowała przeciwko takiej formie zgłaszania suszy na własnych polach. Nic dziwnego, aplikacja dostarczyła kolejnych loginów i haseł do zapamiętania, a obietnica łatwego „przejścia” przez wniosek okazała się mrzonką.

W teorii mamy możliwość „zaczytania” do aplikacji suszowej naszych działek z aplikacji eWniosekPlus oraz danych z IRZ. W praktyce jednak na tym zdaniu plusy działania aplikacji się kończą i tym samym możemy płynnie przejść do próby odpowiedzi na drugą część tytułowego pytania – jak nie zwariować wysyłając wniosek o szacowanie strat suszowych?

Odpowiedz brzmi – nie wiem. Wiem, za to, że technik na próbę przejścia gehenny związanej z aplikacją suszową jest kilka. Niektórzy rolnicy (oraz doradcy) już od pierwszych dni funkcjonowania aplikacji, z uporem maniaka odświeżają witrynę internetową i próbują w ten sposób oszukać system. Być może w myśl zasady: „Zrób dziś co masz zrobić jutro”, starają się mieć „z głowy” to co nieuniknione. Czy tym samym zapewnili sobie mniejszy stres i mniej siwych włosów na głowie? Wątpię. Jedno jest jednak pewne. Mają to już za sobą. Szczęściarze!


Druga grupa rolników to tacy, którzy czekają do ostatniej chwili z nadzieją, że błędy w aplikacji (które nomen omen nie zostały naprawione przez ostatnie trzy lata) zostaną naprawione właśnie w ostatnim tygodniu kampanii wysyłania wniosków. Niektórzy mogą się w takim działaniu doszukiwać naiwności. W mojej opinii jest to natomiast pokaz niepoprawnego romantyzmu i ogromnego mandatu zaufania do obojętnego i okrutnego systemu informatycznego.

r e k l a m a
Rolnicy różnie reagują na aplikację suszową. Jedni załamują ręce, inny oddelegowują zadanie wysłania wniosku na doradców rolnych albo cedują to zadanie na żonę czy też innego członka rolniczej rodziny. Jeszcze inni wybuchają złością i wyrzucają w powietrze nieprzychylne słowa pod adresem komputera. Kolejni załamują ręce i rwą włosy z głowy – w końcu godziny spędzone nad komputerem mogliby z czystym sumieniem wykorzystać w bardziej efektywny sposób! Istnieje także duża część rolników, która po prostu wniosku nie wysyła!

Mimo różnego podejścia do tematu, jest jedna rzecz, która łączy tych wszystkich producentów – ich emocje związane z corocznym wysyłaniem wniosku o oszacowanie strat w uprawach rolnych są definitywnie negatywne. Trzymanie kciuków za działanie aplikacji i tęskne spojrzenia w kierunku „mielącego” temat kółeczka wydają się nie mieć końca.

Do końca terminu coraz mniej czasu… Pocieszającym mogą wydawać się jedynie dwie sprawy: fakt, że w tej nierównej walce z systemem rolnik nie jest sam oraz to, że wnioski wysyłamy tylko raz do roku.

 Agata Stachowiak/Księgowa Rolnika

Fot. Stachowiak

Felieton napisany w ramach cyklu "Księgowa Rolnika sedna sprawy dotyka"

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Suszowe 2023: zasady złożenia wniosku suszowego w aplikacji

Na złożenie wniosku o szacowanie strat suszowych w aplikacji suszowej, pozostało już niewiele czasu. Podpowiadamy jak zrobić to poprawnie oraz co zmieniło się od zeszłego roku. Zasady składania wniosku o pomoc suszową.

czytaj więcej

Straty suszowe 2023 – jak komisje oszacowały straty suszowe w wybranych powiatach?

W tym roku pogoda nie była przychylna dla rolników. Najpierw susza, a następnie ulewy, które uniemożliwiały wjazd na pole i wykonanie żniw w terminie, co przełożyło się na jakość zebranego plonu. Przedstawiamy dane dotyczące szacowania strat suszowych przez Komisje w wybranych powiatach.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Suszowe 2023 – zmiany w kryteriach szacowania suszy. Dla kogo rekompensaty?

Podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów, rząd przyjął rozporządzenie, które ucieszy wielu rolników. Ich protesty przyniosły efekt w postaci zmiany w kryteriach szacowania suszy. Co się zmieni w pomocy suszowej?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)