Prawo pierwokupu przy dzierżawie gruntu rolnego
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Prawo pierwokupu przy dzierżawie gruntu rolnego

16.08.2020autor: adw. Mikołaj Pomin

Pytanie: Jak długo trzeba wykonywać dzierżawę gruntu rolnego, by nabyć prawo pierwokupu?

Odpowiedź: Zgodnie z ustawą z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (t.j. DzU z 2019 r., poz. 1362), w przypadku sprzedaży nieruchomości rolnej prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy jej dzierżawcy, jeżeli umowa dzierżawy została zawarta w formie pisemnej i ma datę pewną (jest poświadczona przez notariusza lub gminę) i była wykonywana co najmniej przez 3 lata, licząc od tej daty oraz nabywana nieruchomość rolna wchodzi w skład gospodarstwa rodzinnego dzierżawcy.

Spełnienie tych wymagań nie oznacza, że dzierżawca będzie mógł z prawa pierwokupu skorzystać, bowiem zgodnie choćby z przepisem § 3 ust. 5 ustawy, prawo to nie znajdzie zastosowania, gdy nabywcą nieruchomości rolnej jest:

* jednostka samorządu terytorialnego;
* Skarb Państwa;
* spółka przesyłowa Skarbu Państwa;
* osoba bliska zbywcy.

Ponadto, pierwokup przysługuje jedynie wtedy, jeżeli w wyniku nabycia nieruchomości rolnej następuje powiększenie gospodarstwa rodzinnego, jednak do powierzchni nie większej niż określona w art. 5 ust. 1 pkt 2 (300 ha), a nabywana nieruchomość rolna jest położona w gminie, w której ma miejsce zamieszkania nabywca lub w gminie graniczącej z tą gminą.

Jak wynika z powyższego, nawet dzierżawa wieloletnia, udokumentowana umową notarialną nie daje stuprocentowej gwarancji skorzystania z prawa pierwokupu.

adwokat Mikołaj Pomin

autor adw. Mikołaj Pomin

adw. Mikołaj Pomin

Prawnik w redakcji "top agrar Polska".

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Podatek rolny za kwiaty pod gołym niebem, a nie dochodowy

Kto hoduje rośliny ozdobne na działce, a nie w szklarni lub tunelu, płaci jedynie podatek rolny, a nie dochodowy z tytułu ich sprzedaży – odpowiedział dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 4 sierpnia 2020 r. (syg. Akt 0115-KDIT3. 4011.378.2020.01.AWO).

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty bezpośrednie jedynie dla użytkownika gruntu rolnego

Czy pobieranie dopłat bezpośrednich w sytuacji, gdy nie „obrabia” się pola jest przestępstwem?

czytaj więcej
Porady prawne

Czy można reklamować w banku przelew wykonany bez wiedzy i zgody właściciela rachunku?

Obecnie często zdarzają się sytuacje, w których ludzie padają ofiarami oszustów podszywających się pod pracowników banku lub dane do logowania na konta wyciekają z komputera do sieci z powodu braku odpowiednich zabezpieczeń przed hakerami. Czy w związku z tym można reklamować w banku przelew wykonany bez wiedzy i zgody właściciela rachunku? Nasz prawnik radzi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)