Jak zmieniały się kombajny John Deere'a przez ostatnie 75 lat?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak zmieniały się kombajny John Deere'a przez ostatnie 75 lat?

19.06.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Mija 75 lat odkąd na rynek trafił pierwszy kombajn samojezdny John Deere. Od tego momentu rolnictwo rozwijało się nowym torem. Pierwszy kombajn różnił się nieco od tych, jakie znany współcześnie. Ale jak bardzo? Poznajmy jego historię!

Pionierski model 55 samojezdnego kombajnu zbożowego wyjechał w pole po raz pierwszy w 1947 roku. To był przełomowy moment, dzięki czemu mechanizacja rolnictwa wręcz wystrzeliła i sprawiła, że rolnictwo się zmieniło. Od tego czasu zbiory stały się szybsze, łatwiejsze i pełniejsze.

Po modelu 55, kilka lat później na rynku pojawiła się kombajn samopoziomujący się 55H, który sprawdzał się w trudnym terenie. W 1963 zastosowano po raz pierwszy gąsienice, a w 1992 świat poznał pierwszy kombajn hybrydowy.

Dziś kombajny John Deere zbierają ponad połowę całego ziarna na świecie.

Zapraszamy do zapoznania się z kalendarium John Deere!

r e k l a m a

Jak wyglądał pierwszy kombajn John Deere - model 55?

Miejsce dla operatora było usytuowane na dużej wysokości, co umożliwiało nadzór nad przenośnikiem pochyłym i zespołem żniwnym o szerokości 12 stóp.

Silnik znajdował się za kierownicą w pobliżu tylnych kół. Zbiornik na ziarna znajdował się blisko przedniej osi, co wpłynęło na lepszą stabilność pojazdu. Dodatkowy obciążnik nad przednią osią zapewniał lepszą trakcję, zaś tylne koła były skrętne.

Na tamte czasy model 55 oferował zbiór plonów na poziomie 1,6 ha/h, co było wielkim krokiem w kwestii efektywności prowadzenia zbiorów.
Jednak obecne kombajny z serii X koszą z mocą 12 ha/h.

John Deere dużo wcześniej niż inni rozwijał układy prowadzenia w swoich maszynach

Przełom wieku XX i XXI minął jako czas rozwijania układów prowadzenia. Jednak inżynierowie i mechanicy John Deere zajmowali się tym problemem od samego początku. Dlatego już w 1999 r. firma umożliwiła równoległe prowadzenie maszyny za pomocą wyświetlacza Greenstar 1.

W 2002 roku wprowadzono system AutoTracTM i pierwszą generację odbiornika StarFireTM, które jako pierwsze oferowały operatorom kombajnów prowadzenie bez użycia rąk.

Następnie w tym samym czasie wprowadzono moduł telematyki (MTG), który nadal kierunek bardziej precyzyjnych zbiorów rolnikom i usługodawcom.

Obecnie, nowoczesne modele serii T, S i X, umożliwiają ich użytkownikom wykorzystanie danych dotyczących wydajności i położenia maszyny, dostarczanych w czasie rzeczywistym, do zdalnego monitorowania i analizy zbiorów.

Więcej o historii kombajnów od John Deere na stronie firmowej.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

fot. John Deere

 

 

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Żniwa 2022: O ile więcej rolnik zapłaci za koszenie kombajnem i prasowanie?

Wraz z cenami produkcji rolniczej w górę poszły także ceny usług. Operatorzy, którzy wynajmują się wraz ze swoimi maszynami, deklarują, że ceny paliw i utrzymania sprzętu zmuszają ich do podwyżek. Czy nadchodzące żniwa bardzo uderzą po kieszeni rolników, którzy będą wynajmować usługę koszenia zbóż?

czytaj więcej

John Deere na dachu budynku mieszkalnego. Jak do tego doszło?

Niezwykły wypadek miał miejsce w czwartek w austriackim Silberegg. Ciągnik rolniczy, za kierownicą którego siedziała 11-letnia dziewczynka wjechał na dach budynku mieszkalnego, częściowo niszcząc konstrukcję. Dziecko helikopterem LPR trafiło do szpitala.

czytaj więcej

Jan-Hendrik Mohr nowym szefem Claas

1 kwietnia 2023 r. w Grupie CLAAS miejsce dotychczasowego dyrektora generalnego Thomasa Böcka zajął Jan-Hendrik Mohr. Powodem zmiany na kierowniczym stanowisku było złożenie rezygnacji przez Böcka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)