Zwrot udziałów byłemu członkowi spółdzielni. Jak zawalczyć o swoje?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zwrot udziałów byłemu członkowi spółdzielni. Jak zawalczyć o swoje?

10.04.2023autor: adw. Mikołaj Pomin

- W zeszłym roku wystąpiłem z mleczarskiej spółdzielni rolników. Statut spółdzielni nie precyzuje jasno daty zwrotu udziałów, a zarząd milczy w tej sprawie. W jakim terminie mogę liczyć na wypłatę udziałów? - pyta nasz Czytelnik. Odpowiedzi udzielił adw. Mikołaj Pomin. 

Hodowca bydła i producent mleka zapytał kiedy może się spodziewać zwrotu udziałów od mleczarni, z której odszedł rok wcześniej. Odpowiedział na to pytanie adw. Mikołaj Pomin. 

Termin zwrotu udziałów byłym członkom spółdzielni winien być uregulowany w statucie. Wynika to z treści art. 5 ustawy Prawo spółdzielcze (tekst jednolity DzU 2020.648), który ma zastosowanie również do spółdzielni rolników, działających na podstawie przepisów ustawy z 4 października 2018 r. o spółdzielniach rolników (DzU 2018.2073) Stanowi on, że statut winien zawierać, m.in. wysokość wpisowego oraz wysokość i liczbę udziałów, które członek obowiązany jest zadeklarować, terminy wnoszenia i zwrotu oraz skutki niewniesienia udziału w terminie. Z kolei art. 21 ustawy Prawo spółdzielcze stanowi, że udział byłego członka nie może być wypłacony przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za rok, w którym członek złożył żądanie oraz wtedy, gdy jego udział przeznaczono na pokrycie strat spółdzielni. Ustawa nie precyzuje, w jakim najdłuższym terminie ma dojść do wypłaty udziałów.

Jeżeli statut, jak wskazuje Czytelnik, nie reguluje terminu wypłaty udziałów tak, że nie da się jednoznacznie wskazać nawet odległego terminu, taki zapis może zostać uznany za niezgodny z prawem. Członek spółdzielni powinien zatem wyznaczyć zarządowi termin do wypłaty udziału, przy czym wypłata nie mogłaby nastąpić przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za rok, w którym członek przestał należeć do spółdzielni.

Fot. Envato Elements

autor adw. Mikołaj Pomin

adw. Mikołaj Pomin

Prawnik w redakcji "top agrar Polska".

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Czy nowe Prawo wodne to remedium na problemy rolników?

W związku ze zmianami klimatu pojawia się coraz więcej anomalii w przyrodzie. Wielu producentów rolnych z powodu intensywnych opadów wiosną nie może albo zacząć, albo dokończyć siewu, latem zebrać plonu, a jesienią uprawić odpowiednio ziemi. W innych rejonach kraju natomiast na plon destrukcyjny wpływ ma susza.

czytaj więcej
Porady prawne

Zachowek po rodzicach: kto ma do niego prawo?

Zachowek jest formą spadku po zmarłej osobie. Komu przysługuje prawo do otrzymania zachowku? Ile lat można starać się o zachowek i co z testamentem?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)