Co oznacza wszczęcie egzekucji o przejęcie zarządu nad gospodarstwem?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Co oznacza wszczęcie egzekucji o przejęcie zarządu nad gospodarstwem?

16.04.2023autor: adw. Mikołaj Pomin

Wobec gospodarstwa jednego z rolników wszczęto egzekucję przez przejęcie nad nim zarządu. Co to oznacza w praktyce?

Czytelnik pyta: Egzekucja długów przez zarząd przymusowy. Co to właściwie oznacza?

Wobec mojego gospodarstwa wszczęto egzekucję przez przejęcie nad nim zarządu. Co to w zasadzie oznacza?

Prawnik odpowiada: Egzekucja przez zarząd prowadzona jest na wniosek wierzyciela, co oznacza, że komornik nie może wedle swego uznania wszcząć takiej egzekucji.

Zarząd przymusowy jest uregulowany w art. 10641 do 106413 Kodeksu postępowania cywilnego i jest jednym ze sposobów egzekucji długów, obciążających prowadzącego przedsiębiorstwo bądź gospodarstwo rolne. Egzekucja przez zarząd prowadzona jest na wniosek wierzyciela, co oznacza, że komornik nie może wedle swego uznania wszcząć takiej egzekucji. Istotą tego rodzaju egzekucji jest uzyskiwanie dochodów, które po pokryciu wydatków przekazywane są wierzycielom. Ogółem sprawą gospodarstwa zajmuje się wówczas zarządca powołany przez sąd spośród osób mających licencję doradcy restrukturyzacyjnego. Istotne jest, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach zarządca może sprzedać nieruchomości, ruchomości lub prawa wchodzące w skład zarządzanego gospodarstwa rolnego, w części przekraczającej zakres zwykłego zarządu oraz oddać je w najem lub dzierżawę wyłącznie za zgodą sądu. W razie zarządzenia sprzedaży to sąd określa warunki sprzedaży. W toku egzekucji przez zarząd przymusowy nie jest dopuszczalne prowadzenie innego rodzaju egzekucji.


Czytaj także: Podatek od nabytej ziemi w drodze egzekucji

Dyżur naszego prawnika

adwokat Mikołaj Pomin
tel: 61 869 06 23
17 kwietnia od godziny 9:00 - 13.00,
24 kwietnia od godziny 9.00 - 13.00. 

fot. envato.elements

autor adw. Mikołaj Pomin

adw. Mikołaj Pomin

Prawnik w redakcji "top agrar Polska".

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady prawne

Odpowiedzialność Skarbu Państwa za przepis niezgodny z Konstytucją

Czy Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność za szkodę spowodowaną wydaniem przepisu niezgodnego z Konstytucją? Czy można ubiegać się o odszkodowanie z tego tytułu?

czytaj więcej
Porady prawne

108 kontroli na jednym gospodarstwie. Gdzie są granice demokracji?

Odwiedziliśmy bodaj najbardziej kontrolowane gospodarstwo rolne w Polsce. Rodzina Paździorów w ciągu 3 lat przeszła 108 kontroli w swoim gospodarstwie. Każdy ma prawo składać zawiadomienia do instytucji państwowych i oczekiwać z ich strony reakcji. To istota demokracji, która ma jednak swoje granice. Co radzi w tej sytuacji prawnik? 

czytaj więcej
Porady prawne

Zachowek po rodzicach: kto ma do niego prawo?

Zachowek jest formą spadku po zmarłej osobie. Komu przysługuje prawo do otrzymania zachowku? Ile lat można starać się o zachowek i co z testamentem?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)