Co do desykacji rzepaku? Jakie preparaty są zarejestrowane?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Co do desykacji rzepaku? Jakie preparaty są zarejestrowane?

08.07.2023

Pytanie Czytelnika: Czy zarejestrowane są jeszcze jakieś preparaty z glifosatem do zwalczania chwastów przed zbiorem rzepaku?

Termin zastosowania glifosatu - w jakiej fazie?

Tak, są zarejestrowane i 20 czerwca było ich 16. Warto dokładnie czytać ich etykiety. Chodzi dokładnie o termin zastosowania, bo łatwo go opisać, ale trudniej określić w praktyce, np. „Zabieg wykonać w fazie dojrzewania łuszczyn, (BBCH 85–87), gdy nasiona są wykształcone i mają wilgotność poniżej 30%. Łuszczyny na pędach głównych są w 2/3 ilości barwy żółtoseledynowej, a nasiona są w 70% czerwonobrązowe, to jest na 7–14 dni przed przewidywanym zbiorem”.

Opis dokładny, ale określenie wg niego terminu zabiegu nie jest już takie proste. Zbyt wczesny może spowodować przedwczesne zasychanie nasion powodując spadek plonu. Zbyt późny może nie zniszczyć chwastów wystarczająco dobrze, które nadal mogą utrudniać zbiór.

Zobacz także: Ważą się losy glifosatu. Czy po raz kolejny zezwolenie zostanie odnowione?


Fot: Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Ważą się losy glifosatu. Czy po raz kolejny zezwolenie zostanie odnowione?

W lipcu 2023 roku Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności UE ma opublikować wyniki naukowej oceny herbicydu – glifosatu. W związku z tym czekamy na finał, gdzie zostanie zdecydowane, czy zezwolenie zostanie odnowione.

czytaj więcej

Jak diagnozować patogeny już po ścięciu rzepaku?

W jaki sposób zdiagnozować problemy, które miały miejsce na plantacji już po ścięciu rzepaku?

czytaj więcej
Rzepak

Mszyce na odpornej odmianie rzepaku. Czy zwalczanie jest konieczne?

Na rzepaku najczęściej pojawia się jeden z dwóch gatunków mszycy – kapuściana lub brzoskwiniowa. Ta druga jest wektorem wirusowej żółtaczki rzepy (TuUV). Najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobie wirusowej jest wybór odmiany odpornej. Co, jednak kiedy na odmianie odpornej mszyca się pojawi?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)