Zachowek po rodzicach: kto ma do niego prawo?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zachowek po rodzicach: kto ma do niego prawo?

18.02.2023

Zachowek jest formą spadku po zmarłej osobie. Komu przysługuje prawo do otrzymania zachowku? Ile lat można starać się o zachowek i co z testamentem?

Co to jest zachowek?

Wyjaśnijmy, co to jest zachowek. Zgodnie z treścią art. 991 kodeksu cywilnego zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni − dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym (czyli nie ma testamentu), w innych zaś wypadkach − połowa wartości tego udziału. Przysługująca powyższym osobom kwota jest właśnie zachowkiem.

Co, gdy nie ma zachowku?

Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia. Przepisy art. od 991 do 1011 kodeksu cywilnego określają zasady obliczania zachowku, w tym zaliczania darowizn dokonywanych przez spadkodawców za życia.

Czy można doliczyć wartość gospodarstwa przekazanego następcy do wartości całego spadku i ustalenia zachowku? Odpowiadamy!

Czy jeśli w testamencie wskazany jest jeden spadkobierca, nikt inny nie ma prawa do zachowku? Ile czasu mamy na roszczenie o zapłatę zachowku?

as, mp
fot. Sierszeńska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady prawne

Przekazanie gospodarstwa rolnego: jak przepisać ziemię na dzieci?

Jak przepisać gospodarstwo rolne z zachowaniem zgody w rodzinie? Czy lepiej zapisać ziemię następcy w spadku w testamencie? Podpowiemy Wam w naszej serii, komu, jak i w jakich warunkach rolnik może przekazać gospodarkę.

czytaj więcej
Porady prawne

Co oznacza wszczęcie egzekucji o przejęcie zarządu nad gospodarstwem?

Wobec gospodarstwa jednego z rolników wszczęto egzekucję przez przejęcie nad nim zarządu. Co to oznacza w praktyce?

czytaj więcej

Zwrot udziałów byłemu członkowi spółdzielni. Jak zawalczyć o swoje?

- W zeszłym roku wystąpiłem z mleczarskiej spółdzielni rolników. Statut spółdzielni nie precyzuje jasno daty zwrotu udziałów, a zarząd milczy w tej sprawie. W jakim terminie mogę liczyć na wypłatę udziałów? - pyta nasz Czytelnik. Odpowiedzi udzielił adw. Mikołaj Pomin. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)