Spór o dzierżawę ziemi - kiedy ziemia ma zostać zwrócona?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Spór o dzierżawę ziemi - kiedy ziemia ma zostać zwrócona?

08.10.2023autor: adw. Mikołaj Pomin

Pytanie Czytelnika: W umowie dzierżawy podpisanej 31 sierpnia 2020 r. zapisano, że jest zawarta na 5 lat i kończy się w styczniu 2025 r. Pomiędzy właścicielem i dzierżawcą powstał spór o to, kiedy ziemia ma być zwrócona – dzierżawca twierdzi, że po zbiorach w 2024 r. może jeszcze obsiać i zebrać plon w 2025 r., a wydzierżawiający – że po zbiorach w 2024 r. dzierżawca nie może już nic na polu robić. Jak tę rozbieżność interpretować?

Spory najlepiej rozwiązywać polubownie. W tym przypadku choćby w ten sposób, że w zamian za odpowiedni czynsz wydzierżawiający mógłby się zgodzić na zbiory jeszcze w 2025 r. Brak porozumienia może doprowadzić strony do sądu, a ten będzie ustalał, co strony miały na myśli, wprowadzając felerne zapisy do umowy dzierżawy. 

Zobacz także: Rolniku, kontrahent nie zapłacił? Walcz o swoje należności!
W pierwszej kolejności trzeba będzie ustalić okoliczności, w których zawarto umowę, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje. Sąd będzie musiał też ustalić zgodny zamiar stron i cel umowy – dosłowne znaczenie zapisów będzie miało mniejsze znaczenie. Istotne znaczenie przy ustalaniu treści umowy będą miały z pewnością przesłuchania stron oraz ewentualnych świadków.

Najczęściej umowy dzierżawy zawierane są tak, by dzierżawca mógł wykorzystać ziemię w pełnym cyklu produkcyjnym – od siewu do zbioru. O ile coś innego nie wyniknie podczas postępowania, można przypuszczać, że również w tym przypadku w ten sposób sąd dokona oceny.

Fot: Sierszeńska
autor adw. Mikołaj Pomin

adw. Mikołaj Pomin

Prawnik w redakcji "top agrar Polska".

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Do KOWR wracają grunty z wieloletnich dzierżaw. Komu będą rozdysponowane?

Kilkadziesiąt tysięcy hektarów gruntów od dzierżawców, którym nie będą przedłużone umowy, wróci w najbliższych latach do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przygotowuje się do ich rozdysponowania. Ministerstwo rolnictwa określiło także zasady dzierżaw tzw. ośrodków produkcji rolniczej. 

czytaj więcej

Niekorzystne zapisy w umowach na dzierżawę gruntów pod fotowoltaikę. Uważaj na nie!

Zielona energia jest coraz bardziej powszechna, praktycznie w każdej wsi znajdziemy panele fotowoltaiczne lub solarne. W niektórych miejscowościach zdarzają się coraz częściej farmy wiatrowe, ale także spore farmy fotowoltaiczne. Nie sztuką jest wydzierżawić grunt pod farmę, ale podpisać porządną umowę – oto jest zagwozdka. 

czytaj więcej
Porady prawne

Czy można reklamować w banku przelew wykonany bez wiedzy i zgody właściciela rachunku?

Obecnie często zdarzają się sytuacje, w których ludzie padają ofiarami oszustów podszywających się pod pracowników banku lub dane do logowania na konta wyciekają z komputera do sieci z powodu braku odpowiednich zabezpieczeń przed hakerami. Czy w związku z tym można reklamować w banku przelew wykonany bez wiedzy i zgody właściciela rachunku? Nasz prawnik radzi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)