Podatek rolny za kwiaty pod gołym niebem, a nie dochodowy
Kto hoduje rośliny ozdobne na działce, a nie w szklarni lub tunelu, płaci jedynie podatek rolny, a nie dochodowy z tytułu ich sprzedaży – odpowiedział dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 4 sierpnia 2020 r. (syg. Akt 0115-KDIT3. 4011.378.2020.01.AWO).
Po analizie przepisów producentka roślin ozdobnych wywnioskowała, że skoro uprawia kwiaty pod gołym niebem, jej działalność winna zostać zakwalifikowana jako działalność rolnicza, która opodatkowana jest podatkiem rolnym. Potwierdził to dyrektor KIS. Odpisał, że hodowla roślin ozdobnych stanowi dział specjalny produkcji rolnej, jedynie wówczas, gdy odbywa się w szklarniach ogrzewanych powyżej 25 m2 lub w tunelach foliowych ogrzewanych powyżej 50 m2 – na podstawie art. 2 ust. 3 ustawy o PIT. Jeśli więc podatniczka uprawia kwiaty na działce pod gołym niebem, powinna płacić z tego tytułu podatek rolny, a nie dochodowy.
Dyrektor podkreślił też, że nie każda uprawa w ogrzewanych szklarniach czy tunelach zaliczana jest do działu specjalnego produkcji rolnej – decydują o tym ich rozmiary, określane co roku przez ministra finansów rozporządzeniem. W 2020 r. norma szacunkowa dochodu rocznego dla uprawy roślin ozdobnych w ogrzewanych szklarniach i tunelach o powierzchni większej niż 25 m2 i odpowiednio 50 m2 wynosi 12 zł/m2.
as