Rolniku, sprawdź gdzie zbadasz sprawność techniczną swoich opryskiwaczy!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolniku, sprawdź gdzie zbadasz sprawność techniczną swoich opryskiwaczy!

26.01.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Przy stosowaniu środków ochrony roślin niezbędne jest stosowanie sprawnych technicznie opryskiwaczy. Rolnicy muszą pamiętać, że takie badania jest obowiązkowe, a za jego brak grozi kara grzywny. Gdzie rolnik można wykonać przegląd opryskiwacza?

Niesprawny opryskiwacz niesie za sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji

Konsekwencje źle przeprowadzonego zabiegu bywają poważne zarówno dla samej uprawy, jak i dla środowiska naturalnego. Wadliwie działające maszyny opryskujące mogą doprowadzić do skażeń punktowych w przyrodzie i tym samym być powodem zagrożenia zdrowia, a nawet życia operatora czy konsumenta.

r e k l a m a
Nie mniej ważny jest fakt, że nie tylko unikanie przeprowadzania obowiązkowych badań technicznych jest zagrożone karą grzywny, ale również użytkowanie sprzętu niesprawnego technicznie lub źle skalibrowanego.
 
Ponadto, inspektor wojewódzki ma prawo wysłać próbki płodów rolnych do badań laboratoryjnych. Na ich podstawie, jeśli normy środków ochrony roślin są w nich przekroczone oraz zagrażają życiu lub zdrowiu konsumentów, może zakazać wprowadzenia ich do obrotu.

Jakie maszyny podlegają obowiązkowym badaniom technicznym?

Każdy posiadacz opryskiwacza ma obowiązek przeprowadzać okresowe badania techniczne, które potwierdzają jego prawidłowe działanie.
PIORiN informuje, że obowiązkowym badaniom podlegają: 
  1. opryskiwacze ciągnikowe i samobieżne polowe;
  2. opryskiwacze ciągnikowe i samobieżne sadownicze;
  3. opryskiwacze wyposażone w belkę opryskową montowane na pojazdach kolejowych;
  4. sprzęt przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin montowany na pojazdach kolejowych;
  5. urządzenia przeznaczone do zaprawiania nasion, inne niż przemysłowe; 
  6. instalacje przeznaczone do stosowania środków ochrony roślin w formie oprysku lub zamgławiania w szklarniach lub tunelach foliowych; 
  7. sprzęt samobieżny lub ciągnikowy przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin w formie granulatu;
  8. sprzęt agrolotniczy;
  9. sprzęt przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin w formie oprysku, inny niż wymieniony nie będący opryskiwaczem ręcznym lub plecakowym, którego pojemność zbiornika przekracza 30 litrów.

Ponad 120 jednostek przeprowadzających badania techniczne opryskiwaczy

Z zestawienia przygotowanego przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa i ważnego na 26 stycznia 2021 roku jest ponad 120 stacji kontroli opryskiwaczy. Odpowiednie jednostki są w każdym województwie. Jednostki ujęte w spisie spełniają wymagania, które obowiązują od dnia 1.01.2021 r.
POBIERZ wykaz Stacji Kontroli Opryskiwaczy.

Każda kontrola techniczna maszyn wykorzystywanych do zabiegów ochrony roślin musi być potwierdzona i uwzględniona w rejestrze prowadzonym przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa.
 
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
na podstawie informacji PIORiN
Zdjęcie: pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zmiany w badaniach opryskiwaczy polowych

Z dniem 1 stycznia 2021 r. zakończył się 7-letni okres vacatio legis, w związku z czym nastąpiła zmiana wymagań dotyczących prowadzenia badań technicznych opryskiwaczy polowych.

czytaj więcej

Jan-Hendrik Mohr nowym szefem Claas

1 kwietnia 2023 r. w Grupie CLAAS miejsce dotychczasowego dyrektora generalnego Thomasa Böcka zajął Jan-Hendrik Mohr. Powodem zmiany na kierowniczym stanowisku było złożenie rezygnacji przez Böcka.

czytaj więcej

Prezes banku jeździ Ursusem C360 [FOTO]

Tomasz Klimecki jest nie tylko rolnikiem, od 2005 roku pracuje również w Rejonowym Banku Spółdzielczym w Lututowie, a od dwóch lat jest jego prezesem. Jeszcze nie tak dawno w swoim rodzinnym gospodarstwie utrzymywał trzodę chlewną, ale załamanie na rynku wieprzowiny spowodowało, że dziś prowadzi już tylko produkcję roślinną.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)