Ursus sprzedał swoją fabrykę Holendrom za ponad 6 mln złotych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ursus sprzedał swoją fabrykę Holendrom za ponad 6 mln złotych

11.03.2020autor: Paweł Mikos

Zakład Ursusa w Opalenicy został sprzedany Trioliet, producentowi maszyn rolniczych z Niderlandów.  Holendrzy przejęli fabrykę Ursusa za kwotę ponad 6 mln złotych. Na dodatek Ursus dostał zgodę na wydzierżawienie fabryki w Dobrym Mieście. 

Fabryka Ursusa w Opalenicy sprzedana za 6 mln złotych

Ursus zarwał z Trioliet przyrzeczoną umowę sprzedaży zakładu w Opalenicy. 
Nowy holenderski właściciel opalenickiej fabryki przejmie m.in.: 

  • prawo użytkowania wieczystego oraz własności nieruchomości;
    produkcję w toku oraz inwentarz, w tym podzespoły, materiały, towary i wyroby;  
  • obowiązki i prawa wobec pracowników; 
  • licencje, zezwolenia, wszelkie patenty i know-how oraz prawa autorskie związane z Zakładem w Opalenicy; 
  • materialne i niematerialne składniki przeznaczone do prowadzenia działalności fabryki w Opalenicy.
Trioliet za zakład Ursusa w Opalenicy ma zapłacić 6 mln złotych oraz dodatkowe pieniądze za „produkcję w toku” i „inwentarz”, w tym podzespoły, materiały, towary i wyroby.

Aż 90% tej kwoty Trioliet miał wpłacić Ursusowi na początku marca 2020 roku. Kolejne 5% Holendrzy maja zapłacić po pół roku, i następne 5% po upływie 12 miesięcy. 

 

r e k l a m a

Bank Millenium wysyła komornika do Ursusa po 20 mln złotych długu

Władze Ursusa podały, że sprzedaż zakładu w Opalenicy to jeden z elementów planu restrukturyzacji polskiej spółki produkującej ciągniki i maszyny rolnicze oraz autobusy. 

Taka restrukturyzacja jest niezbędna ponieważ tylko w ostatnim czasie Bank Millenium zażądał od Ursusa spłaty kredytu i odsetek – łącznie 20 mln złotych. 

Ursusa przed upadkiem uratował Sąd Rejonowy w Olsztynie – V Wydział Gospodarczy, który wydał postanowienie o otwarciu przyspieszonego postępowania układowego wobec Ursusa w restrukturyzacji. A to zgodnie z prawem zawiesza wszelkie postępowania egzekucyjne. 

Więcej na ten temat w artykule:

Ursus uciekł spod topora. Producent ciągników nie zbankrutuje

 

Ursus chce także wydzierżawić zakład w Dobrym Mieście, 

Co ciekawe, Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Ursusa zgodziło się, aby zarząd spółki mógł wydzierżawić zakład w Dobrym Mieście. 

Taka dzierżawa miałaby dotyczyć m.in.: 

  • prawo własności ruchomości, wraz z dokumentacją techniczną,
  • prawa i obowiązki wobec pracowników,
  • nieruchomości wchodzących w skład fabryki w Dobrym Mieście 

Jak będzie kwota takiej dzierżawy? Tego Ursus nie podaje, gdyż ma to zależeć od negocjacji z potencjalnym zainteresowanymi. 

 

Paweł Mikos
Fot. archiwum

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ursus uciekł spod topora. Producent ciągników nie zbankrutuje

Bank Millenium domagał się od Ursusa spłaty ponad 20 mln złotych. O te pieniądze już zaczął domagać się komornik. Jednak Ursusa przed bankructwem uratował olsztyński sąd, który zgodził się na otwarcie postępowania układowego.

czytaj więcej

Nowy Ursus 11054 stoi przez usterki zamiast pracować w polu. Dlaczego?

Rolnikowi z Rożnowa koło Obornik w niemal nowym ciągniku Ursus 11054 pękają szyby. – Tłuką się w drobny mak – mówi. Jedyne, które jeszcze nie ucierpiały, to tylna oraz szyberdach. Ciągnik jest na gwarancji, ale co dalej, jeśli ta się skończy?

czytaj więcej

Bank wysyła komornika do Ursusa po 10 mln złotych długu

Bank Millenium stracił cierpliwość wobec spółki Ursus, polskiego producenta ciągników rolniczych i maszyn rolniczych. Komornik chce ściągnąć od Ursusa ponad 10 mln złotych długu. Czy to już koniec polskiego producenta ciągników? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)