Żniwa 2022: O ile więcej rolnik zapłaci za koszenie kombajnem i prasowanie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Żniwa 2022: O ile więcej rolnik zapłaci za koszenie kombajnem i prasowanie?

22.06.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

Wraz z cenami produkcji rolniczej w górę poszły także ceny usług. Operatorzy, którzy wynajmują się wraz ze swoimi maszynami, deklarują, że ceny paliw i utrzymania sprzętu zmuszają ich do podwyżek. Czy nadchodzące żniwa bardzo uderzą po kieszeni rolników, którzy będą wynajmować usługę koszenia zbóż?

Duża maszyna, duża odpowiedzialność i... duże koszty?

Nowoczesne kombajny to bardzo często maszyny o ogromnej wartości. Nie ma się co dziwić: są wyposażone w wiele udogodnień, które ułatwiają operatorowi pracę. Sprawna maszyna i doświadczony operator to duet, którego podczas żniw nie może zabraknąć. Wiedzą o tym zarówno usługodawcy, którzy często kończą dodatkowe kursy dla kombajnistów, jak i usługobiorcy. 

Wielu rolników decyduje się na wynajęcie kombajnu zbożowego podczas żniw. Powody są różne. Niektórym nie opłaca się utrzymywać własnej maszyny ze względu na niewielkie rozmiary gospodarstwa, inni po prostu wolą oddać swoje pola w ręce profesjonalistów. Co więcej, są rolnicy, którzy deklarują, że wprawionemu operatorowi kombajnu, który wie co robi, są w stanie zapłacić nawet więcej, niż kwota, na którą wycenił on swoją usługę. Więcej - czyli ile? 

r e k l a m a

Wzrost cen usług kombajnisty w 2022 roku

Choć większość rynków jest w tej chwili niestabilna ze względu na inflację i podwyżki cen surowców, w tym paliw, wszystko wskazuje na to, że podwyżki usługi kombajnem zbożowym nie będą aż tak wysokie, jak można byłoby się spodziewać. Jednak nie ma wątpliwości, że nie ominą sektora usług rolniczych. 

Najpopularniejsze sposoby ustalania wynagrodzenia za pracę kombajnisty to rozliczanie za hektar lub za godzinę. W lecie 2021 za godzinę pracy operatora kombajnu należało zapłacić 35 zł brutto. W tym roku najniższe stawki to 40-50 zł, zaś dla najlepsi w swoim fachu mogą liczyć na stawkę przekraczającą 50 zł/h. 

Usługodawcy, którzy oferują koszenie pól własnym sprzętem i ustalają stawkę na podstawie powierzchni, w ubiegłym roku żądali średnio 350-450 zł/ha. W sezonie 2022 cena ta będzie nieco wyższa. Internauci informują, że za pracę kombajnu zbożowego trzeba będzie zapłacić około 500-600 zł/ha.

Co ma wpływ na cenę?

Ceny pracy kombajnisty i usług kombajnem zbożowym mogą się od siebie różnić w zależności od regionu i ewentualnej konkurencji w okolicy. Poszczególni operatorzy, którzy dojeżdżają do klientów własnymi kombajnami, zastrzegają sobie także, że ceny mogą być ustalane indywidualnie ze względu na odległość od usługobiorcy. Czasami właściciel małego pola zapłaci tyle samo lub więcej, co rolnik z większym areałem, ponieważ mała powierzchnia wymaga od kombajnisty więcej pracy przy operowaniu maszyną, co bywa uciążliwe, dlatego usługodawcy podwyższają stawkę za tego typu usługę.

Ile trzeba będzie zapłacić za usługę prasowania w żniwa 2022? 

Kolejną usługą, za którą rolnicy często płacą, jest prasowanie słomy. Ceny są różne, zależą między innymi od tego, czy słoma ma być prasowana w kostki czy też w bele. Z danych Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego wynika, że w tym regionie w połowie czerwca cena za usługi prasą zwijającą wahała się od 13 do 18 zł/szt., zaś prasą kostkującą - 280 zł/ha pola. 

W Wielkopolsce nieco wcześniej, bo w maju, za usługę prasą do kostek wielkogabarytowych trzeba było zapłacić 300-360 zł/h, prasą kostkującą ok. 290 zł/h, a prasą zwijającą 12-17 zł/szt. Można się spodziewać, że w czasie żniw ta cena nieco wzrośnie. 

Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego na początku czerwca odnotował cenę usługi prasą rolującą dla beli powyżej 1,5 m średnicy na poziomie 30 zł/szt., dla beli o średnicy około 1,2 m 20-40 zł/szt. Za usługę prasą wielkogabarytową dla balotów o wadze ok. 300 kg cena wynosiła 20 zł/szt. 

Zuzanna Ćwiklińska
fot. Envato elements 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Żniwa 2022: na ile ukraińskie zboże zaszkodzi polskim rolnikom? [RAPORT]

W przededniu żniw do Polski coraz intensywniej napływają zboża z Ukrainy. Od wybuchu wojny samej kukurydzy przyjechało o 52 tys. procent więcej niż rok temu. Teoretycznie miał być to tylko tranzyt. W praktyce ziarno wycieka na rynek. Na ile ukraińskie zboże może zdestabilizować ceny zbóż w naszym kraju? Co rząd powinien zrobić, by ograniczyć ten negatywny wpływ?

czytaj więcej

O ile wzrosły ceny folii do sianokiszonki?

Drożyzna uderza rolników z każdej strony. Im bliżej żniw, tym bardziej skaczą ceny wielu produktów i usług, niezbędnych do niezbędnego funkcjonowania w tym okresie. Jakie zmiany nastąpiły w cenach folii do sianokiszonki od początku 2022 roku?

czytaj więcej

Jak zmieniały się kombajny John Deere'a przez ostatnie 75 lat?

Mija 75 lat odkąd na rynek trafił pierwszy kombajn samojezdny John Deere. Od tego momentu rolnictwo rozwijało się nowym torem. Pierwszy kombajn różnił się nieco od tych, jakie znany współcześnie. Ale jak bardzo? Poznajmy jego historię!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)